Claus von Stauffenberg

Claus von Stauffenberg (Tam adı: Claus Philipp Maria Schenk Graf von Stauffenberg, d. 15 Kasım 1907; Jettingen, Württemberg - ö.

Claus von Stauffenberg

Right|thumb|215px|Claus von Stauffenberg Claus Philipp Maria Schenk Graf von Stauffenberg (15 Kasım 1907 - 21 Haziran 1944), 20 Haziran planı`nın baş mimarlarından olan Nazi Almanyası ordu subayıdır.

HayatıStauffenberg, 3.Reich`ın kara ordusunun(Wehrmacht) en genç subayı idi. 20 Temmuz 1944`te Hitler`e suikast girişiminde bulundu. Hitler`in acımasızca devam ettiği katliamlar ve düşüncesizce giriştiği savaşlar von Stauffenberg ve yandaşlarını rahatsız etmekteydi. Stauffenberg, İngilizler ve Fransızlarla yapılan savaşı anlamsız buluyordu. Savaşın asıl amacının Sovyet Rusya`yı yıkmak olması gerektiğini savunuyordu. Ayrıca fethedilen bölgelerdeki yerli halka ve yahudilere karşı yapılan haksızlıkları ve zulmü yanlış buluyordu. Buna bir son vermek için büyük bir darbe yapmak gerektiğini düşünüyordu. Fakat Hitler`in müthiş gücü ve popülaritesi buna engeldi. Hitler`in ölümüyle bütün bu vahşet ve sefilliğe bir son verebileceğini düşündü. Hitler çok iyi korunduğundan dolayı onu kiralık bir katil vb. birisinin öldürmesi imkansızdı. O yüzden bu işi kendisi yapmaya karar verdi.

Hitler`in yakın komutanlarındandı ve de çoğu zaman yüz yüze görüşme yaparlardı. 20 Temmuz 1944`te Polonya`daki karargahında (Wolfslair) bulunan Hitler komutanlarıyla savaşın son durumu ile ilgili bir toplantı yapmak istedi. von Stauffenberg de bu toplantıya gitmesi gereken komutanlardandı. Bu yüzden suikast girişimini yapmak için bu günü uygun gördü.

Suikast girişimiPlanı şu idi: Toplantı odasına girince içinde İngiliz yapımı zaman ayarlı iki tane bomba bulunan çantasını Hitler`in yakınına koyacak, ardından anlaşmalı olduğu emireri onu telefondan arandığı bahanesiyle dışarı çağıracak, von Stauffenberg de hazır bekler durumdaki uçağıyla doğrudan Berlin`e uçup Hitler`n öldüğünü ve yönetimin artık Wehrmacht`ta olduğunu bildiren bildirgeyi Alman halkına duyuracaktı. Ancak birtakım aksiliklerden dolayı çantasına sadece bir bomba yerleştirebildi. Bombayı Hitler`in ayağının dibine koysa da von Stauffenberg`in odadan ayrılıp Berlin`e uçtuğu sıralarda bombanın yeri oradaki bir komutan tarafından ayağına takıldığı için değiştirildi ve masanın ücra bir köşesine konuldu. Bomba yaklaşık 15 dakika içinde patladı. Ama Hitler hala yaşıyordu. Bu Hitler`e yapılan 42. suikast girişimiydi ve sonuncusu oldu. Hitler birkaç hafif sıyrık ve geçici sağırlıkla bu suikast girişimini atlattı. Odadaki komutanlardan pek azı sağ kaldı. Yapılan araştırmalarda toplantının yapıldığı masanın kalın ayağının Hitler`i koruduğu tesbit edilmiştir. Stauffenberg, Hitler`in öldüğünü varsayarak Berlin`de yönetimin Wehrmact`a geçtiğini beyan etti. Fakat Hitler`in propaganda bakanı Joseph Goebbels bunu duyunca Wolfslair`i aradı ve von Stauffenberg`in bir subayı ile Hitler`i bizzat telefonda görüştürerek onun yaşadığını kanıtlamış oldu. Daha sonra 21 Haziran günü apar topar ofisinde tutuklanan Stauffenberg ve yandaşları Reichtag`ın iç avlusunda tüfekle vurularak idam edildi.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar