Ebu Abbas

Kısaca: Ebu Abbas, (asıl adı: Muhammad Zaidan), (d. 10 Aralık 1948, Safed – ö. 8 Mart 2004, Irak). Filistinli yarı askeri grup Filistin Kurtuluş Cephesi`nin (FKC) kurucusu ve lideri. ...devamı ☟

Ebu Abbas, (asıl adı: Muhammad Zaidan), (d. 10 Aralık 1948, Safed – ö. 8 Mart 2004, Irak). Filistinli yarı askeri grup Filistin Kurtuluş Cephesi`nin (FKC) kurucusu ve lideri.

1977`de kuruluşundan beri, Abbas liderliğindeki FKC, Filistin Kurtuluş Örgütü`nün (FKÖ) bir üyesi oldu ve hem FKÖ`den hem de Yaser Arafat`ın El-Fetih hareketinden destek gördü. Abbas`ın adı, 1985`de İtalyan yolcu gemisi Achille Lauro`nun kaçırılması ile duyuldu. ABD ve İtalya`dan gelen yoğun politik baskılar sonucu, Tunus Abbas`ı sınırdışı etti. Abbas da bunun üzerine Bağdat`a sığındı. Irak`ta kaldığı süre boyunca (Saddam`ın devrilmesine kadar) FKC yönetimini elinde tuttu.

5 Nisan 2003`te Suriye`ye kaçmak üzereyken, ABD güçleri tarafından Irak`ta yakalandı. İtalya yargılanmak üzere iadesini istedi. Pentagon, Abbas`ın 9 Mart 2004`te gözetim altında iken doğal nedenlerle öldüğünü duyurdu. FKC, Amerikalıların liderlerini öldürdüğünü iddia etti. Amerikan makamları Abbas`ın cenazesini, Batı Şeria`daki Ramallah`ta gömülmek üzere Filistin Kızılay`ına vermeyi kabul ettiyse de İsrail buna engel oldu ve cenaze Şam`daki şehitler mezarlığına gömüldü.

Linklerbiyo-taslak DEFAULTSORT:Abbas, Abu

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.