Jakobenizm

Kısaca: Fransız Devrimi esnasında ortaya çıkan ve Robespierre tarafından başı çekilen bir milletvekili grubunu bünyesinde toplayan Jakoben Kulübün görüş ve icraatlarından türeyen bir kavram. Kulüptekiler görüşlerinin doğru olmasının kendilerine bu görüşleri hayata aktarmak için eyleme geçme hak ve yetkisi verdiğine inanmışlardı. Jakoben kulüpler zamanla arttı ve Jakobenizm amaçların araçları meşru kıldığına; cahil halkın -devrimin hedeflerini gönüllü olarak kabul etmesi mümkün olmayacağından- hedefle ...devamı ☟

Fransız Devrimi esnasında ortaya çıkan ve Robespierre tarafından başı çekilen bir milletvekili grubunu bünyesinde toplayan Jakoben Kulübün görüş ve icraatlarından türeyen bir kavram.

Kulüptekiler görüşlerinin doğru olmasının kendilerine bu görüşleri hayata aktarmak için eyleme geçme hak ve yetkisi verdiğine inanmışlardı. Jakoben kulüpler zamanla arttı ve Jakobenizm amaçların araçları meşru kıldığına; cahil halkın -devrimin hedeflerini gönüllü olarak kabul etmesi mümkün olmayacağından- hedeflere doğru zorlanması gerektiğine inanan ve maliyeti ne olursa olsun hedeflerini topluma empoze etmeyi isteyen devrimci grupları kasdetmek için kullanıldı.

Jakoben kulüplerin felsefesi J. J. Rousseau'dan kaynaklanmaktaydı. Lenin de kendini "proleteryaya bağlı jakoben" olarak adlandırdı. Fransa'da "jakoben" terimi hala bu görüşlere sahip kimseleri adlandırmak için kullanılmaktadır. Aynı şey Türkiye için de doğrudur.

Jakobenizm

Tepeden inmecilik.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.