Hawaii

Hawaii ya da Havai, ABD'nin eyaletlerinden birisidir. Kuzey Büyük Okyanus'da, anakaradan 3.700 kilometre uzaklıkta, bir adalar grubudur.

HAWAII (inglizce) türkçe anlamı
1. i. Hawaii
Hawaii (fransızca) ingilizcesi
1. n. Hawaii
2. state of the United States comprised of a group of islands in the Pacific Ocean
3. largest island in this state,n. state of the United States comprised of a group of islands in the Pacific Ocean
4. largest island in this staten. Hawaii
5. state of the United States comprised of a group of islands in the Pacific Ocean
6. largest island in this staten. Hawaii
7. state of the United States comprised of a group of islands in the Pacific Ocean
largest island in this state,
HAWAII (türkçe) ingilizcesi
8. n. state of the United States comprised of a group of islands in the Pacific Ocean
9. largest island in this staten. Hawaii
10. state of the United States comprised of a group of islands in the Pacific Ocean
11. largest island in this staten. Hawaii
12. state of the United States comprised of a group of islands in the Pacific Ocean
largest island in this state,
Hawaii (almanca) ingilizcesi
13. n. state of the United States comprised of a group of islands in the Pacific Ocean
14. largest island in this state,
Hawaii (ingilizce) fransızcası
1. n. Hawaï
2. états de Etats-Unis situé dans l'océan pacifique
3. île importante de cet état
Hawaii (fransızca) almancası
1. n. hawaii
2. hawaii-inseln
Hawaii (fransızca) italyancası
1. (géographie) Hawaii (fp)
Hawaii (ingilizce) ispanyolcası
1. s. Hawaí (ciudad en los EEUU)
Hawaii (fransızca) portekizcesi
1. (géographie) Havaí (m)
Hawaii (ingilizce) flemenkcesi
1. zn. Hawaii (land in de Verenigde Staten)

Hawaii hakkında bilgiler

Hawai yüzden fazla adadan müteşekkil, ABD’nin ada halinde tek eyaleti. Pasifik Okyanusunun orta kısmında yer alır. Aralarında kayalıkların da bulunduğu adalar dizisi 2400 km2lik bir hat üzerinde uzanır. Bu adalar topluluğunun toplam yüz ölçümü 16.700 km2 ve nüfusu 800.000’dir.

Kuzeybatıda Ocean (Küre) adı verilen adayla başlayan dizide, güneybatıya doğru Midway ve Gardner adaları, Friench, Frigate Shoal, Necker, Nihao ve Kavla adaları yer alır ki bunlar yüksek olmayan ufak adalardır. Bir adadan ziyade kayalığı andırırlar. Daha sonraki sekiz tanesi gerçek ada karakterinde kara parçaları olarak dikkati çekerler. Bunlar da sırayla Niihau, Kauai, Oahu, Molakai, Lanai, Kahoolawe, Mavi ve Hawai adalarıdır.

Hawai Adası; Hawai Adalarının en güneyinde en büyük ve en genç olanıdır. 10.458 km2 yüzölçüme sahiptir. Kuzey-güney arası uzunluğu 145 km, genişliği 120 km’dir. Kuzey Pasifikte en dikkati çeken adalar gurubu olan Hawai Adaları, 1778’de Kaptan Cook tarafından keşfedilmiştir. Topoğraf bir Pasifik haritası üzerinde çok küçük benekler halinde görülen Hawai Adaları, gerçekte volkanik dağlar zincirinin doruklarıdır. Dünyadaki en büyük dağ zincirlerinden biri olan bu adalar, okyanusun tabanından itibaren binlerce lav akıntısının üst üste yığlıması sonucu meydana gelmiştir. Ortalama bir değerle 4500 m derinlikteki okyanus tabanından yükselirler. Bu durumda adaların deniz üzerindeki en alçak kısımları bile 4500 m’den daha fazla yüksekliktedir. Deniz seviyesinden itibaren en yüksek tepeleri Mauna Kea 4205 m ve Mauna Leo 4170 m’dir. Zirveleri buzullarla kaplıdır. Mauna Kea (BeyazDağ)da 4000 m yükseklikte yazın bile buzları çözülmeyen bir göl vardır. Halen Hawai Adasında faal volkan bulunmaktadır. Yağış oranı bölgelere göre değişir. Mesela; kahvesiyle Ünlü batı sahilindeki Kono bölgesi, yazın, kışdan daha çok yağış alan, adalar grubundaki tek yerdir. Normalde çok az akarsu vardır. Bunun bir sebebi kayaçların ve toprağın geçirgen oluşudur. Diğer bir sebebi de rüzgara açık yerlerde çok az yağış olmasıdır. Başlıca ürünleri, şeker ve ananastır. Macadamia, ceviz üretiminde adalar içinde başta gelir. Yüksek otlaklarında sığır ve koyun yetiştirilir. Hawai volkanları, Milli Parkı büyük ve görülmeye değer muazzam bir yerdir. Bu bakımdan adalar grubu, çok turist çekmektedir.

