Hawaii

Kısaca: Hawaii ya da Havai, ABD'nin eyaletlerinden birisidir. Kuzey Büyük Okyanus'da, anakaradan 3.700 kilometre uzaklıkta, bir adalar grubudur. ...devamı ☟

Hawaii
Hawaii

Hawai yüzden fazla adadan müteşekkil, ABD’nin ada halinde tek eyaleti. Pasifik Okyanusunun orta kısmında yer alır. Aralarında kayalıkların da bulunduğu adalar dizisi 2400 km2lik bir hat üzerinde uzanır. Bu adalar topluluğunun toplam yüz ölçümü 16.700 km2 ve nüfusu 800.000’dir.

Kuzeybatıda Ocean (Küre) adı verilen adayla başlayan dizide, güneybatıya doğru Midway ve Gardner adaları, Friench, Frigate Shoal, Necker, Nihao ve Kavla adaları yer alır ki bunlar yüksek olmayan ufak adalardır. Bir adadan ziyade kayalığı andırırlar. Daha sonraki sekiz tanesi gerçek ada karakterinde kara parçaları olarak dikkati çekerler. Bunlar da sırayla Niihau, Kauai, Oahu, Molakai, Lanai, Kahoolawe, Mavi ve Hawai adalarıdır.

Hawai Adası; Hawai Adalarının en güneyinde en büyük ve en genç olanıdır. 10.458 km2 yüzölçüme sahiptir. Kuzey-güney arası uzunluğu 145 km, genişliği 120 km’dir. Kuzey Pasifikte en dikkati çeken adalar gurubu olan Hawai Adaları, 1778’de Kaptan Cook tarafından keşfedilmiştir. Topoğraf bir Pasifik haritası üzerinde çok küçük benekler halinde görülen Hawai Adaları, gerçekte volkanik dağlar zincirinin doruklarıdır. Dünyadaki en büyük dağ zincirlerinden biri olan bu adalar, okyanusun tabanından itibaren binlerce lav akıntısının üst üste yığlıması sonucu meydana gelmiştir. Ortalama bir değerle 4500 m derinlikteki okyanus tabanından yükselirler. Bu durumda adaların deniz üzerindeki en alçak kısımları bile 4500 m’den daha fazla yüksekliktedir. Deniz seviyesinden itibaren en yüksek tepeleri Mauna Kea 4205 m ve Mauna Leo 4170 m’dir. Zirveleri buzullarla kaplıdır. Mauna Kea (BeyazDağ)da 4000 m yükseklikte yazın bile buzları çözülmeyen bir göl vardır. Halen Hawai Adasında faal volkan bulunmaktadır. Yağış oranı bölgelere göre değişir. Mesela; kahvesiyle Ünlü batı sahilindeki Kono bölgesi, yazın, kışdan daha çok yağış alan, adalar grubundaki tek yerdir. Normalde çok az akarsu vardır. Bunun bir sebebi kayaçların ve toprağın geçirgen oluşudur. Diğer bir sebebi de rüzgara açık yerlerde çok az yağış olmasıdır. Başlıca ürünleri, şeker ve ananastır. Macadamia, ceviz üretiminde adalar içinde başta gelir. Yüksek otlaklarında sığır ve koyun yetiştirilir. Hawai volkanları, Milli Parkı büyük ve görülmeye değer muazzam bir yerdir. Bu bakımdan adalar grubu, çok turist çekmektedir.

Hawaii, ABD`nin eyaletlerinden birisidir. Kuzey Büyük Okyanus`da, anakaradan 3.700 kilometre uzaklikta, bir adalar grubudur. M.Ö. 1000 sıralarinda diğer polonezya adaları tarafından işgal edilmiştir. Burada, yaklasik 800 yıl boyunca çeşitli kabileler buraya yerleşmiş, huzur içinde kültürlerini ve dinlerini devam ettirmişlerdir. 1778 yılında İngiliz ``Deniz Kaptani James Cook``, Hawaii takımadasına yelken açmış ve ilk Avrupa-Hawaii ilişkisini yaratmıştır. Yine de tarihçiler bu adaya Avrupa`dan ilk gidenin bir İspanyol olduğunu tartışırlar. Avrupa ile ilişkiler sonucu bazı krallar tüm Hawaii adalarının kontrolünü almaya çalışmışlardır. Örneğin, ünlü ``Kamehameha`` Avrupalılarla ticaret yaparak onlardan barutlu silahlar elde etmiştir. Hawaii`de bilinmeyen barut teknolojisi sayesinde Kamehameha yavaş yavaş tüm adaları işgal edebilmiştir. Ona karşı çıkan bazı kabileler, oklarla ve mıraklarla kendi ülkelerini koruyamadıklarından, çareyi yüksek uçurumlardan atlamakta bulmuşlardır. İntihar, onlar için teslim olmaktan çok daha iyi idi.

