Fethiye

Fethiye, Muğla iline bağlı ilçe. Fethiye'nin ilk adı "Meğri" idi. Meğri’nin adı Belediye Meclisi’nin 1914’te aldığı bir kararla ilk Türk Hava Şehidi Teyyareci Fethi Bey’in adına ithafen “Fethiye” olarak değiştirilmiştir.

Fethiye, Muğla iline bağlı ilçe. Fethiye'nin ilk adı "Meğri" idi. Meğri’nin adı Belediye Meclisi’nin 1914’te aldığı bir kararla ilk Türk Hava Şehidi Teyyareci Fethi Bey’in adına ithafen “Fethiye” olarak değiştirilmiştir.

Fethiye çok eski çaglardan beri önemli bir yerlesim merkezidir. M.Ö.S. YY’ da adinin Isik ülkesi anlaminda TELEBEHI oldugu bilinmektedir. Ilçe Anadolu uygarliklarinin en eskilerinin basinda gelen Likya’ nin çok önemli bir liman kentidir. Bu dönemde adi aydinlik ülke anlamana gelen Telmessos’tur.

M.Ö. 5. yüzyılda Attik Delos Birligine katılmıştır. Bir müddet sonra birlikten ayrilmis ve bagimsiz bir kent olarak varligini sürdürmüstür. Tarihte kehanetleriyle ünlü kahinlerin yasadiği Telmessos, bütün Likya sehirleri gibi Iskender tarafindan zapt edilmistir.Telmesos Romalilar tarafindan isgal edilmis ve Roma Imparatorlugu merkezine uzakligindan dolayi ;asli Latince olan ve Uzak diyar anlamina gelen Makri ismi verilmistir. MS.5.Yüzyilda Bergama Imparatorlugu ve 8.yüzyilda da Dogru Romalilar yani Bizanslilar tarafindan idare edilmeye baslanmistir. Bizans Imparatoru ll. Anastas zamaninda Makri ismi Anastasia Polis olarak degistirilmisse de yüz yil kadar sonra tekrar MAKRI ismi kullanilmaya baslanmistir

1282 (1284) Mentese bey Makri’ yi fethetmistir. Bu esnada kendisi de sehit olmus ve simdi yanlislikla Ahmet Gazi Türbesi türbesi denilen türbede yatmaktadir. Bu türbeyi 75-80 yil sonra Makri’ ye idareci olarak gelen yegeni ahmet Gazi yaptirdigi için halk arasinda bu yanlislik sürüp gitmistir. Ahmet Gazi’ nin türbesi Milas yakinlarindaki Beçin kalesindedir. 1424 yilinda Osmanlilar hakimiyetine geçen Makri’ ye Halk Megri demeye baslamistir. Osmanli kayitlarinda Mekri veya Megri kullanilmistir. Türkler kalabaliklastikça buraya Iskele denmeye baslanmistir. Bu isim simdilerde bile kullanilir

1874 yilinda Mentese Livasina bagli Megri ilçesine dönüstürülmüs, ayni yil belediye teskilati da kurulmustur. Cumhuriyetten sonra Mentese Livasi Mugla ili olmus ve Megri de Mugla’ nini ilçelerinde biri yapilmistir.

1914 yilinda Taberiye yakinlarinda sehit düsen ilk pilotlarimizdan Pilot Yüzbasi Fethi Bey’in adi, 1914 yilinda Megri belediye meclisi tarafindan alinan karar geregince; Megri adi Fethiye olarak degistirilmistir. Bu isim hemen kullanilmaya baslanmistir.

Araya l. Cihan Harbi, istiklal Savasi ve Atatürk Devrimleri girmistir. Bu isim ancak 1934 Cumhuriyet hükümetince onaylanmistir. Yani kisacasi bu ismin tescili yirmi yil sonra yapilmistir. Yalniz karar alindigi tarihten itibaren hemen bu isim kullanilmistir.

Linkler

 • http://www.fethiye.gov.tr/ - Kaymakamlık
 • http://www.fethiye.bel.tr/ - Belediye
 • Haritası

  Fethiye koordinatları: 36.623697, 29.117912

  İlgili konuları ara


  Görüşler

  • misafir Avatar
   misafir - 5 yıl önce
   iye yakinlarinda sehit düsen ilk pilotlarimizdan Pilot Yüzbasi Fethi Bey�in adi, 1914 yilinda Megri belediye meclisi tarafindan alinan karar geregince; Megri adi Fethiye olarak degistirilmistir. Bu isim hemen kullanilmaya baslanmistir.

