Jacques Toubon

Kısaca: Jacques Toubon, Jacques Chirac tarafından kurulmuş olan De Gaulle`cü RPR partisi bünyesinde doksanlı yıllarda önemli mevkilerde bulunmuş, günümüzde de RPR`in halefi Nicolas Sarkozy`nin UMP partisinden Avrupa Parlamentosu üyeliği (sağ kanat Avrupa Halk Partisi grubu içinde) yapan bir Fransız siyasetçidir. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyesidir. ...devamı ☟

Jacques Toubon, Jacques Chirac tarafından kurulmuş olan De Gaulle`cü RPR partisi bünyesinde doksanlı yıllarda önemli mevkilerde bulunmuş, günümüzde de RPR`in halefi Nicolas Sarkozy`nin UMP partisinden Avrupa Parlamentosu üyeliği (sağ kanat Avrupa Halk Partisi grubu içinde) yapan bir Fransız siyasetçidir. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyesidir.

29 Haziran 1941`de Nice kentinde doğmuştur. 1993-1995 arasında Fransa Kültür Bakanı, 1995-1997 arasında Adalet Bakanı olmuştur. Kariyeri boyunca Jacques Chirac`a yakınlığı ile tanınmış, ismi ile anılan (``Toubon Kanunu - La loi Toubon``) ve kamu mekanlarında Fransızca kullanımı zorunluluğu ve İngilizceye sınırlamalar getiren bir yasa ile akıllarda kalmış, ayrıca özellikle 1996`da, Adalet Bakanlığı esnasında, Fransa`da "Helikopter Davası" şeklinde anılan olayda partisinin bazı yolsuzluklarını örtbas etmeye çalışmakla suçlanmıştır.

Helikopter Davası

1996`da Paris valisi RPR`li Jean Tiberi`nin de dolaylı olarak adı geçtiği bir yolsuzluk skandalında, kısmi nitelikli bir soruşturma başlatmış olan savcının Hindistan`a dağcılık amaçlı bir tatile çıktığı sırada savcı yardımcısının tam teşekküllü bir soruşturma başlatması üzerine, dönemin Adalet Bakanı Jacques Toubon`un başsavcıyı tatilinden geri getirerek yardımcısını durdurmasını sağlamak amacıyla Himalayalara helikopter göndermesi Fransa kamuoyunda büyük yankılara yol açmış, olay "Helikopter Davası" şeklinde akıllarda kalmıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.