Kamehameha`nın kazandığı topraklar ancak 1893`e kadar dayanabilmiştir. Son kral olan ``Liliuokalani``, ``Hawaii Reform Partisi`` (Reform Party of the Hawaiian Kingdom) tarafından yıkılmıştır. Son diktatörlükten sonra bir cumhuriyet kurulmuş, ve dış ülkelere kapalı olan Hawaii ticareti, dünya ekonomisine katılarak üretimini ve ticaretini büyük ölçüde geliştirmiştir. Son olarak 1898`de Amerika himayesi altina girip, 1959`da bir referandumla Amerika Birleşik Devletleri`nin 50. ve sonuncu eyaleti olmuştur.

Coğrafya

Tüm Amerikan eyaletlerinden en güneydeki olan Hawaii, birçok açıdan diğer eyaletlere göre çok farlkıdır. Tek ada eyaletidir. Volkanlardan çıkan lavadan dolayı alan olarak hep büyümektedir. Bugün bildiğimiz Hawaii, su altı volkanlarından çıkan lavların katılaşıp kayalara dönüşmesiyle oluşmuştur.

Bu takımada yaklaşık 18 küçük adacıklardan ibarettir. Fakat bunların sekizi ana adalar olarak tanımlanır. Bunlar ``Ni`ihau``, ``Kaua`i``, ``O`ahu``, ``Moloka`i``, ``LÄ�na`i``, ``Kaho`olawe``, ``Maui``, ve ``Hawai`i`` adalarıdır. Hawai`i adası en büyüğü olduğu için ona daha çok ``Büyük Ada`` (Big Island) diye hitap ederler. Bu ismi takmalarının bir diğer nedeni ise bu adanın ismi takımadanın ismiyle aynı olmasıdır.

Bu adalar yüksek ve volkanik dağlarıyla ünlüdürler. İklimi ve volkanik toprağı bitki yetişimine çok elverişlidir. Lavların içindeki minerallerle oluşan toprak, dünyanın başka yerlerinde görülmemiş bitkilerin ve hayvanların oluşmasıni sağlamıştır.

İklim

Hawaii iklimi tipik bir tropikal iklimine benzemez. Okyanusla kaplı ve kıtalardan uzak olduğundan dolayı, sıcaklık yıl genelinde fazla değişiklik göstermez. Sıcaklık genellikle 27°C ve 16°C arasıdır. Kar fazla bulunmaz, fakat Büyük Ada`nın (Big Island`ın) ``Mauna Loa`` ve ``Mauna Kea`` dağlarının tepelerinde zaman zaman kar görülür. Hawaii`de yağışlar bol ve tahmin edilemezdir. Aynı günde bol yağışlı ve sonra güneşli bir hava görülebilinir. Kaua`i adasındaki ``Waialeale dağı``, dünyadaki en fazla yağış alan ikinci yerdir.

Her adada iki iklim bulunur. Yüksek dağlardan dolayı bulutlar adanın bir tarafinda kalırken, öbür taraf fazla bulut almaz. Bu nedenle her adanın bulutlu yanı bol yağışlı ve yeşildir. Diğer taraf ise güneşli ve kuraktır. Örneğin Büyük Ada`nın (Big İsland`ın), Mauna Loa ve Mauna Kea dağları doğudan gelen bulutları bloke eder. Bundan dolayı doğudaki Hilo şehiri bol yağış alırken, batıdaki Kona şehiri bol güneş alir. Tüm oteller ve yüzme tesisleri güneşli Kona`da dır.

