Etiket: Madde taslağı

Erkekegemen

Erkekegemen, babaların ailelerde kesin otoritesinin olduğu ve toplumun erkek bireylerinin yüksek mevkileri elinde bulundurduğu toplumların sosyolojik düzenine verilen addır.

Maranello

Maranello; İtalya'nın Modena şehri yakınlarında bir kasabadır. Ferrari'nin fabrikasının burada bulunması ile tanınır, Ferrari Maranello modeli de ismini bu kasabadan alır.

Karakol Cemiyeti

Karakol Cemiyeti, Osmanlı istihbarat örgütü. İstanbul’un işgalinde sonra milli uyanışın başlaması ile kişiler kendi kendilerine çeşitli örgütler kurmuşlardır. Bu örgütlerin biriside kimilerine göre de hala yaşayan ‘karakol’ örgütüdür. Bu örgüt ve diğer ör...

Mohenco-daro

Mohenco-daro, Pakistan'ın Sind eyaleti sınırları içinde, İndus ırmağı kıyısında bulunan bir antik yerleşimdir. 1922 yılında ortaya çıkartılan yerleşim, İndus Vadisi Uygarlığı'nın en gelişkin kentidir.

Mihrabad Korusu

Mihrabad Korusu, İstanbul'da Kanlıca ile Kavacık arasında bulunan korudur. Ziyarete açıktır.

Kominform

Stalin, Eylül 1947'de "Amerikan emperyalizminin bir aleti" olarak tanımladığı Marshall Planı'na karşıt bir girişim olarak; SSCB, Polonya, Bulgaristan, Çekoslovakya, Romanya, Macaristan, Yugoslavya, Fransa, İtalya komünist partileri liderlerini bir araya g...

Aix-en-Provence

Fransa'nın güneyinde Bouches-du-Rhône departmanına bağlı ve Marsilya'ya 25 km. uzaklıktaki tarihi ve kültürel bir şehirdir. Yeraltı suları ve Cezanne'ı ile meşhurdur. Şehir 200'ün üzerinde çeşme ve dört üniversiteyi barındırmaktadır.

Locarno

Locarno, İsviçre kantonu Ticino'daki Maggiore Gölü'nün (Lago Maggiore) kuzey ucunda, Ascona yakınında bulunan 15,000 nüfuslu bir İsviçre şehridir.

Aragona

Aragona İspanya'nın kuzeyinde Pireneler'de yer alan yaklaşık 1,5 milyonluk nüfusa sahip otonom bölge. Başkenti Zaragoza'dır.

Genel Cerrahi

Genel Cerrahi Bölümü, ilgi alanın genişliği nedeni ile birçok disiplin ile işbirliği içinde ve eş güdümlü olarak çalışmaktadır.

Tibet Özerk Bölgesi

Tibet Özerk Bölgesi, Çin Halk Cumhuriyeti içinde eyalet düzeyinde olan özerk bir yönetim birimidir.

Bretton Woods

Küçük bir ABD eyaleti olan New Hampshire'deki bir Carroll kasabasının bir bölgesi. 1944 yılında burada yapılan Birleşmiş Milletler Para ve Finans Konferansı ardından imzalanan Bretton Woods Anlaşması ve adı bu anlaşma ile ortaya çıkan Bretton Woods sistem...

Nöroanatomi

Nöroanatomi, anatominin özelde sinir sistemi ile ilgili dalıdır. Bu uğraşı klinik, mikroskobik ya da makroskopik düzeyde olabilir.

Algoloji

Algoloji çok hücreli ya da tekhücreli alg (yosun) cinslerini inceleyen biyoloji dalı. Algoloji ile ugraşan biyologlara algolog denir.

Farmakognozi

Biyolojik kaynaklı ( bitkisel ve hayvansal ) ilaç ve ilaç hammaddelerini inceleyen eczacılık dalı.