Etiket: Buğday

Tuzçullu köyü

Tuzculu, İzmir ilinin Menemen ilçesine bağlı Menemen'e 24 km uzaklıkta İzmir Kuş Cenneti'ne 7 km uzaklıkta bulunan bir köy. Köy halkı çoğunlukla geçimini çifçilik ve hayvancılıkla sağlar.

Graminae

Buğdaygiller (Poaceae), tohum kabuğu, meyve kabuğu ile bitişik, sapları boğumlu ve ekseriya içi boş, başakçıklar, başak vaziyetinde toplanmış halde, 4000 kadar türe sahip, Poales takımına bağlı bitki familyası. Buğday, pirinç, çavdar, mısır, darı, yulaf,...

Doluca, Batman

Doluca Köyü (Kürtçe adı Mêrîna), engebeli bir araziye kurulmuş, doğusunda Yaylıca Köyü, güneyinde Esentepe mezrası, kuzeybatısında Şerbetli Köyü, Batısında ise Batman Çayı bulunan Batman'a bağlı bir köy. Köy, Batman'a 12 km uzaklıktadır.

Barak ovası

Barak Ovası, Gaziantep ili sınırları içerisinde yer alır. Haritada "Gaziantep platosu" adıyla görülür. Genel olarak Oğuzeli, Nizip, Karkamış ilçelerini içine alarak Suriye sınırına kadar uzanır.

Aşağı Akgüney, Alaçam

Aşağı Akgüney, Samsun ilinin Alaçam ilçesine bağlı köydür. İlçeye uzaklığı 22 kilometredir.Toplam nüfusu 676 (2000) olan 5 mahalleden oluşur.

Alkol fermantasyonu

Etanol fermantasyonu,solunumda oksijen kullanmayan canlılar için bir fermantasyon biçimidir. Glikolizde bir molekül glikoz (C6H12O6) parçalanarak pirüvata (C3H4O3) dönüşür.

Akalan, Acıpayam

Akalan Denizli'nin Acıpayam ilçesine 5 km uzaklıktadır. Köy 1926 yılında belediye olmuş civar köylere nazaran elektriği ilk gelen kasabalardan biridir.

Çerçioğlu, Düziçi

Çerçioğlu Köyü, Osmaniye İli`nin Düziçi ilçesinde bir köydür.