Elbasan Tava

Kısaca: Elbasan tava haşlanmış kuzu etinin yoğurtlu bir sosla fırınlanmasıyla yapılan ,geleneksel bir Arnavut yemeğidir.Adini Arnavutluk Cumhuriyetine bagli bir sehir olan Elbasan'dan alir.. ...devamı ☟

Elbasan tava haşlanmış kuzu etinin yoğurtlu bir sosla fırınlanmasıyla yapılan bir Türk yemeğidir.

Hazırlama

Kuşbaşı kuzu eti soğan, defne yaprağı, tane karabiber gibi tatlandırıcı malzemelerle haşlanır ve piştikten sonra lif lif didiklenir. Bir başka hazırlama türü olarak etler soğanla kavrulur, fakat didiklenmez.

Bir fırın tepsisine alınan etlerin üzerini kapamak için yoğurtlu bir sos hazırlanır. Bu sosun içinde mutlaka un, yumurta ve yoğurt bulunur. Az miktarda limon, soğan ve baharat da eklenebilir. Sosun kalınlaşması ve un tadının gitmesi için karışım düşük ateşte bir müddet pişirilir. Sos ısıtılacaksa, yumurta sos kalınlaştıktan sonra yavaş yavaş yedirerek eklenir. Buradaki amaç yumurtanın pişip sosun içinde parça parça katılaşmasını engellemektir. Yoğurtlu sos yerine fırın yemekleri için hazırlanmış beşamel sos da kullanılabilir.

Tepsiye alınmış etler sosla kaplanarak fırında üzeri hafif renklenene kadar pişirilir. Dilimlere ayrılarak servis yapılır.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.