kakao

Kakao Türkiye’de yetiştiği yerler: Yetişmez. Vatanı tropik Amerika ve Batı Afrika olan, kavliflor bir bitki. (Çiçeklerin yaşlı dal ve gövdelerden çıkması olayına kavliflor denir.) Kakao, theobroma denilen bir bitki türünün kurutulmuş tohumlarıdır.Kahve gibi içilmede kullanılır. 10-15 m boyunda bir ağaçtır. Çiçek ve meyveler ana gövde üzerinde bulunur. Bitkinin ancak 5-6 yaşından sonra meyvelerinden istifade edilir. Meyveler kavun şeklinde, küçük bir hıyar büyüklüğünde ucu sivri, tazeyk...

KAKAO (almanca) türkçe anlamı
1. i. kakao (m)
KAKAO (türkçe) anlamı
2. 1 . İki çeneklilerden
3. Amerika'nın sıcak bölgelerinde yetişen bir ağaç
4. Hint bademi (Theobroma cacao).
5. 2 . botanikBu ağacın meyvesinin çekirdeği.
6. 3 . Bu çekirdeklerin öğütülmesiyle elde edilen toz.
7. 4 . Bu tozdan su veya sütle hazırlanan içecek.
KAKAO (türkçe) anlamı
8. bu ağacın meyve çekirdeği
9. ikiçeneklilerden
10. ameri-ka'nın sıcak bölgelerinde yetişen bir ağaç
11. hintbademi (theobroma cacao).bu çekirdeklerin öğütülmesiyle elde edilen toz.bu tozdan su ya da sütle hazırlanan içecek.
KAKAO (türkçe) ingilizcesi
1. [Kakao (der) ]n. cacao
2. yellow-flowered tree
3. seed of the cacao tree
4. cocoa
5. powder made from seeds of the cacao tree
6. drink made from cocoa powdern. cacao
cocoa,
kakao (almanca) ingilizcesi
7. (der) n. cacao
8. yellow-flowered tree
9. seed of the cacao tree
10. cocoa
11. powder made from seeds of the cacao tree
12. drink made from cocoa powder,
KAKAO (türkçe) fransızcası
1. cacao [le]
KAKAO (türkçe) almancası
1. n. Kakao

Kakao hakkında bilgiler

Kakao Türkiye’de yetiştiği yerler: Yetişmez.

Vatanı tropik Amerika ve Batı Afrika olan, kavliflor bir bitki. (Çiçeklerin yaşlı dal ve gövdelerden çıkması olayına kavliflor denir.) Kakao, theobroma denilen bir bitki türünün kurutulmuş tohumlarıdır.Kahve gibi içilmede kullanılır. 10-15 m boyunda bir ağaçtır. Çiçek ve meyveler ana gövde üzerinde bulunur. Bitkinin ancak 5-6 yaşından sonra meyvelerinden istifade edilir. Meyveler kavun şeklinde, küçük bir hıyar büyüklüğünde ucu sivri, tazeyken limon sarısı-kırmızı renkte, kuruduktan sonra daha koyu olan ve açılmayan bir kapsüldür. Meyveleri çok tohumludur. Beyaz veya açık mor renkteki ve badem şeklindeki tohumları kakao tanelerini teşkil eder.

Meyveler içerisinden çıkarılan kakao tohumları ya hemen veya bir süre fermantasyona terk edildikten sonra kurutulur. Fermantasyon sonucu acı lezzet kaybolur ve aromatik bir koku meydana gelir. 50 meyveden takriben bir kg, tohum elde edilir. Taneler kavrulur, kızılımsı kahverengi un haline getirilir ve yağı çıkarılır. Yağ çıktıktan sonra katılaşan kakao, yeniden öğütülerek çok ince toz haline getirilir ki, bu toz, kakao tozunu teşkil eder.

Kullanıldığı yerler: Kakaonun bileşiminde teobromin, kafein, kakao sabit yağı vardır. Bol kalorili bir besindir. Ayrıca %40 karbonhidrat, % 18 protein vardır. Kafeinden dolayı kahvede olduğu gibi yatıştırıcı ve uyarıcı etkisi vardır. Az miktarı kalbi kuvvetlendirir, sindirimi kolaylaştırır, idrar söktürür. Fazla miktarı zararlıdır. Sanayide teobromin, kakao tohum kabuğundan elde edilir.

Kakao kahve gibi ayrıca süt ilavesi ile de içilebilir. Kakao yağı çıkarılmadan, çikolata imalinde kullanılır. Kakao yağı şeker yapımında olduğu gibi, pomatlarda da kullanılır.

Yetiştirilmesi: Kakao ağacı tropikal bölgelerde, önce fidanlıklarda yetiştirilir. Beş yıllık olunca meyve vermeye başlar. Eskiden Orta Amerika’da, kakao ağacı tohumları para yerine kullanılırdı. Kakao ağacı yetiştirmek hem çok masraflı, hem de çok büyük gelir getiren bir iştir. Tropikal ülkelerin başlıca gelir kaynaklarındandır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kakao Tanesi

Kakao (Theobroma cacao), 4-8 metre boyunda ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından çikolata yapımında kullanılan bir bitki türü. Doğal yetişme alanı Güney Amerika, Batı Afrika, Batı Hint adaları olmakla beraber, Tropiklerin genelinde yetiştirilmektedir.

Uluslararası Kakao Örgütü

Uluslararası Kakao Örgütü ve ya kısaca ICCO ()

Mocha

Mocha bir kahve çeşididir. Bicerin'den esinlenilerek yapılan bir Amerikan buluşu olan Mocha İtalya ve Fransa'da kullanılmaz.Mocha'nın birçok çeşidi vardır. Mocha'da çikolata şurubu, tatlı kakao tozu, dövülmş kakao kullanılabilir. Mocha koyu acı kakaolu veya sütlü çikolata ...

Leke

Leke Sıvı maddelerin damlaması veya dökülmesi neticesinde, sınırları belli bir yüzeyde kalan izler. Bir yüzeyde çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan renk değişiklikleri, parlak ve şeffaf cisimler üzerinde görülen karanlık veya beyazlık, değerli taşların üzerinde ...

Ay

Ay, dünyanın tek doğal uydusu. Dünyanın çapının dörtte birinden biraz fazla olan çapı ile güneş sistemi içinde en büyük uydulardan biridir. Dünya etrafında her kameri ayda bir eliptik yörünge etrafında dönüşünü tamamlar. Dünya ve güneşe kıyasla yerine bağlı olarak ...