Hawaii, ABD`nin eyaletlerinden birisidir. Kuzey Büyük Okyanus`da, anakaradan 3.700 kilometre uzaklikta, bir adalar grubudur. M.Ö. 1000 sıralarinda diğer polonezya adaları tarafından işgal edilmiştir. Burada, yaklasik 800 yıl boyunca çeşitli kabileler buraya yerleşmiş, huzur içinde kültürlerini ve dinlerini devam ettirmişlerdir. 1778 yılında İngiliz ``Deniz Kaptani James Cook``, Hawaii takımadasına yelken açmış ve ilk Avrupa-Hawaii ilişkisini yaratmıştır. Yine de tarihçiler bu adaya Avrupa`dan ilk gidenin bir İspanyol olduğunu tartışırlar. Avrupa ile ilişkiler sonucu bazı krallar tüm Hawaii adalarının kontrolünü almaya çalışmışlardır. Örneğin, ünlü ``Kamehameha`` Avrupalılarla ticaret yaparak onlardan barutlu silahlar elde etmiştir. Hawaii`de bilinmeyen barut teknolojisi sayesinde Kamehameha yavaş yavaş tüm adaları işgal edebilmiştir. Ona karşı çıkan bazı kabileler, oklarla ve mıraklarla kendi ülkelerini koruyamadıklarından, çareyi yüksek uçurumlardan atlamakta bulmuşlardır. İntihar, onlar için teslim olmaktan çok daha iyi idi.

Kamehameha`nın kazandığı topraklar ancak 1893`e kadar dayanabilmiştir. Son kral olan ``Liliuokalani``, ``Hawaii Reform Partisi`` (Reform Party of the Hawaiian Kingdom) tarafından yıkılmıştır. Son diktatörlükten sonra bir cumhuriyet kurulmuş, ve dış ülkelere kapalı olan Hawaii ticareti, dünya ekonomisine katılarak üretimini ve ticaretini büyük ölçüde geliştirmiştir. Son olarak 1898`de Amerika himayesi altina girip, 1959`da bir referandumla Amerika Birleşik Devletleri`nin 50. ve sonuncu eyaleti olmuştur.

Coğrafya

Tüm Amerikan eyaletlerinden en güneydeki olan Hawaii, birçok açıdan diğer eyaletlere göre çok farlkıdır. Tek ada eyaletidir. Volkanlardan çıkan lavadan dolayı alan olarak hep büyümektedir. Bugün bildiğimiz Hawaii, su altı volkanlarından çıkan lavların katılaşıp kayalara dönüşmesiyle oluşmuştur.

Bu takımada yaklaşık 18 küçük adacıklardan ibarettir. Fakat bunların sekizi ana adalar olarak tanımlanır. Bunlar ``Ni`ihau``, ``Kaua`i``, ``O`ahu``, ``Moloka`i``, ``LÄ�na`i``, ``Kaho`olawe``, ``Maui``, ve ``Hawai`i`` adalarıdır. Hawai`i adası en büyüğü olduğu için ona daha çok ``Büyük Ada`` (Big Island) diye hitap ederler. Bu ismi takmalarının bir diğer nedeni ise bu adanın ismi takımadanın ismiyle aynı olmasıdır.

Bu adalar yüksek ve volkanik dağlarıyla ünlüdürler. İklimi ve volkanik toprağı bitki yetişimine çok elverişlidir. Lavların içindeki minerallerle oluşan toprak, dünyanın başka yerlerinde görülmemiş bitkilerin ve hayvanların oluşmasıni sağlamıştır.

