Fars

Fars Pers kelimesinden türeyen ve İran'ın nüfus yapısının çoğunluğunu (%51) oluşturan ve genellikle başkent Tahranda oturan halkı tanımlayan kelime. Etimolojik olarak Pers kelimesinden gelmektedir. Pers kelimesi Arapçanın etkisiyle Fars haline gelmiştir, çünkü Arapça'da bulunmayan P harfi F ile ikame edilmiştir. A, E evrilmesi ise Türkçe telafuz ile ilgilidir. Arapça'da bu iki ses ortak kapalı a sesile verilmektedir.

Fars Pers kelimesinden türeyen ve İran'ın nüfus yapısının çoğunluğunu (%51) oluşturan ve genellikle başkent Tahran'da oturan halkı tanımlayan kelime. Etimolojik olarak Pers kelimesinden gelmektedir. Pers kelimesi Arapçanın etkisiyle Fars haline gelmiştir, çünkü Arapça'da bulunmayan P harfi F ile ikame edilmiştir. A, E evrilmesi ise Türkçe telafuz ile ilgilidir. Arapça'da bu iki ses ortak kapalı a sesile verilmektedir.

Diğer anlamları

fars

Osmanlıca fars kelimesinin Türkçe karşılığı.
(Fers) İran'lı. * Şark kavimleri.

fars

Türkçe fars kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Fars Province] n. clownery, farce

fars

iran'ın güneybatısında oturan halk ya da bu halkın soyundan olan kimse.
ilkel, yalın güldürme öğelerinden yararlanan, kimi kez inanırlığın sınırını aşan, güldürmeyi amaç edinen oyun.

fars

Türkçe fars kelimesinin Fransızca karşılığı.
farce [la]

fars

Türkçe fars kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Perser
adj. persisch
npr. Persien

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    fars bir eksik milletdir ama isteyir dunyani tuta fars kelimesi arab dilinde at surene dierler fars hukumeti osmanli parçalanandan sonra iranda iş uste geldi farslarin 2010 ilinde nufusu iranda 20000000 olur bu o haldadi ki turk nufusu iranda 35000000 insandir ki iranda fars hukumetinin zulumu altinda turkler eriyip yok olmadadir iranda farslar turkyenin daldasinda çohlu yaman sozler diyirler onlar ermeni soy kirimin doz bilip ve turkyenin parçalanmagina çalişirlar ama turkye bunu bilmiyor

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.