Clipse

Kısaca: Clipse, Virjinya kökenli hip hop grubu. İki kardeş olan Malice (d. Gene Thornton, 1977, The Bronx, New York) ve Pusha T (d. Terrence Thornton, 1979, The Bronx, New York) tarafından 1992 yılında kurulmuştur. ...devamı ☟

Clipse
Clipse

Clipse, Virjinya kökenli hip hop grubu. İki kardeş olan Malice (d. Gene Thornton, 1977, The Bronx, New York) ve Pusha T (d. Terrence Thornton, 1979, The Bronx, New York) tarafından 1992 yılında kurulmuştur. == Kariyeri Exclusive Audio Footage (1993–1999) Clipse'in müzik kariyeri, Thornton kardeşlerin 1993 yılında Pharrell Williams ile tanışmasıyla başladı. Grubun şarkı sözlerinden etkilenen Williams, grupla çalışmaya başladı. Williams, 1997 yılında grubun Elektra Records ile anlaşmasını sağladı. Elektra etiketi altında ve The Neptunes prodüktörlüğünde Clipse, Exclusive Audio Footage adlı ilk albümünü stüdyo albümünü kaydetti. Albümün ilk single'ı "The Funeral", hayranlardan büyük ilgi görmekle birlikte, ticari anlamda önemli bir başarı yakalayamadı. "The Funeral"ın başarısızlığından sonra albüm, süresiz olarak rafa kaldırıldı.

Lord Willin' (2001-2002)

2001 başında Pharrell Williams, Star Trak Entertainment şirketini kurduktan sonra, Clipse ile Arista Records arasında bir anlaşma sağladı. Ardından Clipse, Lord Willin' adındaki ilk albümünü 20 Ağustos 2002 tarihinde yayımladı. Albüm, Billboard Top R&B/Hip-Hop Albums listesine 1 numaradan, Billboard 200 listesineyse 4 numaradan girdi. Albümün ilk iki single'ı "Grindin'" ve "When the Last Time", Billboard Hot 100'de 34 ve 19 numara oldu. Faith Evans vokalleri bulunan üçüncü single "Ma, I Don't Love Her", daha düşük bir başarıya imza atarak, Hot 100'de 86 numaraya ulaştı. 1 Ekim 2002'de albüm, –albümün yayımlanmasından bir ay sonra– RIAA'den altın plak kazandı. Ayrıca grup, Justin Timberlake'in ilk single'ı, The Neptunes yapımcılığındaki "Like I Love You"ya eşlik etti.

Hell Hath No Fury (2004–2007)

Clipse, 2004 yılında We Got It 4 Cheap adlı mixtape serisinin ilkini yayımladı. Bu kayıtlarda Clipse'e Philadelphialı rapçiler Ab-Liva ve Sandman eşlik ettiler. 9 Mayıs 2006'da Clipse, Jive Records ile anlaşmaya vardı ve kendisine ait Re-Up Records adlı plak şirketini kurdu. Üç kez ertelendikten sonra Hell Hath No Fury adlı albüm, 28 Kasım 2006 tarihinde piyasaya çıktı. Albümden ikinci single yayımlandı: Pharrell Williams'ın eşlik ettiği "Mr. Me Too" ve Slim Thug'ın eşlik ettiği "Wamp Wamp (What It Do)". Albüm, eleştirmenlerden olumlu tepkiler topladı. Albüm, hip hop dergisi XXL'den beş yıldız aldı.

Columbia Records (2007-günümüze)

19 Mayıs 2007'de Clipse, Eye Weekly'ye verdikleri bir röportajda Jive Records etiketi altında bir albüm daha yayımlamayacaklarını açıkladılar. Daha sonra çeşitli plak şirketleriyle görüşmelere başlayan Clipse, sonunda 26 Ekim 2007 tarihinde Columbia Records ile anlaşmaya vardı. 5 Ağustos 2008'de Re-Up Gang'in Clipse Presents: Re-Up Gang adlı albümü Koch Records etiketiyle piyasaya sürüldü. Albümün ilk single'ı "Fast Life"ın prodüktörlüğünü Scott Storch üstlendi. Hell Hath No Fury albümünnden sonra, Till the Casket Drops albümünün 2008 yılı sonunda yayımlanacağı açıklandı. Ancak albümde, grubun önceki çalışmalarından farklı olarak, albümün prodüksiyonunda yalnızca The Neptunes değil; Timbaland, Danja, Scott Storch, Dame Grease, Sean "Diddy" Combs'un prodüksiyon ekibi The Hitmen ve Kanye West de görev aldı. Kasım 2007'de Clipse, Play Cloths adlı moda koleksiyonunu tanıttı. == Diskografi * 1999: Exclusive Audio Footage * 2002: Lord Willin' * 2006: Hell Hath No Fury * 2008: Till the Casket Drops == Referanslar == == Dış bağlantılar == * Resmi web sitesi *

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.