Önemli Şehirler

O`hau adasındaki ``Honolulu`` şehiri Hawaii`nin başkenti ve en büyük şehiridir. Burada uzun binalar, apartmanlar, ve buyuk otoyolları görebilirsiniz. Bazıları bu sanayileşmeyi ve kentleşmeyi adanın doğallığını ve güzelliği suistimal ettiğini düşünür. Fakat diğer şehirlere bakıldığında doğa korunmuş ve ona özen gösterilmiştir. Bu şehirlerden en önemlilerinden bazıları Hilo, KÄ�ne`ohe, Kailua, Pearl City, Waipahu, Kahului, Kailua-Kona, KÄ«hei, ve LÄ«hu`e`dir.

Toplumsal İstatistikler

2005`den itibaren Hawaii`nin nüfusu 1.275.194 olarak tahmin ediliyor. O`ahu adasıda en kalabalık adadır.

Resmi Dil

Hawaii eyaletinin iki resmi dili vardır. Çoğu Hawaii doğumlu insanlar Hawaii Creole İngilizcesini konuşurlar. Bu eski Hawaiice ile İngilizce`nin bir karışımı olup, genelde konuşulan dildir. Fakat ülkede İngilizce bilen turistler hiç zorluk yaşamazlar. Çünkü şehirlerdeki tüm yol işaretleri İngilizcedir ve çoğu insanlar İngilizceyi sorunsuz konuşabilirler.

Kaptan James Cook Hawaii adasını bulmadan önce Hawaiice`nin yazısı yoktu. Avrupalı misyonerler buraya Hıristiyanlığı yaymak için geldiklerinde Latin alfabesiyle kendi Hawaii yazılarını üretmişler. Bu yazı tarzı bügün de devam etmektedir.

Bu yazı aynı Türkçe gibi okunur. Sadece kesme işaretinde bir duraksanır, sonra kelime devam ettirilir. Örneğin KÄ�ne`ohe söylenirken kesme işaretinde kısa bir duraksama olur. Yada Hawai`i de, son iki "i" arasında duraksanır.

Ayrıca tüm adalarda yerliler turistlere Hawaiice öğretmek isterler. Genelde retilen iki kelime aloha(merhaba) ve mahalo(teşekkürler)`dur. Bu kelimeler tüm restoranlarda, otellerde, havalimanında, ve hatta topluma açık tuvaletlerde bile görülebilir.

Kültür

Hawaii kültürü adanın sahillerinden, yeşil ormanlarından, büyük dalgalarından ortaya çıkmıştır. Herkesde bir yazlık havası, bir telaşsızlık vardır. Rahat oldukları kadar çok sıcak ve misafirperverdirler. Avrupa`nın ve diğer ülkelerin himayesi olmalarına rağmen kültürlerini koruyabilmişler. Hatta kültürlerini yabancılara bile özendirmişlerdir. Fiziksel olarak aktif oldukları, stressden uzak durdukları için Amerikanın en uzun ömürlü insanlarıdır.

Deniz bir Hawaii yerlisinin en önemli parçasıdır. Spor olarak yüzme ve sörf dallarında birçok olimpiyat madalyaları almışlardır. Dünyanın en iyi sörfçüleri Hawaii denizinin kızgın dalgalarında yetişmişlerdir. Duke Kahanamoku isimli bir Hawaiili yüzme dalında Olimpiyat Madalyası kazanmış ve sörfü yaygınlaşmıştır. Böylece sörf onun sayesinde dünyaca yapılan bir spordur. Heykeli başkent Honolulu`dadır.

Bunların yanı sıra hawaiililer adaların doğal güzelliğine karşı çok saygılıdırlar. Uzun otoyolların, yüksek binaların, ve fabrikaların kurulmalarına karşı olup doğayı kirletmemeye özen gösterirler.

Dış bağlantılarKaynak

Vikipedi Rehber Ansiklopedisi

Hawaii

İngilizce Hawaii kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Hawaii, Staat der USA das aus einer Gruppe von Inseln besteht

Hawaii

İngilizce Hawaii kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Hawaii (stato degli Stati Uniti)

Hawaii

İngilizce Hawaii kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Hawaii, Havaí (estado nos EUA)

Hawaii

Almanca Hawaii kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. state of the United States comprised of a group of islands in the Pacific Ocean; largest island in this state

Hawaii

İtalyanca Hawaii kelimesinin İngilizce karşılığı.
(fpl) ] n. Hawaii, state of the United States comprised of a group of islands in the Pacific Ocean; largest island in this state

