Gaius Caesar

Kısaca: Gaius Julius Caesar Vipsanianus (MÖ 20 - 4), En bilinen adıyla Gaius Caesar, Marcus Vipsanius Agrippa ve Yaşlı Julia'nın en büyük oğludur.. Her ne kadar Gaius Vipsanius Agrippa adıyla doğmuş olsa da, anne tarafından dedesi Roma İmparatoru Augustus tarafından evlat edinilmiş ve adı Gaius Julius Caesar Vipsanianus olarak değiştirilmiştir. ...devamı ☟

Gaius Caesar
Gaius Caesar

Julio-Claudian Hanedanı |image= |caption=Gaius Caesar büstü

Gaius Julius Caesar Vipsanianus (M.Ö. 20 - 4), En bilinen adıyla Gaius Caesar, Marcus Vipsanius Agrippa ve Yaşlı Julia`nın en büyük oğludur.Susan Wood,(1999) ``Imperial Women: A Study in Public Images, 40 B.C. - A.D. 68``("İmparatorluk kadınları: Toplumsal imajları üzerine bir çalışma, M.Ö. 40 - M.S. 68") "Brill Academic Publishers". s. 321. ISBN 90-04-11969-8.. Her ne kadar Gaius Vipsanius Agrippa adıyla doğmuş olsa da, baba tarafından dedesi Roma İmparatoru Augustus tarafından evlat edinilmiş ve adı Gaius Julius Caesar Vipsanianus olarak değiştirilmiştir.

Gaius, kardeşi Lucius Caesar ile birlikte M.Ö. 17 yılında baba tarafından dedeleri Roma İmparatoru Augustus tarafından evlatlık edinilmiş ve mirasçısı haline gelmişlerdir. İ.Ö. 6 yılında Roma`lı Plebs`ler henüz ondört yaşında olan ve henüz toga virilis bile giymemiş olan Gaius`un Konsül olmasından rahatsız olmuşlardır. Bir uzlaşma olarak, Senato binasında oturma hakkı verilmesine ancak Konsül haklarını tam olarak yirmi yaşında kullanmasına karar verildi. Bu noktada Gaius için "Gençliğin Prensi" ("princeps iuventutis") anlamında, onursal bir ünvan olan ve equestrian düzende onu gençlerin başı yapan bir ünvan yaratıldı. Üç yaş küçük kardeşi Lucius, uygun bir süre sonra aynı ünvanla ödüllendirildi. Onurlarına tapınak ve heykeller dikildi. M.Ö. 1`de, Ermenilere karşı güç verme sözü veren ve Fırat üzerindeki bir adayı teklif eden Kral Ariobarzanes ile birlikte ordu komutanı yapıldı. M.S. yılında, arkadaşı Lucius Aemilius Paullus ile birlikte Konsül seçildi.

M.Ö.1`de Yaşlı Drusus ve Küçük Antonia`un kızı ve akrabası Livilla ile evlendi. Bu birliktelikten çocukları yoktur.JohnHazel, (2002) ``Who`s Who in the Roman World`` (Roma dünyasında kim kimdir?) "Routledge (UK)". s. 48. ISBN 0-415-29162-3.

Lucius 2 yılında ve Gaius ise henüz 24 yaşında Ermenistan`daki Artagiraya yapılan sefer sırasında yaralanması sonucu Lycia`da ölmüştür.Theodore Mommsen, (1996) ``A History of Rome Under the Emperors``(İmparatorlar yönetiminde Roma Tarihi) "Routledge (UK)". s. 107. ISBN 0-415-10113-1.

İmparatorun en gözde iki mirasçısı olan Gaius ve Lucius`un ölmeleri üzerine, Augustus üvey oğlu Tiberius`u ve kalan tek torunu Postumus Agrippa`yı saygıdeğer mirasçıları olarak evlatlık edinmek zorunda kaldı.

Ayrıca bakınızKaynak

  • Kaynak wiki
|url=http://en.wikipedia.org/wiki/Gaius_Caesar |tarih=24 Eylül 2007 |dil=İngilizce |madde=Gaius Caesar

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Gaius Caesar Resimleri