Greenpeace

Greenpeace (İngilizce: yeşil barış) kırktan fazla ülkede şubesi ve Hollanda, Amsterdam'da uluslararası bir merkezi olan çevreci sivil toplum kuruluşu. Greenpeace amacının "Dünya'nın tüm çeşitliliği ile yaşamı besleme gücünü garantiye almak" olduğunu belirtir ve küresel ısınma, ormanların yok olması, aşırı avlanma, ticari balina avcılığı, genetik mühendisliği ve nükleer gibi dünya çapındaki sorunlardaki kampanyasına odaklanır.

Greenpeace (ingilizce) fransızcası
1. n. Greenpeace
2. les verts
3. mouvement écologiste et pacifiste international fondé en 1971 à Vancouver pour lutter contre les essais nucléaires et l'extermination par l'homme des espèces animales
Greenpeace (ingilizce) almancası
1. n. Greenpeace
2. unpolitische Organisation die die Erhaltung der Natur und Umweltschutz unterstützt (widersteht großen Industrieanlagen und großen Bauprojekten)
3. Gruppen die sich auf den Schutz der Umwelt beziehen
Greenpeace (ingilizce) italyancası
1. s. pace verde
2. movimento apolitico sostenitore della protezione della natura e tutela della qualità dell'ambiente contro i danni da residui industriali
Greenpeace (ingilizce) ispanyolcası
1. s. Greenpeace
2. gran organización apolítica que se encarga de guardar las riquezas naturales y del medio ambiente (en contra la caza de las ballenas
3. plantas de industrias grandes y la construcciones avanzadas)
Greenpeace (ingilizce) portekizcesi
1. s. organização apolítica que fomenta a preocupação com o meio-ambiente e promove ações para a conservação da natureza
Greenpeace (ingilizce) flemenkcesi
1. zn. Greenpeace
2. de groenen
3. a-politieke beweging die natuurbescherming nastreeft (protesteren tegen grote bedrijven en grootscheepse woningbouw)

Greenpeace hakkında bilgiler

frame|right|Greenpeace logosu

Greenpeace (İngilizce: Yeşil Barış), 1971`den bu yana dünyanın dört bir yanında çevre katliamlarına karşı güçlü bir mücadele vermektedir, çalışmalarını bağımsız olarak sürdürmek için devletlerden, şirketlerden ya da siyasi partilerden bağış ve sponsorluk kabul etmez; tüm çalışmalarının kaynağını sadece bireylerden aldığı maddi ve manevi destek oluşturur.

Greenpeace, gezegeni yaşanmaz hale getiren çevre suçlarına karşı bilimsel verilere dayanan kampanyalar yürütür ve şiddet içermeyen doğrudan eylemlerle tanıklık ederek bu suçları basın aracılığıyla gündeme getirir.

Şu anda 24 ulusal ve 4 bölgesel ofisi ve bu ofislerin yaptığı çalışmaları olanaklı kılan 101 ülkede 8 milyon destekçisi vardır. Greenpeace Türkiye ofisi 1992 yılında faaliyete geçmiştir.

Başlıca çalışma alanları

  • Okyanuslar ve yaşlı ormanların korunması,
  • İklim değişikliğini durdurabilmek için fosil yakıtların kademeli olarak sonlandırılması ve yenilenebilir enerjilerin teşvik edilmesi,
  • Nükleer silahlanma ve nükleer kirliliğe son verilmesi,
  • Zehirli kimyasalların ortadan kaldırılması,
  • Genleri ile oynanmış organizmaların doğaya bırakılmasının önlenmesi,
  • Savaşların önlenmesi.


Linkler}Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Greenpeace maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Greenpeace Türkiye

Greenpeace Türkiye, uluslararası çevre örgütü Greenpeace`in Akdeniz Ofisi`ne bağlı olarak 1992 yılından itibaren faaliyet göstermeye başlamıştır. Kuruluş dünyayı tehdit eden en önemli çevre sorunları üzerinde çalışır ve çözümler öneriyor.

Smile

Smile İngilizcede gülümseme anlamına gelen sözcüktür. Ayrıca aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Nükleer Enerji

Nükleer enerji ya da çekinsel erke, atomun çekirdeğinden elde edilen bir enerji türüdür. Kütlenin enerjiye dönüşümünü ifade eden, Albert Einstein' a ait olan E=mc² (E: Enerji, m: kütle, c: Işığın sabit hızı) formülü ile ilişkilidir. Kütle - enerji denklemi, tepkimenin ...

Agent Orange

Agent Orange, ABD ordusu tarafından özellikle Vietnam Savaşı'nda kullanılmış bir herbisit ve yaprak dökücüdür. Kimyasal adı 2,4,5-trikloro fenoksi asetik asit 'tir.

Balina Avcılığı

Balina avcılığı, geçmişi MÖ 3.000 yılına kadar uzanan bir eylemdir. Geleneksel Arktik evrim ile 17. yüzyıl başlarında balina avı filolarının geliştirdiği balina avcılığı, 18. ve 19 yüzyılda ulusal bir rekabet hâline gelmiş ve endüstri hâlini almıştır.

çevreci

Çevreci, çevre hareketini destekleyen veya çevreci hareketlere katılanları tanımlamak için kullanılan sözcük. Çevrecilik hareketine mensup olan kişi.

Gaetano Donizetti

coğrafya ve çoğu hidrografi kaynaklarına göre Antarktika Kıtası'nı çevreleyen su kitlesidir (Şekil 1). Bu okyanus dünyanın dördüncü büyük ve en son tanımlanmış okyanusudur.