İtalyanca

İtalyanca, çoğunluğu İtalya ve çevresinde yaşayan 70 milyon kişi tarafından konuşulan bir dildir. Hint-Avrupa dil ailesinin Romans kolundadır. Genellikle, Roma İmparatorluğu'nun doğduğu bölge olan Toskana diline dayanır. Çok fazla şivesi olan İtalyancanın şivelerini dilbilimciler 'İtalya şiveleri' olarak tanımlarlar çünkü İspanyolca, Katalanca ve Dalmaçyaca dilleri ile olan farklardan daha büyük farklara sahip şiveleri vardır.

İTALYANCA (türkçe) anlamı
1. 1 . Hint-Avrupa dil ailesinden İtalya'da konuşulan dil.
2. 2 . sıfatBu dille yazılmış olan.
İTALYANCA (türkçe) almancası
1. n. Italienisch

İtalyanca hakkında detaylı bilgi

İtalyanca, çoğunluğu İtalya ve çevresinde yaşayan 70 milyon kişi tarafından konuşulan bir dildir. Hint-Avrupa dil ailesinin Romans kolundadır.

Genellikle, Roma İmparatorluğu'nun doğduğu bölge olan Toskana diline dayanır. Çok fazla şivesi olan İtalyancanın şivelerini dilbilimciler 'İtalya şiveleri' olarak tanımlarlar çünkü İspanyolca, Katalanca ve Dalmaçyaca dilleri ile olan farklardan daha büyük farklara sahip şiveleri vardır. Neredeyse her İtalya şehrinin kendine has bir şivesi vardır. Bu fark o kadar çoktur ki, İspanyolcayı anlayabilen bir Milanolu, Sicilya şivesini anlayamaz.

Linkler

İtalyanca
  • http://www.ilsonline.it/test.html İtalyanca
  • http://www.italyan.com italyanca gramer] italyanca gramer dersleri
  • http://www.internetpolyglot.com/turkish/lessons-it-tr Internet Polyglot'ta İtalyanca kelime dersleri
İlgili Konu Başlıkları Tümü

İtalyanca Vikihaber

İtalyanca Vikihaber (''Italiano Wikinews'') Vikihaber'in İtalyanca sürümüdür. 29 Ocak 2008'de 5.000 maddeyi aşmıştır. Vikihaber'in 5. en büyük sürümüdür. 7 Eylül 2009 15.00 (UTC) itibariyle 7.175 maddeye, 21.816 sayfaya, 8 hizmetliye ve 3.638 kullanıcıya sahiptir.

Condottieri

Condottieri (İtalyanca: ''Condottieri'', tekil halde condottiero ve condottiere) Orta Çağ'da Rönesans dönemi boyunca Papalık Devleti de dahil olmak üzere İtalyan şehir devletleri tarafından kullanılan sözleşme usülü çalışan paralı asker liderlerini ve kurumlarını anlatır.

Denarius

MÖ 211'den itibaren Roma Para sistemine dahil olan denarius, (çoğul: denarii) küçük Gümüş Sikke'lerdir ve yavaşça itibarı azaldığı için yerine çıkarılan antoninianus'lara kadar tedavüle çıkan en yaygın para olarak kalmıştır.

Dux

Dux, (çoğul: duces) Latince lider ya da önder anlamına gelir (ducere, 'Liderlik etmek ya da yol göstermek' fiilinden) ve bir askeri birliğe komuta eden anlamında kullanılır.

Era

Era, Wess Johnson & Dori Ghezzi tarafından seslendirilen ve 1975 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İtalya'yı temsil eden şarkı.

Grotto

Grotto (İtalyanca grotta), Modern, tarihi ya da tarih öncesi dönemlerde insanlar tarafından ortak olarak kullanılmış doğal ya da yapay mağara çeşidi. Bahçe düzenlemesi için yapay olarak yapılmamışsa bir grotto genellikle su kenarında ve su tarafından basılmış ya da gel-git ...

Libretto

Libretto, opera, operet, oratoryo, bale, müzikal, mask gibi müziksel sahne eserlerinin yazılı metinlerine verilen addır. Müziğin sözü olarak tanımlanabilir.

Lingua Franca

Lingua franca veya Sabir, tarihte doğu Akdeniz`de kullanılmış olan, İtalyanca`nın, Fransızca, Arapça, Farsça ve İspanyolca`yla karışımından oluşmuş dil. İtalyanca ``Frenk dili`` anlamına gelir. <ref name="franca">Oxford İngilizce Sözlük, ``lingua ...

Madrigal

Madrigal genel tanımıyla orta çağın sonları, Rönesans ve Barok dönemlerini kapsayan, genelde dini olmayan (bkz. madrigale spirituale) vokal müzik kompozisyonudur. Çokseslidir ve iki ile sekiz arasında değişen düzenlemeler, geleneksel olarak enstrüman eşliği olmaksızın ...

Mantua

Mantua (İtalyanca: Màntova, Lombard lehçesi:Mantua) kuzeybatı İtalya'da Lombardiya bölgesinden ismini taşıdığı Mantova ili'nin merkezi olan önemli bir şehridir. Mantua belediye sınırları içinde alanı 63,97 km² olup bu sınırlar içindeki nüfusu (2009 itibarıya) 48.648 kişidir ...

Mars

Mars ya da Merih, Güneş Sistemi'ndeki, Güneş'ten itibaren dördüncü gezegendir. Bu gezegen Roma mitolojisindeki savaş ilahı Mars'a ithafen bu adla adlandırılmıştır. Literatürde kullanılan diğer adlarından biri, yüzeyinde yaygın demiroksitten dolayı kızılımsı bir görünüme ...