--}}

Cermen Dilleri

Cermen dilleri, Hint-Avrupa dil ailesinin bir alt birimi. Batı Avrupa bölgesindeki birçok ülkede konuşulan dilleri kapsar. Anadil olarak bu gruptan bir dili konuşanların sayısı yaklaşık 550 milyondur.

Cermen dilleri, Hint-Avrupa dil ailesinin bir alt birimidir. Batı Avrupa'daki ülkelerde konuşulan dillerin birçoğunu kapsar. Almanca, Hollandaca, İngilizce gibi diller bu aileye dahildir. Cermen dilleri, Batı Avrupa dışında; ABD, Güney Afrika, Asya (özellikle Hindistan), Avustralya, Yeni Zelanda'da da konuşulmaktadır. Anadil olarak yaklaşık toplam 550 milyon kişi tarafından konuşulmaktadırlar.

Bu diller genellikle bükümlüdür. Yani kendi içinde sözcük değişime uğrayarak çekilir. Mesela İngilizce "drink-drank-drunk" (Almanca "trinken-trank-getrunken")'ta olduğu gibi. Genellikle cümle yapısı Özne + Yüklem + Tümleç şeklindedir.

Cermen dilleri şunlardır:

  * İngilizce
  * Almanca
  * Hollandaca
  * Danca
  * İsveççe
  * Norveççe
  * İzlandaca
  * Fareoce


Batı cermen dilleri

 • İngilizce dünyada 410 milyon kişi tarafından anadil olarak konuşulur ve 53 ülkede resmi dildir.


Doğu cermen dilleri

 • Almanca (95 milyon kişi anadil olarak konuşulur), Hollandaca (23 milyon kişi), Yidiş(3 milyon kişi), Afrikaans(16 milyon kişi)


Kuzey cermen dilleri

 • İskandinav diller olarakda bilinen bu diller toplam 22 milyon kişi tarafından konuşulur. İskandinav dilleri İsveççe, Danca, Norveççe, İzlandaca'dır.


İlgili

Diğer anlamları

cermen dilleri

çokluk, özel, isim

    Kuzey Avrupa'da konuşulan, Hint-Avrupa dil ailesinin bir kolu.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Cermen Dilleri
cermen dilleri