Etiket: Türk Silahlı Kuvvetleri

Necdet Özel

Necdet Özel, (d. 1950, Ankara) Türk orgeneral ve TSK'nın 28. Genelkurmay Başkanı.

Seferberlik Tetkik Kurulu

1952 yılından beri faaliyetteki birimin ilk görevi Kore'ye asker gönderilmesi. Görev tanımında ise işgal durumunda düşman harekatını ayaklanmalarla engellemek var. Barış zamanında ise bu kadroları oluşturmak. Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı, Özel Kuv...

Samandıra Hava Üssü

Havaalanı Çerçeve

Maraş (Kıbrıs)

Atilla kürümoğlu

9K38 Igla

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri (Azerice: Azərbaycan Silahlı Qüvvələri), 9 Ekim 1991 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Silahlı Kuvvetler hakkındaki yasaya uygun olarak yeniden yapılandırılmış ve üç kola ayrılmıştır:

Albay (rütbe)

Albay, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi alay komutanlığı olan ve Yarbayla Tuğgeneral arasındaki askerî rütbe.

Amfibik harekât

Amfibik harekât, stratejide, deniz ve kara müşterek harekâtına denir ve daha ziyade denizden karaya, asker ve zırhlı araçlar çıkarılmasını kapsar. Bu alanda özel olarak hazırlanmış deniz piyadesi birlikleri ile denizden yüzen tank ve zırhlı araçlar yapılm...

Agusta

Agusta, helikopter ve uçak motoru üreten bir İtalyan firmasıdır. Son olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri`nin 50 helikopterlik ihalesini kazanmıştır.

Zırhlı Komuta Aracı

ZKA, Türk askeri terminolojisinde Zırhlı Komuta Aracı`nın kısaltmasıdır.

ZKA

Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanlığı

Bakanlık bilgi kutusu