--}}

Helle Thorning-Schmidt

Helle Thorning-Schmidt (d. 14 Aralık 1966, Rødovre, Danimarka), Danimarkalı kadın politikacı. Sosyal Demokratlar'ın lideri ve Danimarka'nın başbakanıdır. Eylül 2011'de yapılan Genel Seçimleri kazanmıştır. Kraliçe II. Margrethe tarafından tayin edilmiş ve 3 Ekim 2011 tarihinde göreve başlayarak Danimarka'nın ilk kadın Başbakanı olmuştur.

Helle Thorning-Schmidt (d. 14 Aralık 1966, Rødovre, Danimarka), Danimarkalı kadın politikacı. Sosyal Demokratlar'ın lideri ve Danimarka'nın başbakanıdır. Eylül 2011'de yapılan Genel Seçimleri kazanmıştır. Kraliçe II. Margrethe tarafından tayin edilmiş ve 3 Ekim 2011 tarihinde göreve başlayarak Danimarka'nın ilk kadın Başbakanı olmuştur. Siyasi kariyeri Helle Thorning-Schmidt 2005 yılında Danimarka Parlamentosuna seçilmeden önce 1999 yılından 2004 yılına kadar Avrupa Parlamentosu Üyesi olarak hizmet vermiştir. Thorning-Schmidt'in Kopenhag Üniversitesi ve Avrupa Koleji siyaset bilimi bölümünden mezun olmuştur. Helle Thorning-Schmidt, 1999 yılında, 22,000'den fazla oy alarak Avrupa Parlamentosu Avrupa Sosyalistler Partisi'nin bir üyesi olarak seçildi. Beş yıllık dönem boyunca, İstihdam ve Sosyal Komitesi ve Avrupa Parlamentosu Anayasa Komisyonu üyesi oldu. Parlamento Reformu (CPR) Kampanya kurucuları arasında yer aldı. 2005 yılında Danimarka parlamento seçimlerinde Thorning-Schmidt Folketing'e (Danimarka Parlamentosuna) seçildi. 2005 yılından bu yana Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın Østerbrokredsen denilen bir bölümünü seçimde temsil etmiştir.

Başbakanlığı

Başbakan Lars Løkke Rasmussen, Kraliçe Margrethe'ye 16 Eylül 2011 tarihinde resmen istifasını sunmuştur. Yeni bir Başbakan adayı ilk önce parlamento desteğini alması gerekecek, karmaşık ve geleneksel prosedürü izleyerek Kraliçe tarafından atanacaktır. Yeni bir kabine atanıncaya kadar Lars Løkke Rasmussen'in kabinesi hükümette kaldı ve Helle Thorning-Schmidt 3 Ekim 2011 de göreve başlayarak ilk kadın başbakan olmuştur.

Dış bağlantılar

* |-

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.