Erdek

Balıkesir ilinin ilçesi olan Erdek, Marmara Bölgesi'nin Marmara Denizi’ne doğru uzanan Kapıdağ Yarımadası’nda Erdek Körfezi’nde yeralır. Eski adı Arktonnesos olan Kapıdağ yarımadasından oluşmaktadır. Kuzey ve batı çevresinde Marmara ilçesine bağlı Marmara Adaları bulunmaktadır. Erdek, antik kentleri, Açık Hava Müzesi, temiz denizi ve kumsalı ile bir turizm merkezidir. ...

ERDEK (türkçe) anlamı
1. Balıkesir iline bağlı ilçelerden biri.

Erdek hakkında detaylı bilgi

Balıkesir ilinin ilçesi olan Erdek, Marmara Bölgesi'nin Marmara Denizi’ne doğru uzanan Kapıdağ Yarımadası’nda Erdek Körfezi’nde yeralır. Eski adı Arktonnesos olan Kapıdağ yarımadasından oluşmaktadır. Kuzey ve batı çevresinde Marmara ilçesi bağlı Marmara Adaları bulunmaktadır. Erdek, antik kentleri, Açık Hava Müzesi, temiz denizi ve kumsalı ile bir turizm merkezidir.

Tarihçe

Erdek tarihte Artake adıyla tanınmaktadır. Bu isimlere bakarak ilçenin Sitler tarafından kurulduğu söylenebilir. Artake sitlerin efsanevi krallarından biridir. Tarih çağlarında Artake’den ilk söz eden Herodot olmuştur. Artake M.Ö. 7. yüzyılın başında Miletoslular tarafından kolonize edilmiş, M.Ö. 361 yılından önce bütün Kapıdağ ile birlikte Kyzikos’un egemenliğine girmiştir. Helenistik çağ boyunca sürekli olarak yükselip parlayan Kyzikos’un yanında gittikçe önemini yitiren Artake, Roma döneminde de bu sitenin bir dış mahallesi durumuna düşmüştür. Bizans çağıyla beraber limanları ihmal edilen ve depremlerle yıkılan binalarının taşları yağma edilen Kyzikos’un gerilemesiyle giderek gelişmeye başlamış ise de Kyzikos’un ününe yetişememiştir. Tarihçi Herodot iktisadi durumunu da ele alarak üzümünü, şarabını, zeytin ve zeytinyağını methetmiştir. Artake 1339 yılında Orhan Gazi’ nin oğlu Süleyman Paşa tarafından fethedilip Türk egemenliğine geçmiştir. 1807’de de Karesi Sancağına bağlanmıştır.

Linkler

* http://www.erdek-bld.gov.tr/ Erdek Belediyesi

Erdek nerede?

Erdek haritadaki konumu

Şarkı Sözleri

Naşide Göktürk tarafından söylenen Erdek adlı şarkının sözleri.

düşlerden bir cennet
dünyada erdek
çiçekli dalları
tertemiz havası
mavi yeşil elele
güneş deniz içiçe
yıldızlar parlak gökte
kalbim erdek'te
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Erdek, Balıkesir

Balıkesir ilinin ilçesi olan Erdek, Marmara Bölgesi`nin Marmara Denizi`ne doğru uzanan Kapıdağ Yarımadası`nda Erdek Körfezi`nde yeralır. Türkiye`nin ilk sayfiye yerlerinden birisidir.

Belkıs, Erdek

Belkıs, Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı bir köydür.

Doğanlar, Erdek

Doğanlar, Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı bir köydür. Balıkesir'in Erdek ilçesine bağlı köyün eski adı "Dragonda"dır.

Erdek, Çorum

Erdek, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Hamamlı, Erdek

Hamamlı, Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı bir köydür.

Harmanlı, Erdek

Harmanlı, Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı bir köydür.

Karşıyaka, Erdek

Bandırma körfezi kıyısında bulunan Erdek`in en büyük beldesidir.Tersanesi vardır.Nüfus:3.500

Kestanelik, Erdek

Kestanelik, Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı bir köydür.

Narlı, Erdek

Narlı, Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı bir köydür.

Ocaklar, Erdek

Erdek`in 5 km kuzeyinde 2.000 nüfuslu turistik belde.Yaz mevsiminde hareket kazanır.