Gözün en iç tabakasıdır.Işığa duyarlı hücreler ve görme sinirleri ağ tabaka da bulunur. ...

DAMAR TABAKA (türkçe) anlamı
1. ince kan damarlarından oluşan
göz küresinin içini kaplayan katman.
DAMAR TABAKA (türkçe) anlamı
2. İnce kan damarlarından oluşan
3. göz küresinin içini döşeyen katman.

Damar Tabaka hakkında bilgiler

Gözün en iç tabakasıdır.Işığa duyarlı hücreler ve görme sinirleri ağ tabaka da bulunur.

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Damar

Damar; hayat için gerekli olan kan akımını vücudun heryerine taşıyan çeşitli uzunluk ve genişlikte, elastik, boru şeklindeki dolaşım sistemi parçalarıdır.

Kılcal Damar

Kılcal damar veya kapiler vücuttaki en küçük kan damarlarına verilen isimdir. Büyüklükleri yaklaşık 5-10 μm'dir. Arterler (atardamar) ile venleri (toplardamar) birleştiren kılcal damarlar, dokularla etkileşimi en yoğun olan kan damarlarıdır.

Göz

Göz Işığı geçirmeye ve kırmaya elverişli üç tabakanın birleşmesinden oluşmuştur. En dıştaki birinci tabakaya, "sert tabaka" ya da "gözakı" denir; bu tabaka önde tümsekleşerek, saydam tabakayı oluşturur. Beyaz ve telsel yapıda olan sert tabaka, gözü koruyan gerçek bir ...

Göz (organ)

Göz, göz çukurunda bulunan, iri bir bilye büyüklüğünde, görmeyi sağlayan küremsi bir organdır. Göz, ışığı geçirmeye ve kırmaya elverişli üç tabakanın birleşmesinden oluşmuştur.

Duyu Organları

Çevremizi algılamamızda görevli olan göz, kulak, burun, dil ve deri duyu organlarımızdır.Duyu organlarımız birlikte çalıştığında çevremizi algılamamız daha kolay ve doğrudur.Çevremizdeki cisimlerin sesini, rengini, kokusunu, sertliğini, yumuşaklığını, sıcaklığını vb.

Gözümüz Kaç Bölümden Oluşur Ve Her Bölümün Kısım Ve Görevleri Nelerdir?

gözümüz kaç bölümden oluşur ve her bölümün kısım ve görevleri nelerdir?