George Orwell

Kısaca: George Orwell, asıl adı ile Eric Arthur Blair (d. 25 Haziran 1903, Bihar; ö. ...devamı ☟

George Orwell
George Orwell

George Orwell, asıl adı ile Eric Arthur Blair (25 Haziran 1903 - 21 Ocak 1950), 20. yüzyıl İngiliz edebiyatının önde gelen kalemleri arasındadır. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı romanı ve bu romanda yarattığı Big Brother (``Büyük Birader``) kavramı ile tanınır.

Orwell`ın hayatı, sonradan yazılarını etkileyecek olan deneyimlerle doludur. Eton Koleji`nden mezun olduktan sonra, o sırada bir İngiliz sömürgesi olan Burma`da bulunmuş; kısa süreliğine adanın polis teşkilatında görev yapmıştır. Bu memuriyet döneminde şahit olduğu acımasız uygulamalar, emperyalizme karşı geliştirdiği derin öfkeye katkıda bulunmuştur.

Gençlik döneminde Fransa`da bulunmuş, türlü mesleklerde çalışmış, para sıkıntısı gerek yazarlığa başlamadan önce, gerekse ilk yapıtlarını kaleme aldığı yıllarda yakasını bırakmamıştır.

İlk yapıtları

Orwell`ın ilk romanı, otobiyografik olup olmadığı halen tartışma konusu olan ``Paris ve Londra`da Beş Parasız`` dır. 1933 yılında yayınlanmış olan bu eserde olaylar, ismi asla zikredilmeyen bir karakterin ağzından aktarılmaktadır. Eserin kahramanı Paris`te İngilizce kursu vermek üzere bulunan, öğrencilerinin dersleri türlü bahanelerle bırakmasından sonra ise işsiz ve meteliksiz kalan genç bir adamdır. Günler boyunca açlık çeken, sokakta sabahlayan, sonunda önce otel mutfağında, ardından da bir restoranın bulaşıkhanesinde iş bulan baş karakter, sonunda zihinsel engelli bir çocuğun eğitmenliğini üstlenerek Londra`ya gider.

Ne var ki talihsizlik ve yokluk, burada da peşini bırakmaz. İşvereni olan ailenin tatile çıktığını öğrenir, onların dönüşünü yersiz yurtsuz bir serseri olarak, yollarda aç bilaç taban teperek, güçsüzlere ayrılmış yatakhanelerde sabahlayarak geçirmeye zorlanır.

Avrupa`nın iki büyük başkentini toplumun en alt basamağındaki bir kişinin gözünden betimleyen eserden sonra ``Burma Günleri`` (1934) ve pek fazla beğenilmeyen ``Papazın Kızı`` (1935) gelir.

Orwell`ın edebi hayatındaki ikinci kilometre taşı, daha sonra kaleme alacağı ``Daralma`` ile pek çok ortak noktası bulunan ``Keep the Aspidistra Flying`` (Zambak Solmasın) adlı romandır. Orwell bu eserde kendisinin de bir parçası olduğu, dar gelirli ortadireğin yaşantısına ayna tutar; bu sınıfa mensup olanların hayatını adım adım kurutup manasızlaştıran, umutlarını ve hayallerini teker teker öldüren geçim derdine ve tekdüzeliğe isyan eder.

1937 yılında Orwell maden işçilerinin hayatına dair bir araştırma olan ``Wigan Pier Yolu`` nu kaleme alır. Ne var ki yazıları, bu tarihten sonra bir süreliğine kesintiye uğrayacaktır; çünkü güneyde, İspanya`da savaş davulları çalınmaya başlanmıştır.

İspanya İç Savaşı ve Orwell

Orwell, İspanya`da darbe girişiminde bulunan, Hitler ile Mussolini`nin de desteğini alan Franco`ya karşı çarpışacak gönüllülere katılarak İspanya`ya gider. Savaşa dair anılarını daha sonra ``Katalonya`ya Selam`` adlı eserinde aktaracaktır.

Orwell gördükleri karşısında çok etkilenir: Darbecilerle çatışan devrimci organizasyonlar, özellikle de sosyalistler ve anarko-sosyalistler İspanya`da yepyeni bir düzen kurmuş gibidir. Fuhuş ortadan kaldırılmış, dilenciler sokaklardan çekilmiştir. Piyasadaki pek çok mal ihtiyaç sahiplerine parasız dağıtılmaktadır. Yeni sistem sosyal hayatın her detayını etkilemektedir: Artık hiç kimse ``senyör`` gibi, karşıdaki kişinin üstün olduğunu ima eden sözcükleri telaffuz etmemektedir ve bahşiş bırakmak yasaktır.

