Steve Mcqueen

Kısaca: Steve McQueen, (d. 24 Mart 1930 – ö. 7 Kasım 1980). ABD`li sinema oyuncusu. ...devamı ☟

Steve McQueen, (d. 24 Mart 1930 – ö. 7 Kasım 1980). ABD`li sinema oyuncusu.

Yaşamı

Doğumundaki adı Terence Steven McQueen dir. McQueen doğduktan hemen sonra onları terkeden babasını hiç tanımamıştır. Annesi de onu küçük yaşlarında terkedince, Missouri`deki amcası tarafından büyütülmüştür. 12 yaşında tekrar annesiyle buluşmuş ve Los Angeles`e taşınmışlardır. Ancak 14 yaşına geldiğinde annesi onu Chino Hills`de asi çocukların gönderildiği bir tür islah evine yollamıştır. Chino`yu terkettikten sonra 1947-1950 arasında ABD deniz kuvetlerine katılmıştır. 1952`de oyunculuk dersleri almaya başlayan McQueen, 1955`de ilk filmi A Hatful of Rain ile kamera karşısına geçmiştir.

Önemli rolleri

``Wanted: Dead or Alive``

1950`lerin ortalarındaki pekçok canlı ve önceden kaydedilmiş tv görüntülerinden sonra McQueen, western stilindeki seri film ``Dead or Alive``ile düzenli bir iş sahibi olmuştu. Zamanın diğer tipik western tv dizilerine göre farklı bir içeriğe sahipti.

``The Magnificent Seven``

McQueen, 1953`de ``Girl on the Run``, 1956`da da ``Somebody Up There Likes Me`` filmlerinde küçük rollerde oynadı. İlk başrol oyunculuğu ise 1958`deki korku filmi ``The Blob`` ile geldi. 1959`daki ``Never So Few`` filminde Frank Sinatra`nın, Sammy Davis, Jr. ile tartışması üzerine Davis`in yerini aldı. 1960`da John Sturges`ın yönettiği ``The Magnificent Seven`` filminde Yul Brynner, Robert Vaughn, Charles Bronson, ve James Coburn ile birlikte oynadı ve bu film onun ilk büyük çıkışı oldu.

``The Great Escape``

Steve McQueen`in bir sonraki önemli filmi 1963`de çevirdiği ``The Great Escape`` dir. Bronson ve Coburn bu filmde de rol amışlardır. Film, II. Dünya Savaşı sırasında bir esir kampından toplu kaçışı konu almaktadır. Steve McQueen bir sahnede motorsikletle müthiş bir atlayış yapar. Aslında atlayışı yapan, uzaktan McQueen`e oldukça benzeyen, bir diğer motorsiklet meraklısı arkadaşı Bud Ekins`dir. Ancak seyirci bu gerçeği yıllar sonra öğrenecektir.

``Bullitt`` ve sonraki filmler

Bir diğer başarılı film de 1968`de oynadığı ``Bullitt`` dir. San Francisco caddelerinde benzeri görülmemiş araba yarışı sahneleriyle seyirciyi oldukça etkileyen bu filmde de tehlikeli sahneleri Bud Ekins`le paylaşırlar. Bu filmden önce 1966`da oynadığı ``The Sand Pebbles`` deki rolü ile Akademi Ödülü`ne aday gösterilir. McQueen 1973`de ``Kelebek (Papillon)``, 1971`de ``Le Mans``, ve 1972`de ``The Getaway`` de oynar.

Kişisel yaşamı

McQueen dünyanın en yüksek ücret ödenen aktörlerinden biriydi. 1974`de, eski arkadaşı ve rakibi Paul Newman ile birlikte başrolü paylaştıkları The Towering Inferno filmini çevirdikten sonra 1978`deki An Enemy of the People`a kadar sinemaya ara verdi.

Evlilikleri

2 Kasım 1956`da oyuncu Neile Adams ile evlendi (1972`de boşandılar). Bu evlilikten bir kızları (Terry, (d. 5 Haziran 1959), 9 Mart 1998`de hemokromatisis hastalığından öldü) ve bir oğulları (Chad (d. 28 Aralık 1960) oldu.

31 Ağustos 1973`te ``Getaway`` filmindeki rol arkadaşı Ali MacGraw ile evlendi. MacGraw, McQueen ile evlenmek için film yapımcısı kocası Robert Evans`ı terketti. Çift 1978`de boşandı.

Üçüncü eşi bir manken olan Barbara Minty idi. 16 Ocak 1980`de evlendiler.

