--}}

İngilizler

İngiliz, İngiltere kökenli bir ulus ve etnik gruba verilen isimdir. Çoğunluğu Birleşik Krallık'ta yaşamakta olup resmi dilleri İngilizce'dir.

İngiliz, İngiltere kökenli bir ulus ve etnik gruba verilen isimdir. Çoğunluğu Birleşik Krallık'ta yaşamakta olup resmi dilleri İngilizce'dir. Tarih boyunca İngiltere'de ikamet etmiş olan farklı grupların oluşumuyla meydana gelmişlerdir; Anglo-Saksonlar, Vikingler, Bretonlar ve Normanlar.

Tarihsel olarak bakarsak; ilk olarak Britanya adasında Kelt kökenli Breton vardı. Daha sonra Kuzey Almanya'dan gelen Cermen kökenli Saksonlar ve Angluslar adaya ayakbastı. Bu iki toplum birbirleri ile karışarak Anglo-Saksonlar'ı oluşturdu ve Britanyadaki baskın toplum oldular. Bretonlar adanın kuzey (İskoçya) ve batısına (Galler) çekildi. Son olarakta, Ortaçağda adayı istilaya gelen İskandinav kökenli Vikingler adaya İskoçyadan girdi. İskoçya'daki Bretonlar ile İngiltere'deki Anglo-Saksonlar arasındaki uzun savaşlar, İngiltere'nin üstünlüğü ile sonuçlandı. Böylece Britanya'da, İngiliz adı altında tek bir ulusun oluşu süreci hız kazandı. Büyük Britanya Krallığı döneminde de sömürgecilik politikası ile dünyanın bir çok yanına dağıldılar.

Ayrıca bakınız


İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

İngilizler
İngilizler