--}}

In-yer-face

Suratına tiyatro ya da yüzevurumcu tiyatro (İngilizce: in-yer-face theatre), 1990'larda Birleşik Krallık'taki tiyatro yazarlığında ortaya çıkan şiddet, cinsellik, uyuşturucu, cinayet gibi öğeler içeren oyunlar yazma eğilimine, akımın gözlemcisi olan yazarlar tarafından takılmış bir addır. Akım Cruel Britannia, New-Brutalism, New European Drama gibi isimlerle de anılır fakat bu terim en yaygın kabul görmüş olanlarından biridir.

In-yer-face, 1990`larda Birleşik Krallık`ta ortaya çıkan tiyatro (drama) akımıdır.

Türkçe`ye de girmiş bir terim olan ``in-yer-face`` ilk kez, Britanyalı tiyatro eleştirmeni ve Boston Üniversitesi`nin London Graduate Journalism programının yardımcı öğretim üyelerinden olan Aleks Sierz tarafından ortaya atıldı ve ilk baskısı 2001 Mart`ında ``Faber and Faber`` tarafından yapılan ``In-Yer-Face Theatre`` adlı kitabıyla, daha popüler hale geldi. Academics London Graduate Journalism Program. Erişim tarihi: 17.12.2007 Genç oyun yazarlarının yarattığı bir akım olan ``in-yer-face``, seyircinin oyuna katılmasını ve seyirciyi sahnedeki müstehcen veya şok edici unsurlarla etkilemeyi amaçlar.

``"In your face"`` (yüzünüze karşı) terimi ise, çağdaş yazar Simon Gray`in ``Japes`` adlı (prömiyeri 2001 Şubat`ında Londra`da yapılmış olan) oyununda yer alan bir diyaloğu tarif etmek amacıyla kullanılmıştır. Japes Review CurtainUp. Erişim tarihi: 17.12.2007 Sierz ise, terimi günlük dilde kullanılan haliyle kendisine maleder.

``In-yer-face`` akımı oyunları Türkçe olarak ilk kez 2005 yılında kurulan DOT tarafından sahnelendi.

Akımla ilgili kişilerKaynaklar

kaynakça

Dış bağlantılar

Tiyatro

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.