İklim

Hawaii iklimi tipik bir tropikal iklimine benzemez. Okyanusla kaplı ve kıtalardan uzak olduğundan dolayı, sıcaklık yıl genelinde fazla değişiklik göstermez. Sıcaklık genellikle 27°C ve 16°C arasıdır. Kar fazla bulunmaz, fakat Büyük Ada`nın (Big Island`ın) ``Mauna Loa`` ve ``Mauna Kea`` dağlarının tepelerinde zaman zaman kar görülür. Hawaii`de yağışlar bol ve tahmin edilemezdir. Aynı günde bol yağışlı ve sonra güneşli bir hava görülebilinir. Kaua`i adasındaki ``Waialeale dağı``, dünyadaki en fazla yağış alan ikinci yerdir.

Her adada iki iklim bulunur. Yüksek dağlardan dolayı bulutlar adanın bir tarafinda kalırken, öbür taraf fazla bulut almaz. Bu nedenle her adanın bulutlu yanı bol yağışlı ve yeşildir. Diğer taraf ise güneşli ve kuraktır. Örneğin Büyük Ada`nın (Big İsland`ın), Mauna Loa ve Mauna Kea dağları doğudan gelen bulutları bloke eder. Bundan dolayı doğudaki Hilo şehiri bol yağış alırken, batıdaki Kona şehiri bol güneş alir. Tüm oteller ve yüzme tesisleri güneşli Kona`da dır.

Önemli Şehirler

O`hau adasındaki ``Honolulu`` şehiri Hawaii`nin başkenti ve en büyük şehiridir. Burada uzun binalar, apartmanlar, ve buyuk otoyolları görebilirsiniz. Bazıları bu sanayileşmeyi ve kentleşmeyi adanın doğallığını ve güzelliği suistimal ettiğini düşünür. Fakat diğer şehirlere bakıldığında doğa korunmuş ve ona özen gösterilmiştir. Bu şehirlerden en önemlilerinden bazıları Hilo, KÄ�ne`ohe, Kailua, Pearl City, Waipahu, Kahului, Kailua-Kona, KÄ«hei, ve LÄ«hu`e`dir.

Toplumsal İstatistikler

2005`den itibaren Hawaii`nin nüfusu 1.275.194 olarak tahmin ediliyor. O`ahu adasıda en kalabalık adadır.

Resmi Dil

Hawaii eyaletinin iki resmi dili vardır. Çoğu Hawaii doğumlu insanlar Hawaii Creole İngilizcesini konuşurlar. Bu eski Hawaiice ile İngilizce`nin bir karışımı olup, genelde konuşulan dildir. Fakat ülkede İngilizce bilen turistler hiç zorluk yaşamazlar. Çünkü şehirlerdeki tüm yol işaretleri İngilizcedir ve çoğu insanlar İngilizceyi sorunsuz konuşabilirler.

Kaptan James Cook Hawaii adasını bulmadan önce Hawaiice`nin yazısı yoktu. Avrupalı misyonerler buraya Hıristiyanlığı yaymak için geldiklerinde Latin alfabesiyle kendi Hawaii yazılarını üretmişler. Bu yazı tarzı bügün de devam etmektedir.

Bu yazı aynı Türkçe gibi okunur. Sadece kesme işaretinde bir duraksanır, sonra kelime devam ettirilir. Örneğin KÄ�ne`ohe söylenirken kesme işaretinde kısa bir duraksama olur. Yada Hawai`i de, son iki "i" arasında duraksanır.

Ayrıca tüm adalarda yerliler turistlere Hawaiice öğretmek isterler. Genelde retilen iki kelime aloha (merhaba) ve mahalo (teşekkürler)`dur. Bu kelimeler tüm restoranlarda, otellerde, havalimanında, ve hatta topluma açık tuvaletlerde bile görülebilir.

Kültür

Hawaii kültürü adanın sahillerinden, yeşil ormanlarından, büyük dalgalarından ortaya çıkmıştır. Herkesde bir yazlık havası, bir telaşsızlık vardır. Rahat oldukları kadar çok sıcak ve misafirperverdirler. Avrupa`nın ve diğer ülkelerin himayesi olmalarına rağmen kültürlerini koruyabilmişler. Hatta kültürlerini yabancılara bile özendirmişlerdir. Fiziksel olarak aktif oldukları, stressden uzak durdukları için Amerikanın en uzun ömürlü insanlarıdır.

Deniz bir Hawaii yerlisinin en önemli parçasıdır. Spor olarak yüzme ve sörf dallarında birçok olimpiyat madalyaları almışlardır. Dünyanın en iyi sörfçüleri Hawaii denizinin kızgın dalgalarında yetişmişlerdir. Duke Kahanamoku isimli bir Hawaiili yüzme dalında Olimpiyat Madalyası kazanmış ve sörfü yaygınlaşmıştır. Böylece sörf onun sayesinde dünyaca yapılan bir spordur. Heykeli başkent Honolulu`dadır.

Bunların yanı sıra hawaiililer adaların doğal güzelliğine karşı çok saygılıdırlar. Uzun otoyolların, yüksek binaların, ve fabrikaların kurulmalarına karşı olup doğayı kirletmemeye özen gösterirler.Dış bağlantılarKaynak

Vikipedi Rehber Ansiklopedisi

Şarkı Sözleri

Beach Boys tarafından söylenen Hawaii adlı şarkının sözleri.

do you wanna go
straight to hawaii
(hawaii) hawaii (hawaii)
straight to hawaii (hawaii, hawaii)
oh do (honolulu, waikiki) you wanna come along with me
(do you wanna come along with me)

i heard about all the pretty girls
with their grass skirts down to their knees
all my life i wanted to see
the island called hawaii

go to hawaii
(hawaii) hawaii (hawaii)
straight to hawaii (hawaii, hawaii)
oh do (honolulu, waikiki) you wanna come along with me
(do you wanna come along with me)

now i don’t know what town you’re from
but don’t tell me that they got bigger waves
cause everyone that goes
comes back with nothing but raves

that’s in hawaii
(hawaii) hawaii (hawaii)
that’s in hawaii (hawaii, hawaii)
oh do (honolulu, waikiki) you wanna come along with me
(do you wanna come along with me)

and pretty soon this winter
they’ll hold the surfing championship of the year
surfer guys and girls
will be coming from far and near

go to hawaii
(hawaii) hawaii (hawaii)
go to hawaii (hawaii, hawaii)
oh do (honolulu, waikiki) you wanna come along with me
(do you wanna come along with me)

and you now (honolulu, waikiki)
you wanna live hanah lee
(do you wanna come along with me)
ooo ooo ooo (honolulu, waikiki)
ooo ooo ooo (do you wanna come along with me)
ooo ooo ooo (honolulu, waikiki)
ooo ooo ooo (do you wanna come along with me)
ooo ooooo (honolulu, waikiki)

The Beach Boys tarafından söylenen Hawaii adlı şarkının sözleri.

do you wanna go
straight to hawaii
(hawaii) hawaii (hawaii)
straight to hawaii (hawaii, hawaii)
oh do (honolulu, waikiki) you wanna come along with me
(do you wanna come along with me)

i heard about all the pretty girls
with their grass skirts down to their knees
all my life i wanted to see
the island called hawaii

go to hawaii
(hawaii) hawaii (hawaii)
straight to hawaii (hawaii, hawaii)
oh do (honolulu, waikiki) you wanna come along with me
(do you wanna come along with me)

now i don't know what town you're from
but don't tell me that they got bigger waves
cause everyone that goes
comes back with nothing but raves

that's in hawaii
(hawaii) hawaii (hawaii)
that's in hawaii (hawaii, hawaii)
oh do (honolulu, waikiki) you wanna come along with me
(do you wanna come along with me)

and pretty soon this winter
they'll hold the surfing championship of the year
surfer guys and girls
will be coming from far and near

go to hawaii
(hawaii) hawaii (hawaii)
go to hawaii (hawaii, hawaii)
oh do (honolulu, waikiki) you wanna come along with me
(do you wanna come along with me)

and you now (honolulu, waikiki)
you wanna live hanah lee
(do you wanna come along with me)
ooo ooo ooo (honolulu, waikiki)
ooo ooo ooo (do you wanna come along with me)
ooo ooo ooo (honolulu, waikiki)
ooo ooo ooo (do you wanna come along with me)
ooo ooooo (honolulu, waikiki)

Max Webster tarafından söylenen Hawaii adlı şarkının sözleri.

m--mitchell&l--dubois)

i got rock and roll shoes i got t.v. blues
and i don't have any friends here among the cats heare among the cats
i got the cure for the flues and i really don't mind the screws

i keep tellin' everybody & i keep tellin' everyone everyone
should 'ave been a doctor

can't get any soap stone carve away the war
won't join the army band sell in a general store
cops won't catch me walking in the grass
or breaking the bank on sunday to fake some extra cash
or to keep a sleep upon the wall like a lion stalks in stone
or to have the visions of a bad or nine plus lives just like a cat
don't i have any friends here among the cats here among the cats?