Hawaii

Türkçe Hawaii kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. state of the United States comprised of a group of islands in the Pacific Ocean; largest island in this state n. Hawaii, state of the United States comprised of a group of islands in the Pacific Ocean; largest island in this state n. Hawaii, state of the United States comprised of a group of islands in the Pacific Ocean; largest island in this state

Hawaii

n. state of the United States comprised of a group of islands in the Pacific Ocean; largest island in this state n. Hawaii, state of the United States comprised of a group of islands in the Pacific Ocean; largest island in this state n. Hawaii, state of the United States comprised of a group of islands in the Pacific Ocean; largest island in this state

Hawaii

Fransızca Hawaii kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
(géographie) Hawaï (n)

Hawaii

Fransızca Hawaii kelimesinin İtalyanca karşılığı.
(géographie) Hawaii (fp)

Hawaii

Fransızca Hawaii kelimesinin İspanyolca karşılığı.
(géographie) Hawai (m)

Hawaii

Almanca Hawaii kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. hawaii (m)

Hawaii

İngilizce Hawaii kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Hawaí (ciudad en los EEUU)

Hawaii

İngilizce Hawaii kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Hawaï, états de Etats-Unis situé dans l'océan pacifique; île importante de cet état

Hawaii

i. Hawaii

Hawaii

Fransızca Hawaii kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Hawaii, state of the United States comprised of a group of islands in the Pacific Ocean; largest island in this state

Hawaii

Flemenkçe Hawaii kelimesinin İngilizce karşılığı.
npr. hawaiian islands, hawaii

Hawaii

İngilizce Hawaii kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Hawaii (land in de Verenigde Staten)

Hawaii

Fransızca Hawaii kelimesinin Almanca karşılığı.
n. hawaii, hawaii-inseln

Hawaii

Fransızca Hawaii kelimesinin Portekizce karşılığı.
(géographie) Havaí (m)

Hawaii

İtalyanca Hawaii kelimesinin Fransızca karşılığı.
(geografia) Hawaï (m); Hawaii (m)

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Hawaii Haritaları

hawaii adasi ekosistem harita fr.png
hawaii adasi ekosistem harita fr.png
hawaii adasi protected areas harita fr.png
hawaii adasi protected areas harita fr.png

Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı
3 yıl önce

Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı (İngilizce: Hawaii Volcanoes National Park) ABD'nin Hawaii adalarına ismini veren Hawaii Adası'nda bulunan bir ulusal parktır...

Hawaii Adaları
3 yıl önce

Hawaii Adaları (Hawaii dili: Mokupuni o Hawai‘i) Sekiz Büyük Adalar takımadasındandır. Bu adalar üzerindeki tüm canlıların %95'i endemiktir. Adını, öbeğin...

Hawaii dili
3 yıl önce

Hawaii dili (ʻŌlelo Hawaiʻi), Hawaii'ye özgü olan bir Polinezya dilidir. İngilizce ve Hawaii dili, ABD'ye bağlı olan Hawaii eyaletinin iki resmî dilinden...

Honolulu
3 yıl önce

1845 yılında Hawaii Krallığı' nın başkenti oldu. 1898-1959 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri' nin himayesinde bulunan Hawaii bölgesininde başkentliğini...

Honolulu, Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan, Bakü, Caracas, Filipinler, Fransa, Funchal, Güney Kore, Hawaii, Hindistan
Hawaii Krallığı
3 yıl önce

Hawaii Krallığı, Hawaii'de 1795 - 1893 yılları arasında var olmuş bir krallıktı. 1790 - 1810 yılları arasında Hawaii şefliğinin Oahu, Maui, Molokai, Lahai...

Oahu
6 yıl önce

Bu kentte görülebilecek yerler arasında şunlar sayılabilir: Hawaii Kapitol Bölgesi: Hawaii eyaletindeki federal, eyalet ve Honolulu şehir idare binaları...

Oahu, 2000, ABD, Ada, Büyük Okyanus, Eyalet, Hawaii, Plato, Volkanik, Wikimedia Commons, Molokai
Branta sandvicensis
6 yıl önce

familyasından Hawaii adalaraından Maui Adası, Kauaʻi Adası ve Hawaii Adası'na endemik kaz türü. Yumuşak sesli bir kaz ötüşü dolayısıyla Hawaii dilinde, ve...