Jeri Ryan

Kısaca: Jeri Lynn Ryan (d. 22 Şubat 1968, Münih), Amerikalı aktörün en iyi bilinen rolü ``Star Trek: Voyager`` filmindeki Borg Seven of Nine karekteridir. ...devamı ☟

Jeri Lynn Ryan (d. 22 Şubat 1968, Münih), Amerikalı aktörün en iyi bilinen rolü ``Voyager`` filmindeki Borg Seven of Nine karekteridir.

Çocukluğu

Ryan Jeri Lynn Zimmerman 1968 yılında Almanya` nın Münih şehrinde Amerikalı bir ailede doğdu; Mark adında bir erkek kardeşi vardır. Babası Amerikan Ordusun da olduğu için çocukluğu Kansas, Maryland, Hawaii, Georgia, ve Teksas askeri üslerinde geçti. Ryan 11 yaşında iken ailesiyle birlikte Paducah, Kentucky` ye yerleşti. Liseyi 1986 yılında başarıyla bitirdikten sonra Ryan Northwestern Universitesine kayıt oldu. 1989 yılın da İllinois Eyaletin de yapılan güzellik yarışmasın da birinci gelerek Miss Illinois seçildi. 1990 Miss America güzellik yarışmasında da en iyi 3. güzel seçildi. Ryan, 1990 yılında Northwestern Üniversitesinin Tiyatro bölümünden mevzun oldu. Boyu 1.73 metredir.

Kariyeri

Ryan Northwestern Üniversitesinde ki ilk senesin de ``Planes, Trains & Automobiles`` adlı filmde oynamak üzere seçildi. Fakat film tamamlandıktan sonra oynadığı bütün sahneler filmden çıkarıldı. Ryan filmden çıkarılışının sebeplerini açıklarken filmin yönetmenini anladığını çünkü oynadığı bütün sahneleri başından sonuna gülerek mahvettiğini söyledi. Üniversiteden mevzun olduktan sonra Los Angeles giderek kendini oyunculuğa verdi. İlk rolünü ``Who`s the Boss?`` adlı televizyon dizisin de aldı. Daha sonra bu diziyi ``Matlock,`` ``Melrose Place``, ve ``The Sentinel`` gibi TV dizileri izledi. ``Co-Ed Call Girl`` gibi TV filimlerinde de oynadı. Asıl tanınması ``Dark Skies`` adlı dizi de Juliet Stuart adlı karekteri oynamasıyla oldu. 1997, Ryan ``Voyager`` da Seven of Nine Borg rolünü oynamak için seçildi. Bu rol sayesinde büyük üne kavuştu. Bu TV dizisinde giydiği kıyafetleri onu bir sex sembolü haline getirdi. ``Voyager`` ın 2001 de bitmesinden sonra Ryan ``Boston Public`` adlı TV dizisinde oynamaya başladı. Bunu ``Down With Love`` gibi film, ``The OC`` ve ``Boston Legal`` gibi TV dizileri izledi.

Özel hayatı

1990 yılında bir hayır kuruluşunun toplantısın da Jeri Lynn Jack Ryan ile tanışıp 1991 yılın da evlendi. Bu evliliğinden Alex adında bir oğlu oldu. Fakat bu evliliği gerek işi dolayısıyla evinden sık sık ayrı kalması, gerekse de kocası ile aralarında meydana gelen anlaşmazlıklar yüzünden 1999 yılın da son buldu. Şubat 2005` te Jeri Ryan, erkek arkadaşı olan Şef Christophe Emí© ile birlikte Los Angeles, California` da bir restaurant açtı ve daha sonra Ryan erkek arkadaşı olan Christophe Emí© ile nişanlandığını açıkladı.

Film ve TV çalışmaları

Film çalışmaları

TV çalışmaları

Kazandığı önemli ödül ve adaylıkları

  • 1998 yılın Star Trek: Voyager da ki rölü için Saturn En İyi Bayan Oyuncu ödülüne aday gösterildi
  • 1999 yılın Star Trek: Voyager da ki rölü için Saturn En İyi Bayan Oyuncu ödülüne aday gösterildi
  • 1999 yılın Star Trek: Voyager da ki rölü için Golden Satellite En İyi Bayan Oyuncu ödülünü kazandı
  • 2000 yılın Star Trek: Voyager da ki rölü için Saturn En İyi Yardımcı Bayan Oyuncu ödülüne aday gösterildi
  • 2001 yılın Star Trek: Voyager da ki rölü için Saturn En İyi Yardımcı Bayan Oyuncu ödülünü kazandı


Linkler



DEFAULTSORT:Ryan, Jeri

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Jeri Ryan Resimleri