Jeet Kune Do

Jeet Kune Do (JKD) (Türkçe durduran yumruğun yolu) Bedeni daha ziyade saldırarak müdafaa etme felsefesidir. 1967 yılında ilk Bruce Lee tarafından bu ifade kullanılmıştır ve aynı zamanda felsefi tasarımı kamuoyu bilgisine sunulmuştur.Dünyadaki en yeni ve en etkili dövüş sanatıdır.

Jeet Kune Do

thumb| Jeet Kune Do SimgesiJeet Kune Do (JKD) (Türkçe durduran yumruk yolu) bir beden savunma sanat sitemi olmaktadır ve 1967 yılında ilk Bruce Lee tarafından kullanıldı ve aynı zamanda felsefi tasarımı kamuoyu bilgisine sunuldu.

Sistemin ana unsuru gereksiz tüm hareketlerinden vazgeçmek, sadeleşmek, bedenin tümünü kullanmak. Temel amacı en kısa zamanda dövüşü durdurmak, bir dakika içinde herhangi rakibini engellemek. Bu savunma sanat sistem Buce Lee tarafından bilinen tüm savaş sistemlerinden bir birleşimi olmaktadır, örnek olarak bazı önemli bacak ve adım hareketleri eskrim sisteminden Bruce Lee tarafından alındı.

Jeet Kune Do ilgili ünlü bir teknik ``One Inch Punch`` (2 cm mesafesinden rakibini 2-4 metre uzağa fırlatmak)

JKD Bruce Lee tarafından az örencilere öğretildi örnek olarak bazı artistlere James Coburn, Steve McQueen ve Chuck Norris. Tek Dan Inosanto Bruce Lee tarafından JKD okulu açma ve ders verme müsaadesi verildi.

Ayrıca baktaslak

Kaynaklar

Vikipedi

Jeet Kune Do

n. Chinese martial arts developed by Bruce Lee

Jeet Kune Do

İngilizce Jeet Kune Do kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
s. Jeet Kune Do, artes marciales chinas creadas por Bruce Lee

Jeet Kune Do

İngilizce Jeet Kune Do kelimelerinin Fransızca karşılığı.
n. Jeet Kune Do, art martial chinois développé par Bruce Lee

Jeet Kune Do

İngilizce Jeet Kune Do kelimelerinin Portekizce karşılığı.
s. arte marcial chinesa desenvolvida por Bruce Lee

İlgili konuları ara

Yanıtlar