Demokratik Toplum Partisi

Demokratik Toplum Partisi (DTP), 9 Kasım 2005 tarihinde kurulmuş (Türkiye'de kurulan 49. siyasi parti) ve 11 Aralık 2009 tarihinde Anayasa Mahkemesi kararı ile kapatılmış olan Kürt milliyetçisi siyasi parti. Genel merkezi Ankara'nın Çankaya ilçesinin Balgat semtinde olan partinin amblemi sarı zemin üzerine, yeşil yapraklı kırmızı gül idi.

Demokratik Toplum Partisi

Demokratik Toplum Partisi, kısaca DTP, Demokratik Toplum Hareketinin partileşmesi sonucu kurulan siyasi parti. DTP Türkiye`de ilk defa eşbaşkanlık sistemini uygulayan siyasi partidir. Buna göre Aysel Tuğluk ile Ahmet Türk partinin ilk eşbaşkanlarıdır. Mevcut eşbaşkanlar Selma Irmak ve Nurettin Demirtaş`tır.

Demokratik Toplum Hareketini başlatanlar arasında Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak yer almaktadır.

2007 Türkiye Cumhuriyeti Milletvekili Genel Seçimlerinde DTP bağımsız adaylarla katıldı ve 23 tane milletvekili çıkarttı. 20 tanesi DTP`ye üye olduktan sonra TBMM`de bir grup kurdular. Meclise ilk girdiklerinde MHP`li milletvekilleriyle tokalaşarak, mecliste kavga çıkar beklentilerini boşa çıkardılar. Partinin önde gelen isimlerinden Ahmet Türk katıldığı televizyon programlarında partisinni Türkiye`deki kürt sorununu Parlamento yoluyla çözmek istediğini belirtiyor.

Dış bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar