Internet Explorer

Kısaca: Internet Explorer, Microsoft tarafından geliştirilmiş bir ağ tarayıcısıdır. Windows ve MacOS sürümleri vardır, öte yandan MacOS sürümü artık geliştirilmemektedir. Microsoft Windows ile birlikte öntanımlı olarak gelen Internet Explorer'ın tarayıcı piyasasının ezici bir yüzdesini (%85'ten fazla) elinde bulundurulduğu tahmin edilmektedir. ...devamı ☟

Internet Explorer
Internet Explorer

Internet Explorer, Microsoft tarafından geliştirilmiş bir ağ tarayıcısıdır. Windows ve MacOS sürümleri vardır, öte yandan MacOS sürümü artık geliştirilmemektedir. Microsoft Windows ile birlikte öntanımlı olarak gelen Internet Explorer'ın tarayıcı piyasasının ezici bir yüzdesini (%85'ten fazla) elinde bulundurulduğu tahmin edilmektedir. Windows Vista ile birlikte adı Windows Internet Explorer olarak değiştirilecektir.

Tarihçe

Internet Explorer, ilk 4 sürümü boyunca Netscape ile rekabet için geliştirilmekte olan bir ürün olduğundan o dönemdeki gelişmelerle ilgili detaylara tarayıcı savaşları sayfasında ulaşılabilir.

Yaratılış

Internet Explorer'ın ilk sürümü, Spyglass Mosaic tarayıcısı taban alınarak 1995 yılında yapılmıştır ve Microsoft ile Spyglass ile yapılan antlaşmaya göre Spyglass Microsoft'un IE ile elde ettiği karın dörtte birini alacaktır. 3'üncü sürümüne kadar dikkat çekmeyen bir tarayıcı olan Internet Explorer'ın pazardaki rakibi Netscape Navigator idi.

İkinci sürümüyle birlikte Internet Explorer teknolojik gelişmelere ayak uydurmaya başladı: Macintosh ve Windows desteği, SSL, HTTP çerezleri, RealAudio, VRML ve NNTP.

Yükseliş

Internet Explorer 3 ile birlikte Microsoft tarayıcısını teknik açıdan iyice geliştirdi:Microsoft Office'in birçok ürünü bir araya sunmasından dolayı popüler olduğunu farkeden Microsoft, yeni Internet Explorer'ına bir e-posta istemcisi, adres defteri, NetMeeting ve Windows Media Player'ı da entegre etti. Ayrıca, İnternet Servis Sağlayıcılar için otomatik olarak ayarları yapılmış bir Internet Explorer sunma olanağından dolayı tüm internet paketleri Internet Explorer ile gelmeye başladı. Netscape'in sonunun yaklaştığı belli oluyordu!

Tepeye vuruş

Netscape'e ilk ölümcül darbe ise Internet Explorer'ın 4üncü sürümüyle geldi: 1997 yılında sunulan bu sürümde, Active Desktop adlı bir teknoloji de vardı. Bu sayede, kullanıcılar arka plan olarak bir web sayfası koyabiliyordu. Buna ek olarak, Internet Explorer Windows ile entegre çalıştığı için programlarda HTML desteği kullanımı da artmaya başladı. Kanallar, daha da gelişmiş ActiveX desteği ve daha birçok yenilik ile Internet Explorer teknolojik olarak Netscape'den çok daha ilerideydi.

Son vuruş ise Windows 98 ile birlikte yapıldı: bu sürümden itibaren Internet Explorer Windows ile beraber gelmeye başladı! Ürünün teknolojik olarak da daha gelişmiş ve hızlı olmasından dolayı hiçbir kullanıcı Netscape'e ihtiyaç duymuyordu. 2000 yılındaki istatistiklere göre Internet Explorer'ın kullanım oranı %95'i geçmişti! Daha da ilginci, internetteki web sayfalarının %60'a yakın bir kısmı Internet Explorer dışı tarayıcılarda düzgün görüntülenemiyordu!

Alternatif kullanımlar

Windows ile Internet Explorer'ın entegre gelmesi birçok alanda programcıların ve kullanıcıların işine yaramıştır:

  • Internet Explorer'ın gösterim motorunu kullanan Maxthon gibi programlar piyasaya çıkmıştır. Ve hatta, Netscape'in son sürümü sayfaları Internet Explorer kullanarak gösterme seçeneği koymuştur!
  • Microsoft tarafından CHTMLCtrl arayüzü ile programların içine HTML gömme imkanı verilmiştir. Bu sayede, programcılar çok az bir efor ile yazılımlarına güzel arabirimler koyabilmişlerdir.

