Hera

Yunan mitolojisinde Zeus'un eşi ve kardeşi olan tanrıçadır. Babası Titanlardan Kronus, annesi Rheiadır. Olympos tanrıları arasında kraliçe vasfına sahiptir ve Göklerin Kraliçesi olarak anılır. Fırtınalara, bulut ve şimşekleri kullanabilir.

1. n. (Greek Mythology) queen of the Olympian gods
2. wife and sister of Zeus and the goddess of marriagen. Hera
3. queen of the Olympian gods
4. wife and sister of Zeus and the goddess of marriage (Greek mythology)n. ivy
5. climbing vine having smooth evergreen leaves and dark berries,
Hera (ingilizce) fransızcası
1. n. Héra
2. femme et soeur de Zeus
3. déesse du mariage
4. reine des divinités olympiennes (Mythologie grecque)
Hera (ingilizce) almancası
1. n. Hera
2. Königin der olympischen Götter
3. Ehefrau und Schwester Zeuss und die Mutter der Ehebünde
Hera (ingilizce) portekizcesi
1. s. (Mitologia Grega) Hera
2. rainha dos deuses olímpicos mulher e irmã de Zeus e deusa do casamento
Hera (ingilizce) flemenkcesi
1. zn. hera

Hera hakkında bilgiler

Yunan mitolojisinde Zeus'un eşi ve kardeşi olan tanrıçadır. Babası Titanlardan Kronus, annesi Rheiadır. Olympos tanrıları arasında kraliçe vasfına sahiptir ve Göklerin Kraliçesi olarak anılır. Fırtınalara, bulut ve şimşekleri kullanabilir. Eski inanca göre doğum sırasında kadınların ve evliliklerin koruyucusudur. Simgeleri nar, zambak, inek ve en önemlisi tavus kuşudur. Çok kıskanç bir tanrıçadır, Kallisto'u ayı, Zeus'la ilişkisi olduğunu bildiği, İo'yu bir ineğe çevirmiştir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Hera Björk

Hera Björk ''tam adıyla'': Hera Björk Þórhallsdóttir (29 Mart, 1972; Reykjavik, İzlanda) İzlandalı şarkıcı. 2010 Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkesini Je ne sais quoi adlı şarkıyla temsil etmiştir.

Hebe

Hebe, Yunan mitolojisinde gençlik tanrıçası. Zeus ile Hera'nın kızıdır. Herkül tanrı olduktan sonra, onunla evlenmiştir. Ayrıca, Ganymede yerini alana kadar Olimpos'da tanrılara, tanrı yiyeceği olan nektarı sunmakla görevliydi.

Hercules

Yunan mitolojisinde Herakles, Roma Mitolojisi'nde Herkül, Zeus ile Miken kralının kızı Alkmene'nin oğludur. Kadına aşık olan Zeus ona kocası kılığında yaklaşmıştır.

İo

İo (mitoloji), Yunan Mitolojisinde Inachus'un kızıdır ve nehir tanrısıdır. Zeus Hera onu yakalamasın diye hemen kızı beyaz bir ineğe dönüştürür.

İOS

Ios (Yunanca: Ίος, yerel ad: Νιός - Nios), Ege Denizi'nde Yunan adası. Kiklad Adalarında, Naksos ile Santorini arasında bulunur.