Orwell cepheye gider, bir keskin nişancının attığı mermiyle gırtlağından vurulur. Ölümden kılpayı kurtularak cephe gerisine gönderilir ve İspanya`ya ilk geldiğinde gördüğü düzenin tamamen ortadan kaldırılmış olduğuna tanık olur. Kanaatine göre bu durum sadece İspanyol burjuvazisinin değil, Avrupa`da zamansız bir devrim hareketinin başlamasını tehlikeli bulan Stalin`in de eseridir.

Kısa bir süre sonra Sovyetler Birliği ile yakın bağları bulunan İspanyol Komünist Partisi bir siyasi temizlik hareketine girişir. P.O.U.M (Marxist Birlik Partisi) yasadışı ilan edilir, yabancı uyruklu çoğu asker silah arkadaşlarınca tutuklanır veya -Orwell gibi-ülkeyi terketmek zorunda kalır.

Aspidistra

1930`lar İngilteresinde `sınıf atlama özlemini`ni bir kara mizah ile eleştirmektedir. Aspidistra, sınıf atlama özentisi içindeki dar gelirlilerin bir statü simgesi olarak gördükleri, evlerinden eksik etmedikleri çiçeksiz bir zambak türüdür. Bir reklam ajansında metin yazarlığı yapan Gordon Comstock, kapitalizmin yutturmacası olarak gördüğü reklamcılıktan nefret eder, orta sınıfın boğucu yaşamından kaçarak şairliğe soyunur. Bu uğurda sevgilisinden ayrılmayı bile göze alır; ama romanın beklenmedik sonunu yine sevgilisi yaratmaktadır.

Hayvanlar Çiftliği

İspanya`daki "ihanete uğramış devrim" tablosu Orwell`ı derinden sarmıştır. Ancak en meşhur yapıtları olan Hayvanlar Çiftliği`nin ve 1984`ün sırf Stalin`i yermek için kaleme alındığını iddia etmek mevzuyu haddinden fazla basitleştirmek olacaktır. Orwell yazarlığa başladığı günlerdeki çizgisinden sapmış değildir: Nasıl ki ilk eserleri kendi tecrübelerinden izler taşıyor, ancak her toplumu ve çağı ilgilendiren meseleleri de işliyorsa savaş sonrası yapıtları da yalnızca Franco`nun, Hitler`in, Stalin`in dünyasını değil, bu despotları yaratan hırsları ve budalalığı da taşlamaktadır.

Hayvanlar Çiftliği bir devrimin trajedisidir. Bu modern fabl, kesilmekten, kırkılmaktan, sağılmaktan, dövülmekten gına getirerek zalim sahiplerine karşı ayaklanan Manor Çiftliği hayvanlarının hikayesidir. Karakterler son derece sade ve güçlüdür: Kinik eşek Benjamin, fedakar at Boxer, akılsız kısrak Mollie, hatta serçeleri tüm hayvanların kardeş olduğunu söyleyerek pençeleri arasına çekmeyi deneyen kedi bile akıllarda kolayca yer edinen, çok canlı kişiliklerdir.

Hayvanlar, çiftliği geri almayı deneyen insanlara karşı yiğitçe çarpışır, gövdelerini mermilere siper eder; el sahibi olmadıkları halde çiftliğin zor işlerinin üstesinden gelmeyi, hatta bir değirmen inşa etmeyi bile başarırlar. Ne yazık ki zaferleri, yöneticiliğe soyunup gitgide `insanlaşan` domuzların hırsları ve entrikaları tarafından gölgelenmeye mahkumdur.

Son yılları

Orwell`ın ömrü, henüz kırk altı yaşındayken noktalanmıştır. ``Hayvan Çiftliği``nden sonra geniş çaplı bir üne kavuşsa ve maddi sıkıntıları sona erse de yoksulluk günlerinde tutulduğu tüberküloz hastalığı, hayatının son döneminin büyük bölümünü hastanelerde geçirmesine yolaçmıştır.

İkinci Dünya Savaşı boyunca ``Observer`` gazetesinde çalışmıştır. 1945 yılında eşini başarısız bir ameliyat sonrasında kaybetmiş, ölümünden kısa bir süre önce yeniden evlenmiştir.

