Jay Sean

Jay Sean (d. 26 Mart 1979; Londra), Hint asıllı İngiliz R&B sanatçısı.

Jay Sean

Jay Sean, Hint asıllı bir İngiliz R&B sanatçısı. 26 Mart 1982`de Londra`da dünyaya geldi.

Yaşam Hikayesi

Jay Sean`ın gerçek ismi Kamaljit Jhooti. Jay Sean sahne ismi olmakla beraber, soyadı olan `Jhooti`nin `J`si ile ailesinin taktığı bir lakap olan ve Hintçe yıldız anlamına gelen `Shaan` kelimesinin İngilizce `Sean`a dönüştürülmesiyle ortaya çıktı. Jay Sean, Londra`nın batısında Heathrow Havaalanı`nın yakınlarında bulunan Hounslow`da yetişti. Güney Asya`nın yaygın inançlarından biri olan Sikhism dinine mensup.

11 yaşında kuzeni Pritpal ile "Compulsive Disorder" (Zorunlu Düzensizlik) adında bir grup kurarak boş zamanlarında rap yapmaya başladı. Bu bağlamdaki çalışmaları geçen zamanla birlikte yerel radyolarda çalışan DJ`lerin ilgisini çekti. Müzik yolunda karşısındaki tek engel, insanların müziğinden ziyade ırkına karşı olan önyargısal bakış açılarıydı. Şu bir gerçektir ki, o İngiltere gibi kültürel bakımdan nüanslarla dolu bir ülkede yetişmiş; zenci, beyaz ve Asyalı arkadaşlarından müzikal açıdan oldukça etkilenmişti. Gayet başarılı okuduğu tıp okulundan iki yıl sonra ayrılarak tutkunu olduğu müziğin peşinden gitmeye karar verdi.Müzikal KariyeriLondra`da okuduğu tıp okulundan ayrılmasının hemen akabinde, Güney Asyalı prodüktörler Rishi Rich ve keza Hintli olan Juggy D`nin yanında profesyonel müzik hayatına başladı. Burada R&B müzik tarzına olan yoğun ilgisini keşfetti. Sanatçının kariyerindeki dönüm noktası ise 2004 yılıydı. Çıkardığı ilk albümü "Me Against Myself" ile müzik piyasasına hızlı bir giriş yaparak, uzun süre listelerden inmedi. Müzikseverlerce ilk olarak "Dance With You" (Tere Naal Nachna) ve "Eyes On You" adındaki hit şarkılarıyla tanındı. İcra ettiği müzikte Hint ezgilerini batı R&B müziğiyle sentezlemesinin yanı sıra İngiltere`nin Urban müzik sahnesini değiştirmeyi başarmasıyla tüm dikkatleri üzerine çekti.

Sanatçı Amerikan müzik piyasasına adım atabilmek için şu sıralar ikinci albümü "Deal Wıth It" üzerinde çalışmaktadır.DiskografiAlbümler

2004 - "Me Against Myself" (Relentless/Virgin Records)

Single`lar

2004 - "Eyes On You" (Relentless/Virgin Records)

2005 - "Stolen" (Relentless/Virgin Records)

Katkı sağladığı çalışmalar

2003 - "Dance With You (Nachna Tere Naal)" (Relentless/Virgin Records)

Kaynaklar

Vikipedi
jay sean
sana ilk gördğm andan beri bayılıorum sarkılarna sesne hayranımseni görücm gnleri hayal edp duruorumm...
şarkını dinlediğimden beri şarkılarını beyendim çok gzl söylüyorsun isminde çok güzel JAY@@@
evet sana katılıyorum.çokk yakışıklı ve ayrıca sesi de çokkk güzelll.=))

İlgili konuları ara

Yanıtlar