Ceyhan

1990 sayımına göre toplam nüfusu 161.523 olup, 85.308’i ilçe merkezinde, 76.215’i köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağa bağlı 47, Köseli bucağına bağlı 17, Sağkaya bucağına bağlı 17 köyü vardır. Yüzölçümü 1427 km2 olup nüfus yoğunluğu 113'tür. İlin orta kesiminde Çukurova’da yer alır. İlçe toprakları düzdür. Güneydoğusunda Misis ve Uyuz dağları vardır. Ceyhan Ovası Çukurova’yı meydana getiren altı ovadan en büyüğüdür. İlçe topraklarını Ceyhan Irmağı ve kolları sular.

1990 sayımına göre toplam nüfusu 161.523 olup, 85.308’i ilçe merkezinde, 76.215’i köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağa bağlı 47, Köseli bucağına bağlı 17, Sağkaya bucağına bağlı 17 köyü vardır. Yüzölçümü 1427 km2 olup nüfus yoğunluğu 113'tür.

İlin orta kesiminde Çukurova’da yer alır. İlçe toprakları düzdür. Güneydoğusunda Misis ve Uyuz dağları vardır. Ceyhan Ovası Çukurova’yı meydana getiren altı ovadan en büyüğüdür. İlçe topraklarını Ceyhan Irmağı ve kolları sular.

Ekonomisi tarıma dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri pamuk, buğday, soya, susam, portakal, mandalina ve Karpuzdur. Tarıma bağlı sanayi gelişmiştir. Çok sayıda çırçır ve pamuklu dokuma atölyesi vardır. İlçe merkezi Ceyhan Ovasında, Ceyhan Nehri kıyısında kurulmuştur.

Haritası

Ceyhan koordinatları: 37.026200, 35.814700

Diğer anlamları

Ceyhan

Adana iline bağlı ilçelerden biri.

Ceyhan

(Türkçe). - Güney Anadolu'da Toroslar'dan doğan ve Akdeniz'e dökülen nehir. - Erkek ve kadın adı olarak kullanılır.

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ben ceyhan da doğdum aslında dumlu köyünün gerek adı tumlu ben oooooo köydenim eski adı dumluymuuşşşşşşş

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ceyhan adana ve türkiye deki en güzel ve ekonomik açıda en gelişmiş şehridir.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ahhhhhhh sevgilim adana ceyhanlı. bnse izmirliyim. ouufffff ona kavuşmayı bekliorum onu çooookkk seviorummmm

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  slm herkese bende ceyhanlıyım adım cengiz eser yıllardır uzak olsakda yine gönlümüz ceyhan

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  karpuzu kalesi meşhurdur.gezilecek pek yeri yoktur ama bakü cafe ve yeşil cafe ile işdare ediyorduk işte!

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Ben Ceyhan dan ayrılalı 20 yıl oldu zaman zaman giderim eski Ceyhan'ı bir türlü bulamıyorum çünkü Ceyhan Depremden sonra BTİK bir şehir olmuş

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Bende ceyhanlıyım bende ceyandan ayrılalı 14 yıl oldu 14 yıldır sadece 5 yıl önce gitmiştim ceyhan şimdiki hali ile tam yaşanacak bir yer haline gelmiş emeği geçen herkese teşekkür ederim CEYANLIDAN Tüm ceyhanlılara slm

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ben istanbuldayım ceyhana hasret kaldım_hıcbır yerı ceyhana degısmem_

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ceyhan ve ceyhanlılar birbirini ve ceyhanı beyenmesede bence türkiyenin en güzel,güvenli ,insanları iyi yeniliğe açık,hatır gönül sayan insanlar bunu anlamak için belki gurbete çıkmak gerekir ama yinede ceyhan çok güzeldir,küçüktür ama yaylaya denize birçok yere ulaşım kolaylığı vardır.ben çok seviyorum yaşamasını bilen için gerçekten çok güzeldir.birçok etkinlik ,festival, kutlamalar herşey yapılmaktadır,yaşamayı bilmek ve yaşamaktan zevk almak lazım bunları anlamak için herşeyin özü yaşamayı sevmekten geçer.ceyhanı seviyorum ve tüm ceyhanlıları.ceyhanlılar tek yapmanız gereken kazandıgınızı ceyhanda harcayın.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ceyhan
Ceyhan