Fal Alm. Vorzeichen (n), Wahrsagen (n), Fr. Augure, bonne aventure, Présage, pronostic (m), İng. Augury, omen, sooth-saying. Gelecek veya bilinmeyen geçmiş hakkında haber verme iddiası. Cahil halk arasında pek yayılmış ve itibar görmüştür. Fala bakmayı meslek haline getirenler, yere bakla atmak, iskambil kağıdına, kahve fincanındaki telve şekillerine, avuç çizgilerine bakmak suretiyle bunlardan mana çıkararak, bahta, geleceğe ait bilgiler ileri sürerler.

FAL (türkçe) anlamı
1. Uğur. Baht. Tali'. (Bak: Tefe'ül)
FAL (türkçe) anlamı
2. geleceği öğrenmek
3. şans ve kısmeti anlamak amacıyla oyun kâğıdı
4. kahve telvesi
5. el ayası gibi şeylere bakarak anlam çıkarma
6. bakı
FAL (türkçe) ingilizcesi
1. [FAL]n. fortune
2. luck
3. chance
4. fate
FAL (türkçe) fransızcası
1. augure [le]
FAL (türkçe) almancası
1. Wahrsagen

Fal hakkında bilgiler

Fal Alm. Vorzeichen (n), Wahrsagen (n), Fr. Augure, bonne aventure, Présage, pronostic (m), İng. Augury, omen, sooth-saying. Gelecek veya bilinmeyen geçmiş hakkında haber verme iddiası. Cahil halk arasında pek yayılmış ve itibar görmüştür. Fala bakmayı meslek haline getirenler, yere bakla atmak, iskambil kağıdına, kahve fincanındaki telve şekillerine, avuç çizgilerine bakmak suretiyle bunlardan mana çıkararak, bahta, geleceğe ait bilgiler ileri sürerler. İnsanın isteklerine yakın şeyler anlatarak, dinleyenleri kendilerine hemen inandırmaya çalışırlar. Hakikatleri bilen ve ilmi olan, bunları işitince, tekerleme, tahmini ifadelerden başka bir şey olmadığını anlar.

Falcılığın tarihi çok eskidir. M.Ö. 4000 yıllarında, Mısır, Çin, Kalde ve Babil’de, İslamiyetten önce Arap Yarımadasında falcılık yapıldığını gösteren belgeler mevcuttur.Tarih boyunca falcılık, hekimliğin tamamlayıcı unsuru olarak kullanıldığı gibi, batıl (insanlar tarafından uydurulan) dinlerin mensuplarınca çok rağbet görmüştür.

İslam dininde sihir, büyü yasak edildiği gibi, fala bakmak ve inanmak da yasak edilmiştir. İslam dininde, hesabın ve tecrübenin bildirmediği şeylere gayb denir. Gaybı, Allahü teala ve O’nun bildirdiklerinden başkası bilemez. Bunlar peygamberler ve Allah’ın veli kullarıdır. Bu sebeple gaybı bilirim diyen kahinlere, falcılara inanmak, kendini kandırmak, dini emirlerden uzaklaşmak olur.

Allahü teala, Kur’an-ı kerimde fal ile ilgili olarak mealen buyurdu ki:

Ey iman edenler, içki, kumar, (tapmaya mahsus) dikili taşlar, fal okları ancak şeytanın amelinden birer murdardır (pis şeylerdir). Onun için bunlardan kaçının ki muradınıza eresiniz (kurtulasınız). (Maide suresi: 90)

Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem fal ile ilgili olarak buyurdu ki:

Tevekkül edenler, falcılık, efsun ve dağlamak ile hastalığı tedavi ettirmez.

Cebrail (aleyhisselam) bana geldi. Kalk, namaz kıl ve dua et! Bu gece Şaban’ın on beşinci gecesidir (yani Berat gecesidir) dedi. Bu geceyi ihya edenleri, Allahü teala affeder.Yalnız müşrikleri, büyücüleri, falcıları, hasisleri (cimrilik edenleri), alkollü içki içenleri, faiz yiyenleri ve zina yapanları affetmez.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Şarkı Sözleri

Yonca Lodi tarafından yonca-lodi albümünde söylenen fal adlı şarkının sözleri.


yol göründü falımda üç vakte kadar
yüreğim biraz kabarmış sonunda ferah var
bir haber alıyorum ummadığım birinden
ay doğuyormuş haneme hayırdır inşallah

kapımı kapamadım benim herşey açık sana
her zaman yerin hazır yüreğimde
fallara inanmadım sadece bir ümit var
geveze bir kuş gibi içimde

bir rüya gördüm yine senle ilgili
ağaçlık bir yoldayız her taraf ıssız
ihtiyar bir adam var yol üstünde oturmuş
kalplerimiz elinde hayırdır inşallah

Ela tarafından söylenen fal adlı şarkının sözleri.

vurgundur gözlerim aşığın yüzüne
yorgundur hislerim kalbimin hüznüyle

bize fal bakar bize hayat
bize düş satar bize vay vay
bize büyü yapar bize hayat
bize renk şaçar bize ak kara

kovulmuşum dünyadan âlemlerden uzağa
herkes bir serapmış bak bu yalnızlık çölünde

bize fal bakar bize hayat
bize düş satar bize vay vay
bize büyü yapar bize hayat
bize renk şaçar bize ak kara

gözyaşlarımızın üstüne gülen resimler yapardık
karanlıkların yüzünü sabah esiniyle yıkardık
tuzak mermilerle
yasak sevgilerle


söz & müzik: türkay nişancı
İlgili Konu Başlıkları Tümü

FN FAL

FN FAL(G1) adını Fusil Automatiq Legere (Hafif Otomatik Tüfek) kelimelerinin baş harflerinden alan bir saldırı piyade tüfeğidir.Üretimine 1950 yılında başlamıştır.1958 yılına kadar az sayıda üretilmiştir,İlk olarak Belçika ordu hizmetine girmiştir. İlk modelleri 7.92 olan ...

Új Név A Régi Ház Falán

"Új név a régi ház falán" (Türkçe:Eski bir evin duvarı için yeni isim), Macar şarkıcı ve sözyazarı Csaba Szigeti tarafından seslendirilen şarkı.