Greenpeace

Greenpeace kırktan fazla ülkede şubesi ve Hollanda, Amsterdam'da uluslararası bir merkezi olan çevreci sivil toplum kuruluşu. Greenpeace amacının "Dünya'nın tüm çeşitliliği ile yaşamı besleme gücünü garantiye almak" olduğunu belirtir ve küresel ısınma, ormanların yok olması, aşırı avlanma, ticari balina avcılığı, genetik mühendisliği ve nükleer gibi dünya çapındaki sorunlardaki kampanyasına odaklanır.

Greenpeace (İngilizce: Yeşil Barış), 1971`den bu yana dünyanın dört bir yanında çevre katliamlarına karşı güçlü bir mücadele vermektedir, çalışmalarını bağımsız olarak sürdürmek için devletlerden, şirketlerden ya da siyasi partilerden bağış ve sponsorluk kabul etmez; tüm çalışmalarının kaynağını sadece bireylerden aldığı maddi ve manevi destek oluşturur.

Greenpeace, gezegeni yaşanmaz hale getiren çevre suçlarına karşı bilimsel verilere dayanan kampanyalar yürütür ve şiddet içermeyen doğrudan eylemlerle tanıklık ederek bu suçları basın aracılığıyla gündeme getirir.

Şu anda 24 ulusal ve 4 bölgesel ofisi ve bu ofislerin yaptığı çalışmaları olanaklı kılan 101 ülkede 8 milyon destekçisi vardır. Greenpeace Türkiye ofisi 1992 yılında faaliyete geçmiştir.

Başlıca çalışma alanları

  • Okyanuslar ve yaşlı ormanların korunması,
  • İklim değişikliğini durdurabilmek için fosil yakıtların kademeli olarak sonlandırılması ve yenilenebilir enerjilerin teşvik edilmesi,
  • Nükleer silahlanma ve nükleer kirliliğe son verilmesi,
  • Zehirli kimyasalların ortadan kaldırılması,
  • Genleri ile oynanmış organizmaların doğaya bırakılmasının önlenmesi,
  • Savaşların önlenmesi.

Linkler

Diğer anlamları

Greenpeace

İngilizce Greenpeace kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Greenpeace, gran organización apolítica que se encarga de guardar las riquezas naturales y del medio ambiente (en contra la caza de las ballenas, plantas de industrias grandes y la construcciones avanzadas)

Greenpeace

İngilizce Greenpeace kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Greenpeace, "les verts", mouvement écologiste et pacifiste international fondé en 1971 à Vancouver pour lutter contre les essais nucléaires et l'extermination par l'homme des espèces animales

Greenpeace

İngilizce Greenpeace kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Greenpeace, unpolitische Organisation die die Erhaltung der Natur und Umweltschutz unterstützt (widersteht großen Industrieanlagen und großen Bauprojekten), Gruppen die sich auf den Schutz der Umwelt beziehen

Greenpeace

İngilizce Greenpeace kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. "pace verde", movimento apolitico sostenitore della protezione della natura e tutela della qualità dell'ambiente contro i danni da residui industriali

Greenpeace

İngilizce Greenpeace kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. organização apolítica que fomenta a preocupação com o meio-ambiente e promove ações para a conservação da natureza

Greenpeace

İngilizce Greenpeace kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. "Greenpeace", de "groenen", a-politieke beweging die natuurbescherming nastreeft (protesteren tegen grote bedrijven en grootscheepse woningbouw)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Greenpeace ilgili konular

Greenpeace
Greenpeace