    Sorunlar

    Internet Explorer'a bu kadar çok teknolojinin bu kadar hızlı eklenmesi, güvenlik ile ilgili sorunlar yarattı. Porno ve hack siteleri başta olmak üzere birçok site Internet Explorer'ın eski sürümlerindeki açıkları kullanarak bilgisayarlara otomatik programlar yükleyebilecek hale getirildi. Güvenlik sorunları, Windows XP Service Pack 2'nin çıkışına kadar (yani 2006'ya kadar!) tam olarak çözülemedi!


Buna ek olarak, Internet Explorer ile Windows'u entegre etme fikri birçok yasal organ tarafından uygun görülmedi: Microsoft, tekelcilikle ilgili ABD ve ardından AB tarafından dava edildi. Microsoft, iki davadan da Windows'a bir "varsayılan program seç" düğmesi koyarak beraat etmiştir.

Hatta, Internet Explorer en üste çıktıktan sonra geliştirilme hızı neredeyse sıfır olarak kalmıştır: piyasadaki en büyük üç rakibi olan Mozilla, Apple Safari ve Opera'da yıllardır bulunan sekmeler veya RSS gibi özellikle en son Internet Explorer sürümünde bile yoktur!

Son olarak Internet Explorer'ın Windows Vista ile çıkacak olan 7 sürümü de Windows XP Service Pack 2'den eski Windows işletim sistemlerini desteklememektedir.

Gelecek

Internet Explorer'ın Windows Vista ile çıkacak olan 7 sürümünde sekmeler, RSS gibi eksik olan özelliklere ek olarak diğer tarayıcılarda bile bulunmayan "hızlı sekmeler" gibi özelliklerin ekleneceği görülmektedir. Öte yandan günümüzde bile Internet Explorer'ın kullanım oranının %85 civarında olması Microsoft'u olan ürün üzerinde fazla efor sarfetmemeye itmektedir.

Kaynaklar

* Vikipedi

Internet Explorer

İngilizce Internet Explorer kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
Explorador del Internet de Microsoft

Internet Explorer

İngilizce Internet Explorer kelimelerinin Flemenkçe karşılığı.
internetzoeker (van microsoft)

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Internet Explorer Resimleri

Internet Explorer 10
6 yıl önce

Internet Explorer 10 (IE10). Microsoft tarafından geliştirilen Internet Explorer Web tarayıcısının 10. sürümüdür. MIX Microsoft konferansında 4 Eylül 2012...

Internet Explorer 8
6 yıl önce

Internet Explorer 8 (IE8). Microsoft tarafından geliştirilen Internet Explorer Web tarayıcısının 8. sürümüdür. 19 Mart 2009 yılında sunuldu. 2006 yılında...

Internet Explorer 9
5 yıl önce

Internet Explorer 9 (IE9). Microsoft tarafından geliştirilen Internet Explorer Web tarayıcısının 9. sürümüdür. 11 Mart 2011 yılında sunuldu. 2009 yılında...

Internet Explorer 7
6 yıl önce

Internet Explorer 7 (IE7). Microsoft tarafından geliştirilen Internet Explorer Web tarayıcısının 7. sürümüdür. 18 Ekim 2006 yılında sunuldu. 2001 yılında...

Outlook Express
2 yıl önce

Windows Messenger ile de bütünleşir. Sürüm 1.0, Internet Explorer 3 sürümü sonrasında 1996'da "Microsoft Internet Mail and News" olarak piyasaya çıktı. Bu eklenti...

Outlook Express, Hosting, Mail, Microsoft, Yazılım, Webmail, Taslak madde
Avant (Web tarayıcısı)
6 yıl önce

Avant Browser programı Internet Explorer tabanlı bir tarayıcıdır. Opera tarayıcısının bir klonudur. Opera tarayıcısında olan resim, Flash engelleme, çoklu...

Tarayıcı savaşları
6 yıl önce

şirketinin Navigator (Kılavuz) adlı ağ tarayıcısı ile Microsoft şirketinin Internet Explorer (IE) ağ tarayıcısı arasındaki çekişmedir. İkincisi ve halen devam...

Tarayıcı savaşları, Tarayıcı savaşları