Tutuklanması

1972`de Anchorage-Alaska`da alkollü araç kullanmaktan tutuklandı ve kefaleti ödemedi.

Ölümü

McQueen 7 Kasım 1980`de 50 yaşındayken, kanser ameliyatından sonra geçirdiği kalp krizi sonucu Juárez-Mexico`da öldü. Asbeste maruz kalmaktan oluşan nadir bir akciğer kanseri türü olan mezotelioma`ya yakalanmış ve alternatif tedavi görmek için Mexico`ya gelmişti. Asbeste, yarış arabalarını kullanırken giydiği ve yanmaya dayanıklı olması için asbestten imal edilen giysiler dolayısıyla mı bu kadar yoğun olarak maruz kaldığı açıklık kazanmamıştır. ABD`de Gıda ve İlaç Bakanlığınca onaylanmayan ve Mexico`da bulunan "doğal" anti-kanser ilaçlarıyla yapacağı olağandışı bu tedavi için Meksika`ya gidişi tartışmalıdır.

Kişisel bilgiler

McQueen haftanın her günü, günde ikişer saat olmak üzere, ağırlık kaldırma ve beş mil koşma gibi egzersizler yapardı. Ancak, marihuana ve kokain kullandığı da bilinirdi ve çağının diğer oyuncuları gibi o da bir sigara tiryakisiydi.

9 Ağustos 1969 günü, planlandığı üzere aktris Sharon Tate`i görmeye gitmek yerine başak bir randevuya gitmeseydi, diğer beş kişiyle birlikte o da Charles Manson taraftarlarınca öldürülmüş olacaktı. Ölümün bu kadar yakınından geçtiği o günden sonra silah taşımaya başladı.

Film çekiminin yapıldığı stüdyolardan, elektrikli traş makineleri, jean pantolonlar vs gibi bedava şeyler istemesiyle ünlüydü. Daha sonra öğrenildi ki bu tür şeyleri, kendisinin de çocukluğunda kaldığı islah evindeki gençlere hediye ediyordu.

Chuck Norris, McQueen`in oğluna karate öğretmiş, McQueen de daha sonra Norris`i oyunculuk derslerine katılması için ikna etmiştir.

FilmografiLinklerKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Steven R. McQueen
6 yıl önce

Steven R. McQueen (doğum; Steven Chadwick McQueen; 13 Temmuz 1988) Amerikalı bir oyuncu. En çok The CW kanalında yayınlanan The Vampire Diaries dizisinde...

Gangsterin Kaderi
6 yıl önce

uyarlayıp yazdıkları filmi Peter Yates yönetmiş, başlıca rollerinde Steve McQueen, Robert Vaughn, Jacqueline Bisset, Don Gordon ve Robert Duvall oynamışlardır...

Ali MacGraw
6 yıl önce

fakat The Getaway filminin setinde Steve McQueen ile başlayan ilişkileri nedeniyle 1972'de boşanmışlardır. Steve McQueen ile 31 Ağustos 1973'te evlenmiş...

Ali MacGraw, 11 Ocak, 1938, 1960, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1978, 1991
Büyük Firar
6 yıl önce

kazanamamıştır. Ama Moskova Uluslararası Film Festivali'nde başrol oyuncusu Steve McQueen'e en iyi erkek oyuncu ödülünü getirmiştir. Film II. Dünya Savaşı'nda...

Büyük Yarış (film, 1971)
3 yıl önce

aksiyon filmi. Lee H. Katzin tarafından yönetilmiştir. Başrol oyuncusu Steve McQueen'dir. Filmde gerçek 1970 Le Mans 24 Saat yarışından çekimler kullanılmıştır...

Kibar Soyguncu (film)
6 yıl önce

Trustman 'ın yazdığı filmi Norman Jewison yönetmiş, önemli rollerinde Steve McQueen , Faye Dunaway , Paul Burke ve Yaphet Kotto oynamışlardır. Filmin müzikleri...

Dave Toschi
6 yıl önce

bölüme ismini verdi. Steve McQueen 'in oynadığı 1968 yapımlı Bullit filminde Toschi'nin kendine özgü tarzı yansıtılmıştır. McQueen Bullit filminde Toschi'nin...

Peter Yates
6 yıl önce

Oscar 'a aday gösterildi. Birçok başarılı filme imza atan 1968 yapımı Steve McQueen 'in de rol aldığı 1968 yapımı Bullitt (Gansterin Kaderi), adlı polisiye-gerilim...