Dorothy E. Smith

Dorothy Edith Smith sosyoloji; özellikle feminist teori, aile çalışmaları ve yöntem bilimi içermek üzere sosyoloji alt dalları ile kadın çalışmaları, psikoloji ve eğitim çalışmalarını içeren diğer disiplinler üzerinde önemli etkilerde bulunan Kanadalı sosyologtur. Bir sosyoloji alt dalı olan ``kurumsal etnografya`` alanının kurucusudur.

Yaşamı

İlk Yıllar

Smith 6 Haziran 1926 tarihinde Kuzey Allerton, Yorkshire İngiltere`de Dorothy F. Place ve Tom Place çiftine doğmuştur. Üç erkek kardeşi vardır: Kardeşlerinden biri, Ullin Place, bir beyin süreci olarak bilinç üzerine çalışmaları ile tanınmaktadır, diğer bir kardeşi, Milner Place, ise tanınmış bir İngiiz şairidir.

Eğitimi

Lisans eğitimini Londra Ekonomi Okulu`nda yapmış, doktorasını 1963 yılında Kaliforniya Üniversitesi`nde (Berkeley) tamamlamıştır.

Kariyeri

1967 yılında British Columbia Üniversitesi`nde çalışmak üzere Vancouver`e taşınmış ve sözkonusu üniversitede Kadın Çalışmaları Programı`nın kurulmasında önemli etkisi olmuştur.

1977 yılında Ontario Eğitim Çalışmaları Enstitüsü`nde çalışmak üzere, iki oğluyla birlikte Toronto, Ontario`ya taşınmıştır. Emekli olana kadar bu kurumda çalışmayı sürdürmüştür. Bu arada kurumsal etnografya alanındaki çalışmalarını sürdürdüğü Victoria Üniversitesi`nde profesör olarak görev almıştır.

Ödülleri

"Sosyolojinin dönüşümü"ne olan katkılarından dolayı ve "feminist bakış açısı teorisi"nin sınırlarını "ırk, sınıf ve toplumsal cinsiyet"i içerecek şekilde genişlettiği için Dr. Smith Amerikan Sosyoloji Birliği`nin ``Seçkin Akademisyen Ödülü`` (1999) ve ``Feminist Sosyoloji için Jessie Bernard Ödülü`` (1993) dahil olmak üzere Amerikan Sosyoloji Birliği`nden birçok ödül almıştır.

Ayrıca Kanada Sosyoloji ve Antropoloji Birliği`nden de iki ödül almıştır: ``Büyük Katkı Ödülü`` (1990) ve "Bir Sorunsal Olarak Her Günkü Dünya: Feminist Bir Sosyoloji" adlı kitabı için ``John Porter Ödülü`` (1990).

Çalışmaları

  • ``Institutional Ethnography as Practice`` (2006)
  • ``Institutional Ethnography: A Sociology for People`` (2005)
  • ``Writing the Social: Critique, Theory, and Investigations`` (1999)
  • ``The Conceptual Practices of Power: A Feminist Sociology of Knowledge`` (1990)
  • ``Texts, Facts, and Femininity: Exploring the Relations of Ruling`` (1990)
  • ``The Everyday World as Problematic: A Feminist Sociology`` (1987)
  • ``Feminism and Marxism: A Place to Begin, A Way to Go`` (1977)


KaynaklarLinklerfeminizm-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

1926 1963 1967 1977 1987 1990 1993 1999 2005 2006

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.