Meiko tarafından söylenen Hawaii adlı şarkının sözleri.

i wanna go to hawaii
build my castle out of sand
and i won't need anybody
telling me that i can't

and you can't say that you see me
if you don't know who i am
you can't see that you need me
and neither one of us can be found
if neither one of us can be found

i wanna soak up the water
i dream about you every night
and in my mind will be an order
take it away in just one flight

and you can't say that you see me
if you don't know who i am

The Strokes tarafından söylenen Hawaii adlı şarkının sözleri.

whether you're in l.a.,
sunny laid back l.a.
whether you're in new york,
comfort 'round your block.
whether you're in the u.k.,
where the sky is dark
and the grass is kinda green,
you know like central park.
still my favorite place
in this whole wide world
has got to be in the middle
of the ocean floor.
i see you poking out of the ocean.
paradise on earth.
the 50th state - what?!
hawaii.
i wanna live in somewhere different.
a nuclear distaster might be on our way.
but i don't care, i'm in the u.s.a.
whether you're drunk or stoned
or we're sober and old,
if i'm with you
i'm a happy man.
if you feel safe and cold
while you count your gold.
if your problem is you can't find
your remote control.
still my favorite person
in this whole wide world
is the woman who can
understand every word
and when she speaks to me
she makes me
see the whole world
as my favorite place
hawaii.
we got it made
yes, i know.
can we go
by plane or boat.
whether you take it slow
or you let me go
whether you tell me something
that i did not know
whether you're neat and polite
or you scream and fight
whether you keep something from me
that i wouldn't like
still my favorite attitude
in this world so far
is the friendly spirit
of an iron heart
like the way folks are in
this most special place
i dont care what happens
i'm taking a plane to
hawaii
hawaii
hawaii
hawaii
hawaii
hawaii
hawaii
hawaii
kauai or oahu
molokai or lanai
maui and the big guy,
a.k.a. hawaii
hawaii
hawaii
hawaii
oooooooh
oooooooh
all i want to do is something different
oh let me in
cut off from malaysia
back in who knows when
oh we got kinda lost
but my god what a place
i profess
airforce jets
cannot take
away my soul
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Honolulu, Hawaii

Honolulu, Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı Hawaii adalarının başkenti ve en büyük kentidir. Honolulu sehri sinirlari icindeki nufusu (2010 Nufus Sayimi itibariyle) 390,738 kisi olup Honolulu ABD sehirleri sirasinda 46. nufus buyuklugu sirasindadir.

Hawaii Krallığı

Hawaii Krallığı, Hawaii'de 1795 - 1893 yılları arasında var olmuş bir krallıktı. 1790 - 1810 yılları arasında Hawaii şefliğinin Oahu, Maui, Molokai, Lahai, Kauai ve Niihau şefliklerini bir araya toplamasıyla kurulmuştur. 1840'a kadar mutlak monarşiyle yönetilen krallık, 1840'tan ...

Hawaii Yanardağlar Milli Parkı

Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı, (İngilizce: Hawaii Volcanoes National Park) ABD'nin Hawaii adalarına ismini veren Hawaii Adası'nda bulunan bir ulusal parktır.

Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı

Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı, (İngilizce:''Hawaii Volcanoes National Park'') ABD'nin Hawaii adalarında bulunan bir ulusal parktır.

Hawaii Dili

Hawaii dili (''ʻŌlelo Hawaiʻi''), Hawaii'ye özgü olan bir Polinezya dilidir. İngilizce ile Hawaii dili, ABD'ye bağlı olan Hawaii eyaletinin iki resmî dilinden birisidir. Anadil olarak yaklaşık 2.000 kişi tarafından konuşulur, fakat ABD nüfus sayımına göre ABD'de toplam 27.160 ...