Faruk Süren

Faruk Süren, (d. 28 Temmuz 1945, İstanbul) Türk iş adamı, eski Galatasaray başkanı.

Türkiye`nin en eski ticaret adamlarından Fuat Süren`in oğlu olan Faruk Süren, kendi deyimiyle ``tipik bir Osmanlılık durumu`` olarak nitelediği biçimde baba tarafı Süryani ve İtalyan, anne tarafı Saraybosna göçmeni Boşnak bir aileden gelmektedir.<ref name="haber3">http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=148465</ref> Liseyi Almanya`da okumuş, üniversite tahsilini İktisadi Ticari İlimler Akademisi`nde (İİTİA, bugünkü adıyla Marmara Üniversitesi) tamamlamıştır. İyi derecede Almanca, İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Evli ve iki çocuk sahibidir.

Galatasaray yönetiminde ilki 1984`de olmak üzere toplam altı dönem yöneticilik yapmıştır.<ref>http://alisamiyen.net/gstarihi/faruksuren.php</ref> Dört dönem başkan yardımcısı olarak yer almıştır. Galatasaray yönetim kurullarında özellikle basketbol şubesiyle ilgilenmiş ve başarılı sonuçlar almıştır.<ref>http://www.webaslan.com/haberler/7278.php</ref> 16 Mart 1996 tarihinde yapılan genel kurulda başkanlı Alp Yalman`dan devralmıştır. 1998 ve 2000`de yapılan genel kurullarda da tekrar başkan seçilmiştir.

2001 yılında yapılan genel kurulda ise aday olmamıştır. Bunun temel nedeni olarak kulübün elde ettiği olağanüstü başarılara rağmen ekonomik gidişhatın kamuoyunda tartışılır hale gelmesi olarak görülmektedir. Faruk Süren istifa ederken şöyle demiştir, "Yıpratıldık ve yıprandık. Artık varlığımız kulübe zarar veriyor."<ref>http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/2001/07/14/spor/spor5.html</ref> Yapılan olağanüstü kongrede yeni seçilen başkan Mehmet Cansun`a devredene kadar, 5.5 yıl süresince Galatasaray başkanlığı yapmıştır.

Başkanlık döneminde, Fatih Terim`i tam yetkiyle futbol takımının başına getirmiştir. 4 yıl süresince büyük başarılar elde edilmiştir. Faruk Süren bu durumu "O da iddialı, ben de. Neticede biz bu noktada başarılı olduk." diyerek açıklamıştır.<ref name="haber3"> </ref> Şirketleşme yönünde attığı adımlar, kulübe yeni bri vizyon kazandırmıştır. Fatih Terim`in ayrılmasından sonra, Galatasaray`ı daha sonradan şampiyonluğa taşıyacak olan Lucescu`yu da Türkiye`ye Faruk Süren yönetimi getirmiştir.

Futbol takımının kazandığı kupalar bakımından Galatasaray tarihinin en başarılı başkanıdır. 5.5 yıllık süreçte Galatasaray 14 kupa kazanmıştır. Dört defa üst üste Türkiye Ligi şampiyonluğu, üç defa Türkiye Kupası, üç TSYD Kupası, iki Cumhurbaşkanlığı Kupası, bir UEFA Kupası ve bir Süper Kupa şampiyonluğu bu döneme sığmıştır.<ref>http://www.galatasaray.org/kurumsal/tarihce/baskan_kupa.asp</ref>

Kaynaklar

reflist

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar