Tıpta bulgu, doktorun hastada belirlediği, gözlediği, bulduğu, onun tıbbi durumun belirtisi olan bir işarettir. Hastanın hissettikleri için kullanılan "belirti" (semptom) teriminin aksine, bulgular nesneldir. Bulgular hasta için bir şey ifade etmese de onun şikayetlerine neden olan hastalığın tanımlanabilmesi için doktoruna yardımcı olur. ...

BULGU (inglizce) türkçe anlamı
1. Finding
BULGU (türkçe) anlamı
2. var olduğu halde bilinmeyeni bulup ortaya çıkarma eylemi ve bu eylemin sonunda elde edilen şey.
3. araştırma verilerinin çözümlenmesinden çıkarılan bilimsel sonuç
4. netice
5. vücuttaki işlevsel bir bozukluğun
6. hastalığın belirlenmesine yarayan
7. olgu ya da olay
8. araz
9. semptom
BULGU (türkçe) ingilizcesi
1. n. symptom
2. evidence
3. finding
4. discovery
5. find
6. indication
BULGU (türkçe) fransızcası
1. exploration [la]
BULGU (türkçe) almancası
1. n. Befund

Bulgu hakkında bilgiler

Tıpta bulgu, doktorun hastada belirlediği, gözlediği, bulduğu, onun tıbbi durumun belirtisi olan bir işarettir. Hastanın hissettikleri için kullanılan "belirti" (semptom) teriminin aksine, bulgular nesneldir. Bulgular hasta için bir şey ifade etmese de onun şikayetlerine neden olan hastalığın tanımlanabilmesi için doktoruna yardımcı olur. Örneğin, hastanın başının ağrımasından yakınması bir belirtidir. Doktor, ayrıntılı bir sorgulamayla, bu yakınmanın enseden başın arkasına doğru yayılan ve zonklayıcı tarzda bir şikayet olduğunu öğrenebilir ve bu tabloyu, muhtemel bir hipertansiyon halinin belirtisi olarak değerlendirebilir ("ön tanı"). Hikaye bitip de muayeneye gelindiğinde, tansiyon ölçme, göz dibi muayenesi vb. yöntemlerle, hastanın "belirti"lerine uyan yüksek tansiyon "bulgu"ları elde edilebilir.

Bulgu tipleri

*Prognostik bulgular. Hastanın mevcut durumunun ilerde varacağı sonucun işaretleri. *Anamnez bulgular geçmişte olan bir hastalık halinin işaretleridir. *Diagnostik (tanı) bulgular. Hastalığın tanımlanmasına yarayana işaretler. *Patonomik bulgular, belli bir hastalığın varlığı konusunda şüphe bırakmayan işaretlerdir. }

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Bulgu maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Discovery

Discovery şu anlamlara gelebilir:

Ichthys

İchtys (Yunanca: ἰχθύς, transliterasyonları: ichtys, icthys veya ikhthus) Yunanca "balık" anlamına gelen kelimedir. Kesişen iki yay parçası içeren bir sembolü tanımlamakta kullanılır, bu sembolün ismidir.