Jimmy Carter

Jimmy Carter (James Earl Carter, Jr.), Amerika Birleşik Devletleri'nin 39. başkanıdır. 1977-1981 yılları arasında başkanlık yapmıştır. 2002 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır.

Jimmy Carter (James Earl Carter, Jr.), Amerika Birleşik Devletleri'nin 39. başkanıdır. 1977-1981 yılları arasında başkanlık yapmıştır. 2002 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır.

Jimmy Carter 1924 yılında doğdu. Amerika'nın Georgia eyaletinde fıstık tarımıyla uğraşan bir ailenin çocuğudur. 1970 yılında Georgia eyaletine vali seçildi. 1976 yılında o zamanki başkan Gerald Ford'a karşı Demokrat partiden adaylığını koydu ve seçimi küçük bir farkla kazanarak başkan oldu.

Jimmy Carter'ın başkanlığı sırasında petrol krizi yaşandı. Enflasyon oranı tarihin en yüksek değerlerinden birine ulaştı. Sovyetler Birliği Afganistan'ı işgal etti. İran'daki Şah Rıza Pehlevi yönetimi yıkılarak İslam Cumhuriyeti kuruldu. ABD'nin Tahran'daki elçiği hükümetten cesaret alan bir grup öğrenci tarafından işgal edildi ve elçilik çalışanları 444 günlük bir süreyle rehin alındı. Bu durum Jimmy Carter'ın başkanlığının son günlerine kadar sürdü ve Jimmy Carter'ın rehinelerin serbest bırakılması konusunda başarısızlığı 1980 yılındaki başkanlık seçimlerini Ronald Reagan'a kaybetmesinde büyük rol oynadı.

Başkanlığından sonraki dönemde Jimmy Carter dünya çapındaki bir çok krizde ara buluculuk görevini üstlendi. Bu konudaki katkılarından dolayı 2002 yılında Nobel Barış Ödülü'ne almağa uygun görüldü.

Diğer anlamları

Jimmy Carter

İngilizce Jimmy Carter kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
Jimmy Carter (presidente de EEUU del partido demócrata, estuvo involucrado en la firma del pacto de paz entre Israel y Egipto)

Jimmy Carter

İngilizce Jimmy Carter kelimelerinin Fransızca karşılığı.
Jimmy Carter (né en 1924), homme politique des Etats-Unis, démocrate, président des Etats-Unis (1976-1980) qui fut à l'initiative des accords de Camp David entre l'Egypte et Israël

Jimmy Carter

İngilizce Jimmy Carter kelimelerinin Almanca karşılığı.
Jimmy Carter (US-Präsident der Demokraten, Vermittler im Israel-Ägypten Friedensvertrag)

Jimmy Carter

İngilizce Jimmy Carter kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
Jimmy Carter ( presidente americano del partito democratico, promotore dell'accordo di pace fra Israele e Egitto)

Jimmy Carter

İngilizce Jimmy Carter kelimelerinin Portekizce karşılığı.
Jimmy Carter (presidente dos EUA pelo partido democrático, esteve envolvido na assinatura do acordo de paz entre Israel e Egito)

Jimmy Carter

Fransızca Jimmy Carter kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. Jimmy Carter, James "Jimmy" Earl Carter Jr. (born 1924), 39th president of the United States (1977-81)

Jimmy Carter

Almanca Jimmy Carter kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. Jimmy Carter, James "Jimmy" Earl Carter Jr., (born 1924), 39th president of the United States

Jimmy Carter

İngilizce Jimmy Carter kelimelerinin Flemenkçe karşılığı.
Jimmy Carter (president van amerika van de democratische partij, was betrokken bij de vredesondertekening tussen israel en egypte)

Jimmy Carter

n. Jimmy Carter, James "Jimmy" Earl Carter Jr., (born 1924), 39th president of the United States n. Jimmy Carter, James "Jimmy" Earl Carter Jr. (born 1924), 39th president of the United States (1977-81)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Jimmy Carter ilgili konular

 • Carter

  Carter şu anlamlara gelebilir:
 • Jimmy Carter

  Jimmy Carter (James Earl Carter, Jr.), Amerika Birleşik Devletleri'nin 39. başkanıdır. 1977-1981 yılları arasında başkanlık yapmıştır. 200
 • James Earl Carter

  Jimmy Carter (James Earl Carter, Jr.) (d. 1 Ekim 1924), Amerika Birleşik Devletleri'nin 39. başkanıdır.
 • Aaron Carter

  Aaron Carter (d. 7 Aralık 1987), şarkıcı Nick Carter`ın kardeşidir. 1990`lı yılların sonlarına doğru bir pop ve hip-hop şarkıcısı olara
 • Cyrus Vance

  Cyrus Roberts Vance (d. 27 Mart 1917 - ö. 12 Ocak 2002), Başkan Jimmy Carter döneminde 1977'den 1980'e değin ABD dışişleri bakanı.
 • Vince Carter

  Vince Lamar Carter ya da bilinen adıyla Vince Carter (d. 26 Ocak 1977, Florida, ABD), Amerikalı bir profesyonel basketbolcu.
 • The Political Machine 2008

  Political machine 2008
 • John F. Kennedy Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi

  John F. Kennedy Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi (İngilizce: John F. Kennedy Presidential Library and Museum)ABD’nin 35. Başkanı olan John F.
Jimmy Carter
Jimmy Carter