defans

Defans (Türkçe: Savunma), futbol, basketbol ve diğer bazı takım oyunlarında takım halinde yapılan savunmadır. İngilizce savunma anlamındaki "defence" sözcüğünden Türkçeye geçmiştir.

Defans

Defans futbolda, amacı gol yemeyi önlemek olan taktikdir. Rakip takımın hücum oyuncularını durdurmakla görevlidirler. Fabio Cannavaro, John Terry, Rio Ferdinand, Carles Puyol, Alessandro Nesta, dünyaca ünlü defans oyuncularına sadece birkaç örnektir. Türkiye'dekilere örnek olarak Bülent Korkmaz, Alpay Fehmi Özalan, Emre Aşık, İbrahim Toraman, Emre Güngör, İdris Altunbulak,Hakan Balta verilebilir. Futbol takımındaki savunmacının öncelikli görevi; rakipten topu kapmak, hücumu durdurmak ve olabildiğince rakibin dengesini bozmaktır. Ayrıca savunma bölgesinde stoper, sağ kanat, sol kanat, libero gibi bölgeleri vardır. == Bölgeler == a†’Stoper(Durduran,Kesici); savunmanın ortasında görev yapar ve rakip takımın hücum oyuncularının topu ağlarla buluşturmasını engeller.
a†’Sol kanat; solda oynar ve sağ atakları engeller, gerekirse pas ve koşuyla sol taraftaki arkadaşına yardım eder.
a†’Sağ kanat ;sağda oynar ve sol atakları engeller, gerekirse pas ve koşuyla sağ taraftaki arkadaşına yardım eder.
a†’Savunmaya dönük ortasaha; savunmanın orta sahaya yakın bölümünde görev yapar. Rakibi ortasahada karşılayan son adamdır.Rakibin ortasahayı geçmesini engeller.Orta sahaya atılan topları kapar ve hücuma çıkan arkadaşlarına yardım eder.Görevini yapabilmesi için ön sezisinin(anticipation),adam tutma(marking),topu kapma(tackling),dayanıklılık (stamina) ,çalışkanlık (work rate),yer tutma(positioning) özelliklerinin iyi olması gerekir.Dünya'da bu bölgeye örnek olarak Claude Makíélíélíé,Mickaí«l Essien,Gennaro Gattuso,Patrick Vieira Andrea Pirlo, Türkiye'de savunmaya dönük ortasahaya örnek olarak Fenerbahçe'de oynayan Selçuk Şahin, Galatasaray'da oynayan Mehmet Topal ve Beşiktaş'ta oynayan Fabian Ernst verilebilir.

Kaynaklar

Vikipedi

defans

savunma.

defans

defans [[Fransızca]] defans (défense) sözünün spordaki kullanımı yerine dilimizde zaten savunma gibi güzel bir karşılık bulunmaktadır.

defansif : savunmaya dayalı.

defans

Türkçe defans kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. stonewalling

defans

Türkçe defans kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Verteidigung

Yanıtlar