  • misafir Avatar
   misafir - 5 yıl önce
   35. Padişah Feth bey ve arkadaşlarını İngiltere'ye tayyarecilik öğrenmeye göndermiştir.Döndükleri zaman Fransız Pilolar; Torosları aşarak İskenderiye'ye gitme denemesine girişmişler, Torosları aşamayarak düşmüşlerdir. Bunun üzerine Türk Pilotlar "bu denemeyi biz yapalım" diyerek Padişah'tan izin almışlar ve Yeşilköy'den merasimle uğurlanmışlardır. Torosları aşan bu kahraman pilotlar Taberiye yakınlarında sirkülasyona yakalanıp düşmüşler, ilk Hava şehitlerimiz olmuşlardır. Aynı yıl Padişah2n fermanı Meğri belediyesine ulaşmış ve Beelediye Meclisinde okunan ferman kabul edilmiştir. Belediye kendiliğinden hbu ismi vermwmiş "fermanı kabul etmiştir" Bu ferman Fethiye belediye Başkanının odasında camlı çerçeveli asılıdır.Ayrıca bu fermanlar:Kestep Bucağının Papaz köyünün adı"İzzettin" ve kayaköyü Manastır Mahallesinin adı da Kınalı olarak değiştirilmiştir. Her yıl 27 Şubat günü Fethiye Kordonundaki Fethi Bey Heykeli önünde merasim yapılarak; ilk Türk hava şehitleri anılmaktadır.Saygılarımla. Ünal Şöhret Dirlik/ Fethiye

  • misafir Avatar
   misafir - 5 yıl önce
   Tavsiyem Fethiyeye gitmeden lastik ayakabı almanız.Denize girmek yalın ayak çok zor.Taşlar ayaklarınızı kesebilir.Çünkü benim başıma geldi.

  • misafir Avatar
   misafir - 5 yıl önce
   Fethi Bey çölde uçağının düşmesiyle şehit olduktan sonra; onu pilot yetişmesi için İngiltere'ye gönderen 34. padişah bir fermanla Meğri adının Fethiye,Kayaköy'ün manastır mahallesinin adını Kınalı ve kestep nahiyesinin Papaz köyünün adını da İzzettin olarak değiştirmiş, bu ferman belediyeye geldiği zaman kabul edilmiştir. Belediye fermanı görüşüp kabul etmiştir. Bu ferman belediye başkanının odasında asılıdır. Bende CD'si var isteyene gönderebilirim. Yeter ki yanlışlık olmasın. Teşekkür ederim. Ünal Şöhret Dirlik

  • misafir Avatar
   misafir - 5 yıl önce
   mrb arkadaşlar bugün sabah fethiye likya turundan istanbula döndüm keşke bitmeseydiiii dediğim eşsiz güzelliklere sahip mükemmel bir tatildi denizin rengine ve bitki örtüsü ile uyumuna babadağlarn eteklerinden kayan muhteşem paraşütçülerin deniz üzerinde ki süzülüşlerine doyamayacağınız mükemmel bir yer mekan tarihi yerler açısından çok güzel yerlere sahip sadece fethiyeye giderek kendinizin organize ettiği bir tatilde hepsini aradan çıkarmak mümkün değil en mantıklısı bir tur şirketi...tabi bu güzellikler yanında oldukça yüreğimi burkna görüntülerde var sizler ne hissedersiniz bilmiyorum ama bu duygumu paylaşmak istedim tatamiyle bir ingiliz yerleşkesi olan ovacık,hisarönü ve ölüdeniz mevkii insanın içini burkuyor buradaki evlerin hatta birçok işletmelerin sahibi ingiliz bizlerin bir dil eğitimi bile almak için uzun uğraşlarla aldığımız ve bazılarının vize bile alamadığı bu ülke insanı benim ülkemin en güzel yerlerini sahiplenmiş durumda her yerde ingiliz breakfast ingiliz tea ingiliz bar cafe yani aklınaza gelebilecek her türlü mekana sahip bir yer olmuş durumda tabi bu birazda bizim malesef türklük duygusunu hiç benimsememiş yurdum insanının onlara kendilerini çok önemli hissettirip bu mekanları sahiplenmelerinden kaynaklanıyo en son yakın zamanda o kdara büyük bir çoğunluklarki 1000 kişilik bir grup yunuslar için açılan bir gösteri havuzunun yunuslara uygun olmadığını düşünerek eylem bile yapabiliyorlar sesimizi her yere duyuralım arkadaşlar lütfen onların isitila etmesine daha fazla izin vermeyelim tabi bu ne kadar dikkate alınır bilmem çünkü orda türkler turist onlar yerli oluyorlar sevgililerle....

  Gürüş/yorum alanı gerekli.
  Markdown kodları kullanılabilir.

  Fethiye
  Fethiye