Hugo Chavez

1954 doğumlu Venezuela devlet başkanıdır.Dünyanın en büyük beşinci petrol üreticisi olan Venezüella'da Devlet Başkanı Hugo Chavez'in yönetimde kalıp kalmaması için 16 Ağustos 2004'de yapılan halk oylamasında, Chavez'in oyların %94'ünü alarak seçimi kazanmıştır. Uygulamaya koyduğu radikal siyasal dönüşümleriyle neo-liberalizme karşı somut bir alternatif oluşturan Chavez, altı yıllık iktidarında girdiği her seçimde oylarını sürekli arttırmaktadır.

1954 doğumlu Venezuela devlet başkanıdır.

Dünyanın en büyük beşinci petrol üreticisi olan Venezüella'da Devlet Başkanı Hugo Chavez'in yönetimde kalıp kalmaması için 16 Ağustos 2004'de yapılan halk oylamasında, Chavez'in oyların %94'ünü alarak seçimi kazanmıştır.

Uygulamaya koyduğu radikal siyasal dönüşümleriyle neo-liberalizme karşı somut bir alternatif oluşturan Chavez, altı yıllık iktidarında girdiği her seçimde oylarını sürekli arttırmaktadır. Chavez, ülkesinin başındaki yoksulluk, açlık, cehalet, barınma, çalışma ve kadın hakları gibi yakıcı sorunların çözümünün kapitalist sistem içinde kalınarak sağlanamayacağını açık bir dille ortaya koymakta ve gün geçtikçe daha fazla vurgulayarak devrim'den söz etmektedir. Dolayısıyla, Venezüella'da çok daha adil, barışçı, eşit ve özgür bir dünyanın ancak sosyalizme açılarak gerçekleştirilebileceği görüşünü savunmaktadır.

İlk olarak 1998'de seçilen Chavez Washington yönetiminin düşman olarak gördüğü Küba gibi ülkelerle sıkı bağlar kurmuş ve Amerikan karşıtlığını her fırsatta dile getirmiştir.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Hugo Chavez
Hugo Chavez