Erdem, ahlaki bakımdan her zaman ve sürekli olarak iyi olma eğilimi, iyi ve doğru eylemlerde bulunmaya yatkın olma durumu. İnsan varlığına en zengin, en gerek­li ve dolgun anlamını veren ahlâki nitelikle­rin toplamı.

ERDEM (türkçe) anlamı
1. ahlakın övdüğü iyilikçilik
2. yiğitlik
3. alçakgönüllülük
4. doğruluk gibi niteliklerin genel adı
5. fazilet
insanın ruhsal yetkinliği.
ERDEM (türkçe) anlamı
6. 1 . Ahlakın övdüğü iyilikçilik
7. alçak gönüllülük
8. yiğitlik
9. doğruluk vb. niteliklerin genel adı
10. fazilet
11. Spor
12. alçak gönüllülük gibi bir erdem aşılar sporcuya.- N. Cumalı.
13. 2 . felsefeİnsanın ruhsal olgunluğu.
ERDEM (türkçe) anlamı
14. (Türkçe) Erkek ismi 1. Fazilet. 2. Maharet
15. hüner. 3. Liyakat. 4. Usta gemici. 5. İnsanın ruhsal yetkinliği.
ERDEM (türkçe) ingilizcesi
1. n. virtue
2. Grace
3. merit
ERDEM (türkçe) fransızcası
1. honneur [le]
2. vertu [le]
ERDEM (türkçe) almancası
1. n. Tugend

Erdem hakkında detaylı bilgi

Erdem ahlaki bakımdan her zaman ve sürekli olarak iyi olma eğilimi, iyi ve doğru eylemlerde bulunmaya yatkın olma durumu. İnsan varlığına en zengin, en gerek­li ve dolgun anlamını veren ahlaki nitelikle­rin toplamı. İnsan iradesinin gerektiği takdir­de büyük özverilerde bulunmak ve ciddi engelleri aşmak pahasına, ahlaki iyiliği amaçlama, iyilik uğruna hareket etme gücü.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Galip Erdem

10 Mart 1930'da Rize'nin Fındıklı ilçesinde doğan Galip Erdem, Fındıklı'da "Ofluoğlu" adı ile bilinen bir ailedendir. Babası nahiye müdürlüklerinde bulunmuş Rasim Bey, annesi Pehlivanoğulları'ndan Zekiye Hanımdır. Erdem, ailenin tek çoçuğudur. İlkokulu Fındıklı 11 Mart ...

İsmet Kaya Erdem

İsmet Kaya Erdem (1928 - .... ) 1928 yılında Safranbolu�da doğmuştur. Babası A.Hilmi Bey, annesi Pakize Hanımdır. Babasının öğretmen olması nedeniyle ilk ve ortaokulu değişik kazalarda (Kurucaşile ve Bartın) tamamlamıştır. Lise ve yüksek tahsilini İstanbul�da ...

Şükrü Erdem

Şükrü Erdem (1959 - .... ) 1959 yılında Bursa’nın Mustafa Kemal Paşa İlçesi’nde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Mustafa Kemal Paşa’da tamamladı. Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra kendi eczanesinde mesleğini sürdürürken, diğer ...

Kerim Aydın Erdem

Kerim Aydın Erdem (d. 24 Eylül 1934, Yeşilyuva Acıpayam, Denizli) - (ö.

Hasan Hüsnü Erdem

Hasan Hüsnü Erdem Diyanet İşleri başkanlarından. 1889 tarihinde Akseki’nin Sadıklar köyünde doğdu. Babası müderris Hacı Sadık Efendi, annesi Hacı Bekir Ağanın kızıFatma Hatundur. İlk tahsilini doğduğu köyde yaptı. Arap dilinin gramerini ve mantık ilmini babasından ...

Sinan Erdem

9 Mayis 1927 yilinda Manisa'da dogdu. Yesilkoy Ilkokulu'ndan sonra ortaokul ve liseyi Galatasaray Lisesi'nde bitirdi. Yuksek ogrenimini Istanbul Universitesi Hukuk Fakultesi'nde tamamladi.

Arif Erdem

Eski bir Galatasaray Futbol Takımı oyuncusudur. 2001-2002 sezonunda 21 Golle Türkiye 1. Futbol Ligi Gol krallığını İlhan Mansız`la paylaşmıştır. 2006-2007 Sezonu itibari ile UEFA tarafında Galatasaray Maçlarının Onur Konuğu seçilmiştir.

Erdem Bayazıt

Adil Erdem Bayazıt (d. 1939, Kahramanmaraş).İlk ve orta öğrenimini Kahramanmaraş`ta tamamlayan Bayazıt sırasıyla 1953`te İstiklal Ortaokulu`ndan, 1959 yılında ise Kahramanmaraş Lisesi`nden mezun olmuştur.

Erdem Ergüney

Erdem Ergüney (d. 2 Ekim 1970, Denizli), Türk oyuncu.

Kaya Erdem

Kaya Erdem (doğumu 1928 Safranbolu, Karabük) Türk siyaset adamıdır.

Mülayim Erdem

Mülayim Erdem (d. 10 Ocak 1987, İstanbul) Türk orta saha oyuncusudur. Şu anda Galatasaray`da futbol oynamaktadır.Şuanda kiralık olarak İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Sporda oynamaktadır.

Selçuk Erdem

Selçuk Erdem, 1976 Eskişehir doğumlu tanınmış bir Türk karikatüristtir. Profesyonel çizerliği 1990'da Limon Dergisi'nde başladı.

Sinan Erdem Olimpik Spor Salonu

Sinan Erdem Spor Salonu İstanbul, Bakırköy'de bulunan spor kompleksi. Adını, 1989-2003 yılları arasında Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi (TMOK) başkanlığını yürütmüş olan Sinan Erdem'den almıştır.