Dev Alm. Riese, Gigant (m), Fr. Ogre, geant (m), İng. Ogre, gint. Aslı, Farsça şeytan manasında div olup, çok iri, güçlü ve korkunç, hayal mahsulü olan masal unsuru. Çok eskiden beri olayın kahramanı olan devler konularına göre anlatıla gelmiştir. Hatta bazı dev efsanelerine tarihi bir değer bile verilmiştir. Bunlar insanı dehşete düşürecek kadar iri cüsseli yaratıklar olup, herbirinin yüzer tane elleri vardır. Ayakları da korkunç birer ejderhadır. ...

DEV (türkçe) anlamı
1. Korkunç
2. çok iri ve olağanüstü güçlü masal yaratığı. Olağanüstü irilikte olan:Dev vücudu içinde bir genç kız hassasiyeti taşıyor.- Y. Z. Ortaç. Çok büyük
3. çok önemli.
1.

Dev İngilizce anlamı ve tanımı

Dev anlamları
    (noun) Alt. of Deva
Dev tanım:
Kelime: dev
2. İşlev: abbreviation
3. deviation
4.

Dev hakkında detaylı bilgi

Dev Alm. Riese, Gigant (m), Fr. Ogre, geant (m), İng. Ogre, gint. Aslı, Farsça şeytan manasında div olup, çok iri, güçlü ve korkunç, hayal mahsulü olan masal unsuru.

Çok eskiden beri olayın kahramanı olan devler konularına göre anlatıla gelmiştir. Hatta bazı dev efsanelerine tarihi bir değer bile verilmiştir. Bunlar insanı dehşete düşürecek kadar iri cüsseli yaratıklar olup, herbirinin yüzer tane elleri vardır. Ayakları da korkunç birer ejderhadır.

Eski Türk masallarında önemli bir yeri olan devler güçlü, kuvvetli, iriyarı insan azmanı yaratıklardır. Yaşayışları insanlara benzer, erkek ve dişileri olup evlenirler, çocukları olur. Ülkeleri Kaf Dağının arkasındadır. Devlerin erkekleri gündüzleri işe gider, anaları evde kalır. Başta peri padişahlarının kızı olmak üzere, devler birçok kimseyi kaçırıp kırk odalı saraylarda saklarlar. Masal kahramanları çeşitli hilelerle devin sarayına girer, kızı kurtarır. İnsan yiyen devler de vardır, ama bunlar uyanık insanı yemezler. Bazı devlerin alnının tam ortasında büyük bir gözü olur ve dağlarda yalnız bulunan insanları sarayına götürerek hapseder.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Dev Köpekbalığı

Büyük camgöz (Cetorhinus maximus), dünyanın en büyük balığı olan balina köpek balığından sonra gelen, dünyanın 2'nci büyük balığıdır. 10 metre uzunluğa ve 3 ton ağırlığa ulaşabilir.

Dev Ağızlı Köpekbalığı

Dev ağızlı köpekbalığı (``Megachasma pelagios``) sadece plankton ile beslendiği bilinen tek 3 köpekbalığı türünden birisidir.

Dev Hücreli Arterit

Dev hücreli arterit veya temporal arterit, spesifik olarak başa, gözlere ve optik sinirlere kan taşıyan damarların, özellikle temporal arterin enflamasyonudur (iltihaplanması). Optik sinirlere giden kan akışını tıkayıp, görme kaybı oluşmasına neden olabilir.

Dev Kızgözü

Büyük kızgözü (Coreopsis gigantea), Asteraceae familyasından anavatanı Kaliforniya olan bir bitki türü. Gövdesi 1-2 m uzunluğunda ve 4-10 cm çapındadır.

Kara Dev Murat Paşa

Kara Dev Murad Paşa (d. 1611 - ö.

Mekong Dev Yayın Balığı

Mekong dev yayın balığı (``Pangasius gigas``), Pangasiidae familyasından Mekong ırmağının alt kısmında yaşayan bir yayın balığı türü.

Dev Ali

Dev Ali Malazgirt Savaşı'dan sonra Anadolu'ya göçüp, bu ilçeye yerleşen Türkmen obasının reisi olarak bilinir. Kayseri iline bağlı Develi ilçesi ismi kendisinden gelmektedir.

Dev Mürekkep Balığı

Dev kalamar, Architeuthis cinsinden kalamarların ortak adı. Bir zamanlar efsanevi yaratıklar olduğu sanılan dev kalamarlar, derin okyanuslarda yaşayıp, çok büyük boyutlara ulaşabilen "Architeuthidae" familyasına ait deniz yumuşakçalarıdır.

Dev Munçak

Dev munçak (Muntiacus vuquangensis) geyikgiller (Cervidae) familyasından bir munçak türüdür. En büyük munçak türü olan bu tür 1994 yılında Vietnam'ın Ha Tinh ilinde Vu Quang'da bulundu.

Dev Sinek Kuşu

Dev sinek kuşu (Patagona gigas), bir kolibri türüdür.

Kırmızı Dev

Yıldızın ölümü büyüme ile başlar.Milyarlarca sene devam eden termonükleer reaksiyonlar neticesi enerjisini tüketmeye başlayan yıldızın hacminde büyük bir genişleme görülür.Yıldızlardaki reaksiyonlarda hidrojen gazı helyuma dönüştürülmektedir.Elde edilen helyum gazı ise ...

Mavi Gözlü Dev (film)

Mavi Gözlü Dev, şair Nazım Hikmet'in 1941 yılından sonra Bursa Hapishanesi'nde geçirdiği dönemi anlatan 2007 yapımı film. Ünlü şairi Yetkin Dikinciler'in canlandırdığı filmin yönetmenliğini Biket İlhan üstlendi.

Mavi Dev

Kırmızı devlerden farkı çok yüksek sıcaklığa sahip olmalarıdır.

Al Dev

Kırmızı dev, belirli bir kategorideki yıldızların evrimlerinin bir dönemindeki hallerine verilen isimdir. Yıldızın ölümü büyüme ile başlar.

Dev Magnetorezistans

Dev magnetorezistans, kuantum mekaniğinde görülen bir tür magnetorezistans etkidir.