Hamidiye, Bolvadin

Hamidiye, Afyonkarahisar ilinin Bolvadin ilçesine bağlı bir köydür.

Hamidiye, Afyonkarahisar ilinin Bolvadin ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

HAMİDİYE KÖYÜ

Bolvadin'in batısında olup 14.3km. uzaklıktadır. 2000 yılı nüfus sayımına göre nüfusu 404'tür. 1 ilköğretim okulu ve 1 camisi vardır.

Köyün yerinde Kureyş isimli Selçuklu devrine ait bir köy vardı. Bu köy, Göynük Köyünde meftun Akşemsettin Zaviyesinin vakfıdır. Köy 18. asırda Celali İsyanları sırasında dağılmıştır. Halkı, Bolvadin ve Afyon merkezine yerleşmiştir. Uzun süre çevre köylerin merası olarak kullanılmıştır. 1876 Osmanlı-Rus Savaşından sonra, Rumelinin işgali üzerine buradaki Türkler Anadolu'ya göç etmişlerdir. Silistre Sancağı'nın merkez köylerinden 57 hane, 557 kişi buraya iskan olmuştur. İskan, Sultan II. Abdülhamit zamanında yapıldığından Hamidiye ismini almıştır. Düzenle

KAYNAK:BOLVADİN BELEDİYESİ DERLEYEN:Yusuf SÜNBÜL

Coğrafyaİklim

Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 417
1997 404


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bu sebeple dışarıya göç vermektedir. Yurt dışına (Almanya, İsviçre, ...) ve yurt içine (İstanbul, Bursa, İzmir, Eskişehir, Manisa, ........)göç vermektedir

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:2009 Ba

2004 - Sait Akdeniz
1999 - HASAN YILDIZ
1994 - HASAN YILDIZ


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ama PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Hamidiye, Bolvadin ilgili konular

Hamidiye, Bolvadin
Hamidiye, Bolvadin