Hicaz

Arap yarımadasının kuzeybatı bölümünü ve Kızıldeniz kıyılarını kaplayan Suudî Arabistan krallığının bir bölümü. Yüzölçümü 400.000 ...

Hicaz

Hicaz Arap yarımadasının kuzeybatı bölümünü ve Kızıldeniz kıyılarını kaplayan Suudi Arabistan krallığının bir bölümü. Yüzölçümü 400.000]] kilometrekare, nüfusu 2 milyondur. Merkezi 200.000 nüfuslu Mekke şehridir. Öbür önemli şehirleri arasında Cidde, Medine bulunmaktadır. Büyük bir bölümü taşlık ve kuraklıktır. Ekime elverişli bölümleri hemen hemen yoktur. Halkın önemli bir kısmı, hayvancılıkla uğraşmaktadır.

Hicaz'ın en önemli kaynağı, Müslümanlarca kutsal şehirler olarak bilinen Mekke ve Medine'ye gelen ziyaretçilerdir.Hicaz, Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında Osmanlı sınırlarına katılmış, üç sancaktan ibaret bir vilayet yönetilmiştir. 1916 yılında son Mekke emiri Şerif Hüseyin'in İngilizler tarafını tutması üzerine Osmanlı İmparatorluğundan ayrılmıştır.

Hicaz

türk müziğinde dügâh perdesinde karar kılan bir makam.
türk müziğinde do diyez notasını andıran perde.

Hicaz

Arabistan'da Mekke-i Mükerreme ile Medine-i Münevvere'nin bulunduğu mıntıka.

Hicaz

Türkçe Hicaz kelimesinin İngilizce karşılığı.
Hijaz: (Also Hejaz) The region along the western seaboard of Arabia, in which Makkah, Madinah, Jeddah, and Ta'if are situated.

İlgili konuları ara

Yanıtlar