21 Ocak 1950 tarihinde Londra`da hayata veda etmiş, ardında on adet kitap ve sayısız makale bırakmıştır.

KitaplarıKaynaklar

Vikipedi

George Orwell

İngilizce George Orwell kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
George Orwell (escritor británico nacido en la India, quién compuso "1984")

George Orwell

İngilizce George Orwell kelimelerinin Fransızca karşılığı.
George Orwell ('pesudonyme de Eric Arthur Blair)- (1903-1950), écrivain britannique né aux Indes, auteur de "1984" (roman de sciences-fictions)

George Orwell

İngilizce George Orwell kelimelerinin Almanca karşılığı.
George Orwell (britischer Autor, Verfasser von "1984", geboren in Indien)

George Orwell

İngilizce George Orwell kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
George Orwell (scrittore inglese nato in India)

George Orwell

İngilizce George Orwell kelimelerinin Portekizce karşılığı.
George Orwell (1903-1950), nascido Eric Arthur Blair), escritor inglês nascido na Índia melhor conhecido pelos seus trabalhos "A Revolução dos Bichos" e "1984"

George Orwell

Fransızca George Orwell kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. George Orwell (1903-1950, born Eric Arthur Blair), English author who is best known for his works "Animal Farm" and "1984"

George Orwell

İngilizce George Orwell kelimelerinin Flemenkçe karşılığı.
George Orwell (engels auteur in Indie geboren,de schrijver van "1984")

George Orwell

n. George Orwell, (1903-1950), English author n. George Orwell (1903-1950, born Eric Arthur Blair), English author who is best known for his works "Animal Farm" and "1984"

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Hayvan çiftliği
6 yıl önce

Hayvan Çiftliği, (orijinal adıyla Animal Farm) George Orwell'in mecazi bir dille yazılmış, fabl tarzındaki siyasi hiciv romanı. Roman ilk olarak 1945'te...

Hayvanlar Çiftliği (kitap), 1945, 1950, 1999, Adolf Hitler, Animals (albüm), CIA, Fabl, George Orwell, II. Dünya Savaşı, Josef Stalin
Burma Günleri
6 yıl önce

Burma Günleri, (İngilizce: Burmese Days) İngiliz yazar George Orwell'ın 1934 yılında basılan romanı. Kitap ilk kez ABD'de 1934 yılında basıldı. Britanya...

Bin dokuz yüz seksen dört (film, 1984)
3 yıl önce

1984 yılında vizyona giren bir İngiliz filmidir. George Orwell tarafından kaleme alınmış alegorik bir politik roman olan Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı...

Distopya
3 yıl önce

Wells Biz − Yevgeniy İvanoviç Zamyatin Bin Dokuz Yüz Seksen Dört − George Orwell Ben − Ayn Rand Cesur Yeni Dünya − Aldous Huxley Fahrenheit 451 − Ray...

Distopya, Aldous Huxley, Ayn Rand, Ben (roman), Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, Biz, Cesur Yeni Dünya, Fahrenheit 451 (kitap), George Orwell, Hayvanlar Çiftliği, John Stuart Mill
Hayvan Çiftliği (oyun)
6 yıl önce

Hayvan Çiftliği, George Orwell'in yazdığı aynı isimli romandan uyarlanan seyirlik oyun. 1945 yılında kaleme alınmasına karşın, yayınlandıktan sonra 1950...

Fabl
3 yıl önce

derlenerek yazıya geçirilmiştir. Amerikalı James Thurber ve İngiliz George Orwell çağdaş fabl yazarlarıdır. Fablı ilk olarak yazanlar Friglerdir. Hititler...

Fabl, Beydeba, Edebiyat, Ezop, George Orwell, Harname, Kelile ve Dimne, La Fontaine, Öykü, James Thurber
Barış Erdenk
6 yıl önce

Dairesi : Bertolt Brecht - Sadri Alışık Tiyatrosu - 2013 Hayvan Çiftliği : George Orwell - Ankara Devlet Tiyatrosu - 2013 Küçük Adam Ne Oldu Sana? : Hans Fallada...

Animal Farm (anlam ayrımı)
6 yıl önce

İngiliz yazar George Orwell'ın 1945 yılında yazdığı siyasi hiciv romanı. Türkçede Hayvan Çiftliği adıyla yayımlandı. Animal Farm, (film), Orwell'ın romandan...