Ieee 802.11 Legacy

Kısaca: 802.11 iletişim kuralının ilk sürüm olan "legacy" 1997 piyasaya sürülmüştür. Bu sürüm iki tane veri aktarma hızına sahipti. Bunlar 1Mbit/s ve 2Mbit/s hızlarıdır. Bu sürüm de veri 3 şekilde aktarılıyordu. Bunlar sırası ile Kızıl Ötesi, Frekans Atlamalı Geniş Spektrum ...devamı ☟

802.11 iletişim kuralının ilk sürüm olan "legacy" 1997 piyasaya sürülmüştür. Bu sürüm iki tane veri aktarma hızına sahipti. Bunlar 1Mbit/s ve 2Mbit/s hızlarıdır. Bu sürüm de veri 3 şekilde aktarılıyordu. Bunlar sırası ile Kızıl Ötesi, Frekans Atlamalı Geniş Spektrum (Frekans Sıçrama), ve Seri Çalışan Frekans Etkileşim Yöntemi. Bu üç yöntemde Sınai, Bilimsel, ve Tıbbi Frekans Bandı olan 2.4Ghz den yayın yapmaktadır.

Bu sürüm esas erişim yöntemi olarak Carrier Sense Multiple with Collision Avoidence (CSM/CA)teknolojisi kullanılıyor. CSM/CA veri aktarma hacmini ciddi bir yük getirmekle beraber, kötü koşullar altında da güvernilir veri aktarımı sağlıyordu.

Bu iletişim kuralı ilk çıktığı zaman, piyasada altı farklı ürün bu kablosuz iletişim kuralını kullanmaya başlamıştı. Bu, farklı şirketler tarafından çıkarılan, ürünler arasında kısıtlı bir uyumluluk vardı.

Bu 802.11 in ilk sürümünün en önemli özelliği üreticilere ve kullanıcılara çok sayıda seçenek sunmasıydı. İlk bakışta çok faydalı bir özellik olarak gözükmekle beraber, bu özelliğin yarattığı çok önemli bir sorunda vardı. Çok sayıda seçenek sunulmasından dolayı piyasadaki farklı ürünler arasında uyum sorunu baş götermişti.

Bu uyumsuzluk sorunu yüzünden iletişim kuralının bu sürümüne daha çok bir beta sürümü diyebiliriz.

İlgili Başlıklar

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.