İETT

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (kısaca İETT), Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olarak İstanbul'da toplu taşıma hizmeti verir.

İett hakkında bilgiler

150px|right

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel (IETT) İstanbul`da toplu taşıma hizmeti veren, İstanbul Büyükşehir Belediyesi`ne bağlı ulaşım işletmesidir.

Kurumun Tarihi

İstanbul`da toplu taşımacılık 30 Ağustos 1869 tarihindeki "Dersaadet`de Tramvay ve Tesisleri" inşasına dair sözleşme ile başladı. İlk atlı tramvay işletmeciliği 1871 tarihinde 4 hatta yapıldı. Aynı tarihte Tünel`in yapım çalışmaları başladı, 12 Ocak 1875`de işletmeye alındı. 2 Şubat 1914 günü Elektrikli Tramvay İşletmesi açıldı, 8 Haziran 1928 Cuma sabahından itibaren Anadolu Yakasında tramvay işletmesine başlandı.

Muhtelif yabancı şirketler tarafından işletilen tramvay, tünel, otobüs ve elektrik işletmeleri 1939 yılında devletleştirildi ve aynı yıl 16 Haziranda çıkarılan 3645 sayılı kanunla İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü adı altında bugünkü hüviyetine kavuşmuştu. 1945 yılında da Yedikule, Kurbağalıdere Havagazı Fabrikaları ile bu fabrikaların beslediği İstanbul ve Anadolu havagazı dağıtım sistemleri devralınmıştır.

9 Eylül 1982 tarih ve 2705 sayılı TEK kanununda değişiklik yapan yasa ile tüm elektrik hizmetleri TEKB`e devrolundu. 9 Temmuz 1984 tarih ve 3030 sayılı Büyükşehir Belediyeleri Yasasında yer alan bir madde ile İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğünün özel kanunla kurulmuş tüzel kişiliğinin devam edeceği ve ayrıca aynı kanun kapsamında Beyoğlu Havagazı Üretim ve Dağıtım Tesisleri`nin İETT`ye bağlanacağı hükmü getirildi. Haziran 1993`te Büyükşehir Belediye Başkanlığı`nın emriyle havagazı üretim ve dağıtım faaliyetleri durduruldu.Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki İETT maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

İstanbul

İstanbul, Marmara Bölgesi'nde il ve Türkiye'nin en büyük kenti. Tarih boyunca çeşitli imparatorluklara başkentlik yapan şehir, 133 milyar dolarlık yıllık üretimiyle Dünyada 34. sırada yer alır. Türkiye'nin kültür ve finans merkezidir. İstanbul, 41° K, 29° D koordinatlarında ...

Ankara

Ankara, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkenti, dünyanın 40. büyük şehri. Nüfusu 2007 nüfus sayımına göre 4.466.756 kişidir. Topraklarının büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Sakarya bölümünde yer alan Ankara ilinin merkez kenti'dir. Rakımı ortalama 890 metredir.

Bağcılar

Bağcılar, İstanbul’un hızla gelişen bir ilçesidir. TÜİK tarafından yapılan Adrese Dayalı Nüfus Sayımına göre 2007 nüfusu 719.267'dir. Bağcılar, nüfus olarak İstanbul’un en büyük ilçesi durumundadır. İlçede eğitim çağındaki nüfus sayısı 145.000 olup, İlçe ...

Otobüs

Otobüs, karayolu taşıma yönetmeliğine göre sürücü dahil 25 kişiden fazla yolcu kapasitesi olan motorlu kara taşıtıdır.Bu aracı kullanacak sürücülerin E sınıfı ehliyete, SRC belgesine sahip olması ve en az 26 yaşından gün alması gereklidir.

çift Katlı Otobüs

Çift katlı otobüs, şehir içi toplu taşımacılıkta ve şehirler arası ulaşımda kullanılan, alt katta ve üst katta olmak üzere iki kabini bulunan otobüs türü. En ünlüleri İngiltere'de kullanılan kırmızı renkli AEC Routemaster marka otobüslerdir.

Galip Erdem

10 Mart 1930'da Rize'nin Fındıklı ilçesinde doğan Galip Erdem, Fındıklı'da "Ofluoğlu" adı ile bilinen bir ailedendir. Babası nahiye müdürlüklerinde bulunmuş Rasim Bey, annesi Pehlivanoğulları'ndan Zekiye Hanımdır. Erdem, ailenin tek çoçuğudur. İlkokulu Fındıklı 11 Mart ...