Festival

Festival, genellikle yerel bir topluluk tarafından belirlenmiş ve geleneksel olmuş gün ve tarihlerde kutlanan, yapıldığı yörenin imgesi hâline gelmiş etkinlikler bütünüdür. Festival kelimesi Latince festa kelimesinden gelir.

FESTIVAL (fransızca) türkçe anlamı
1. [le] festival
2. şenlik
FESTIVAL (inglizce) türkçe anlamı
3. i. bayram
4. yortu
5. festival
6. şenlik
7. s. festival ile ilgili
8. festival
FESTIVAL (türkçe) anlamı
9. Dönemi
10. yapıldığı çevre
11. katılanların sayısı veya niteliği programla belirtilen ve özel önemi olan sanat gösterisi. Belli bir sanat dalında oyun ve filmlerin sunulması ve gösterilmesi sonunda ödül veya derece verilmesi biçiminde düzenlenen ulusal veya uluslararası gösteri dizisi
12. şenlik. Bir bölgenin en ünlü ürünü için yapılan gösteri
13. şenlik. Düzensiz toplantı
14. curcuna:İlk bakışta festivale benzer bir durum göremedi.- A. İlhan.
15. 2. anlamı (i). bayram
16. yortu
17. festival
18. şenlik.,festival.
19. 3. anlamı şenlik. festival.
FESTIVAL (türkçe) anlamı
20. dönemi
21. yapıldığı çevre
22. katılanların sayısı ya da niteliği programla belirtilen ve özel önemi olan sanat gösterisi
23. düzensiz toplantı
24. curcuna
25. ve tiy. belli bir sanat dalında oyun ve filmlerin sunulması ve gösterilmesi sonunda ödül ya da derece verilmesi biçiminde düzenlenen ulusal ya da uluslararası gösteri dizisi
26. şenlik
27. bir bölgenin en ünlü ürünü için yapılan gösteri.
1. n. holiday
2. celebration
3. carnival
4. adj. celebratory
5. merry
6. pertaining to a celebration
7. n. holiday
festive celebration,
FESTIVAL (türkçe) ingilizcesi
8. n. holiday
9. celebration
10. carnival
11. adj. celebratory
12. merry
13. pertaining to a celebration
14. n. holiday
festive celebration,
Festival (almanca) ingilizcesi
n. festival,
Festival (fransızca) ingilizcesi
15. (m) n. festival
16. celebration
17. fete
18. gala,

Festival İngilizce anlamı ve tanımı

Festival anlamları
    (a.) Pertaining to a fest
19. festive
20. festal
21. appropriate to a festival
22. joyous
23. mirthful.
Festival tanım:
Kelime: fes·ti·val
24. Söyleniş: 'fes-t&
25. -v&
26. l
27. İşlev: adjective
28. Kökeni: Middle English
29. from Middle French
30. from Latin festivus festive
31. : of
32. relating to
33. appropriate to
34. or set apart as a festival
35.
Festival ile eşanlamlı (synonym) kelimeler
Fete
36.
Festival (almanca) fransızcası
1. n. festival (m)
Festival (fransızca) almancası
1. n. festival
2. festspiele
Festival (fransızca) italyancası
1. (événement) festival (m)
Festival (fransızca) ispanyolcası
1. (événement) festival (m)
Festival (fransızca) portekizcesi
1. (événement) festival (m)
Festival (fransızca) flemenkcesi
1. (événement) festival (n)

Festival hakkında detaylı bilgi

thumb Festival, genellikle yerel bir topluluk tarafından belirlenmiş ve geleneksel olmuş gün ve tarihlerde kutlanan, yapıldığı yörenin imgesi haline gelmiş etkinlikler bütünüdür. Festival kelimesi Latince ``festa`` kelimesinden gelir. İlk kez 1200`lü yılların başında kullanıma girmiş ve yerleşmiştir. Festivaller genelde doyasıya yemeklerin yendiği, çevrenin en güzel şekilde süslenip, temizlendiği olgulardır.Dinlerde festivallerBirçok kültürde festivaller tanrı veya tanrıların huzurunda duruştur. Festivallerin insanlara Tanrı tarafından verildiğine inanılır ve kutsal kabul edilir.

Hıristiyanlıkta festivallerHıristiyanlığın özünde;olmak üzere iki ana festival vardır. Bunun yanında Katolik, Doğu Ortodoks ve Angelikan mezheplerinde sayısız küçük festival vardır.

