Diogenes

Diyojen (Diogenes) (Yunanca: Διογένης ὁ Σινωπεύς), MÖ 412 (ya da MÖ 404) - MÖ 323 yılları arasında yaşamış Kinik felsefesinin öncüsü ünlü filozoftur. Sinop'ta doğmuş Korint'de ölmüştür.

(İ.Ö. 412 - İ.Ö. 320) 412-320 yılları arasında yaşamış olan, ve kendine yetme ile sadelik ilkelerine dayanan Kinik yaşam biçiminin öncülerinden çileci düşünür.

Hakkında doğruluğu kuşkulu pek çok öykü anlatılan Kinik Diogenes hakkında, onun gündüzleri Atina sokaklarında elinde fenerle dolaşarak, dürüst bir adam aradığı söylenir. Atina'da gelenekçiliğe karşi bir tavır alan Diogenes, toplumdaki yapaylıklara ve uzlaşimsal değerlere meydan okumuş ve, her tür yerleşik kuralın insanın doğallığına aykırı düştüğüne inandığı için, toplumun tüm yerleşik kurallarına karşi çikmayi, uzlaşimsal ölçü ve inanışların çogunun boş olduğunu göstermeyi ve insanları yalın ve doğal bir yaşam biçimine çagirmayi amaçlamıştır.

Ona göre, sade bir yaşam tarzı, sadelikten başka, örgütlenmis, dolayısıyla uzlaşimsal toplumların görenek ve yasalarını da önemsememek anlamına gelir. Diogenes, doğaya aykırı bir kurum olan ailenin yerini, kadınların ve erkeklerin tek bir eşe bağlı olmadığı, çocuklarin ise bütün toplumun sorumluluğunda bulunduğu doğal bir durumun alması gerektiğini savunmuştur. Diogenes yoksulluk içinde yaşadığı, halka açık yerlerde yatıp kalktığı ve yiyeceğini dilenerek topladığı halde, herkesin aynı şekilde yaşaması gerektiğini savunmamıştır. Onun tek amacı, kişinin en kısıtlı yaşam koşullarında bile, mutlu ve bağımsız olabileceğini göstermek olmuştur.

Diogenes'in savunduğu yaşam tarzının ilk ilkesi kendine yetme, yani kişinin, mutluluk için gerekli herşeyi kendi içinde taşiyabilmesi ilkesidir. İkinci ilke olan 'utanmazlık', kendi başina zararsız olan bazı eylemlerin hiçbir şekilde yapılamayacağını öne süren uzlaşimları umursamamak anlamına gelir. Bu ilkeden yola çikarak yerleşik davranış kalıplarına uymadığı için, kendi açısından sade ve doğal, toplumsal değerler açısındansa sefil denebilecek bir yaşam dürdüğü için, Diogenes'e kinik denmiştir.

Onun üçüncü ilkesi, yozluğu ve kendini beğenmişliği açığa vurmaktan ve insanları yenilenmeye yöneltmekten asla çekinmemek anlamında 'sözünü sakınmazlık'tır. Diogenes'in dördüncü ilkesine göre, ahlaki yetkinliğe ancak yöntemli eğitimle, iradenin gücünü sınayan pratik egzersizlerle ulaşmak mümkün olabilir.

Diğer anlamları

Diogenes

Diogenes İngilizce anlamı ve tanımı

Diogenes anlamları

 1. (noun) A Greek Cynic philosopher (412?-323 B. C.) who lived much in Athens and was distinguished for contempt of the common aims and conditions of life, and for sharp, caustic sayings.

Diogenes tanım:

Kelime: Di·og·e·nes
Söyleniş: dI-'ä-j&-"nEz
İşlev: biographical name
d circa 320 B.C. Greek Cynic philosopher; advocated asceticism, self-sufficiency, freedom from convention, moral zeal

Diogenes

İngilizce Diogenes kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Diógenes (412-323 a.C. aprox.), filosofo griego

Diogenes

İngilizce Diogenes kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Diogene (filosofo greco)

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Açıköğretim lises mezunu biri kpss ye girebilirmi.Lütfen en kısa zamanda yardımcı olun

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ben açıköğretim lisesinde okuyorum yaşım doldu ve kpss ye girilebiliyormuş die duydum acaba bunun aslı varmı lütfen cevap yazın

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  merhaba ben ÇUBUKTAN harun açık lisede okuyorum kpss sınavına girebilirmiyim acaba lütfen cevap yazın

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Kpss sınavına ortaokul mezunları ve açıkögretım lisesi okuyanlar girebilirmi

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  neden ilköğretim mezunları giremiyor bu kpss ye sonuçta sınavla olan bişey bu benim tanıdığım lise ve üni mezunları kpss yi kazanamadılar örneğin belki ilköğretim mezunu olan biri daha bilgilidir sonuçta diplomalı cahil çok fazla bizede bir şans verilsin artık isyan ediyorum biraz bizide düşünsünler artık ya

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Diogenes
Diogenes