Eski Mısır`da festivallerBirçok Mısır festivali dini kökenlidir ve şaşaası ile dikkat çeker. Heryıl Firavun`un herhangi özel bir gününü anmak için büyük festivaller düzenlenir ve özellikle eğer Firavun hükümdarlığının otuzuncu yılına ulaşırsa halka hiç bir masraftan kaçınılmaz, her türlü ikram yapılırdı.İslam`da festivallerİslam`da festival adı altında kutlamalr yapılmaz. İslam kültüründe festivaller bayram adı ile anılır. İslam inancında;olmak üzere iki dini festival düzenlenir. Bu dini bayramlar insanların en güzel ibadet, kulluk ettiği zamanlardır

Diğer festivallerFestivaller dini yönlerinin yanısıra, dinden tamamen ayrı insanların eğlence için kendilerinin oluşturduğu eğlencelerde olabilir. Dünyada en yaygın olarak kutlanan festivallerden birisi de mevsim festivalleridir. Özellikle Nevruz`da olduğu gibi ilkbaharın kutlanmasına benzer olarak birçok kültürde kışın gelişi, beklenen yağmurun yağması gibi etmenlerle de festivaller düzenlenmektedir.

Türkiye`de tüm bunların haricinde yörelere has ürünlerin ad sahipliğini yaptığı, sadece ekonomik kazanç ve tanıtım sağlaması amacıyla da festivaller düzenlenir. Karpuz Festivali, Kiraz Festivali gibi. Günümüzde birçok yayla kendi festivallerine ev sahipliği yapar. Türkçe`de festivaller Şenlik olarak da adlandırılır.LinklerBu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Festival maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Festival (albüm)

Festival, Kenan Doğulu'nun yedinci albümüdür. Bu albüm, 13 Haziran 2006 tarihinden itibaren tüm müzik marketlerdeki yerini almıştır.

Rock - A (festival)

''Rock - A''

Festival (anlam Ayrımı)

Festival, genellikle geleneksel olmuş gün ve tarihlerde kutlanan etkinlikler bütünüdür. Şu anlamlara da gelebilir:

Festival De Télévision De Monte-Carlo

Festival de Télévision de Monte-Carlo, 16-20 Ocak 1961'de Monako prensi III. Rainier tarafından "barış ve erkekler arasında anlayış hizmetinde yeni bir sanat formu teşvik etmek" amacıyla başlatılan festivaldir.

Frat Party At The Pankake Festival

''Frat Party at the Pankake Festival'', Amerikalı rock müzik grubu Linkin Park'ın bir video albümü.

Ultra Music Festival

Ultra Music Festival her yıl Mart ayında Miami, Florida, Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen açıkhava elektronik müzik festivali.

V Festival

V Festival 1996'dan beri her yıl İngiltere'de ağustos ayının son hafta sonu gerçekleşen müzik festvali. Festival iki farklı mekanda aynı saatlerde verilen konserlerden oluşur. Sanatçılar iki farklı mekanda da farklı günlerde konser verir. Etkinlikler Hylands Park, Chelmsford ve ...

Download Festival

Download Festival, her yıl 1980-1996 yılları arasında Monsters of Rock'a ve 2002'de Ozzfest'e ev sahipliği yapan İngiltere, Donington Park'ta düzenlenen üç günlük bir rock müzik festivali. Festivalin sahibi ve düzenleyeni Live Nation'dır.

ITunes Festival: London 2012 (One Direction Albümü)

''iTunes Festival: London 2012'', İngiliz-İrlandalı erkek grubu One Direction'ın bir EP'si.

Royal Festival Hall

Royal Festival Hall Birleşik Krallık'ın Londra şehrinde bulunan müzik ve tiyatro etkinlileri için kullanılan bir salondur. 1960 Eurovision Şarkı Yarışması'na ev sahipliği yapmıştır.

Soundwave Festival

Soundwave, Avustralya'nın belli başlı şehirlerinde düzenlenen yıllık müzik festivali. Festival ilk olarak Perth, Batı Avustralya'da başlamış, daha sonra diğer merkezi şehirlerde de verilmiştir. Bu festival rock, heavy metal, punk gibi çeşitli türlerden uluslaraları ve ...

Crossroads Guitar Festival

Crossroads Guitar Festival, ilki 2004 yılında gerçekleştirilen bir müzik ve yardım festivalidir. 2007 ve 2010 yıllarında tekrarlandı. Festivalin gelirleri, Eric Clapton tarafından kurulan uyuşturucu ve alkol rehabilitasyon merkezi olan Crossroads Centre'a gitmektedir. Yapılan ...

MovieMax Festival

Moviemax Festival