kakao

Kakao Türkiye’de yetiştiği yerler: Yetişmez.

Vatanı tropik Amerika ve Batı Afrika olan, kavliflor bir bitki. (Çiçeklerin yaşlı dal ve gövdelerden çıkması olayına kavliflor denir.) Kakao, theobroma denilen bir bitki türünün kurutulmuş tohumlarıdır.Kahve gibi içilmede kullanılır. 10-15 m boyunda bir ağaçtır. Çiçek ve meyveler ana gövde üzerinde bulunur. Bitkinin ancak 5-6 yaşından sonra meyvelerinden istifade edilir. Meyveler kavun şeklinde, küçük bir hıyar büyüklüğünde ucu sivri, tazeyk

Kakao

Kakao Türkiye’de yetiştiği yerler: Yetişmez.

Vatanı tropik Amerika ve Batı Afrika olan, kavliflor bir bitki. (Çiçeklerin yaşlı dal ve gövdelerden çıkması olayına kavliflor denir.) Kakao, theobroma denilen bir bitki türünün kurutulmuş tohumlarıdır.Kahve gibi içilmede kullanılır. 10-15 m boyunda bir ağaçtır. Çiçek ve meyveler ana gövde üzerinde bulunur. Bitkinin ancak 5-6 yaşından sonra meyvelerinden istifade edilir. Meyveler kavun şeklinde, küçük bir hıyar büyüklüğünde ucu sivri, tazeyken limon sarısı-kırmızı renkte, kuruduktan sonra daha koyu olan ve açılmayan bir kapsüldür. Meyveleri çok tohumludur. Beyaz veya açık mor renkteki ve badem şeklindeki tohumları kakao tanelerini teşkil eder.

Meyveler içerisinden çıkarılan kakao tohumları ya hemen veya bir süre fermantasyona terk edildikten sonra kurutulur. Fermantasyon sonucu acı lezzet kaybolur ve aromatik bir koku meydana gelir. 50 meyveden takriben bir kg, tohum elde edilir. Taneler kavrulur, kızılımsı kahverengi un haline getirilir ve yağı çıkarılır. Yağ çıktıktan sonra katılaşan kakao, yeniden öğütülerek çok ince toz haline getirilir ki, bu toz, kakao tozunu teşkil eder.

Kullanıldığı yerler: Kakaonun bileşiminde teobromin, kafein, kakao sabit yağı vardır. Bol kalorili bir besindir. Ayrıca %40 karbonhidrat, % 18 protein vardır. Kafeinden dolayı kahvede olduğu gibi yatıştırıcı ve uyarıcı etkisi vardır. Az miktarı kalbi kuvvetlendirir, sindirimi kolaylaştırır, idrar söktürür. Fazla miktarı zararlıdır. Sanayide teobromin, kakao tohum kabuğundan elde edilir.

Kakao kahve gibi ayrıca süt ilavesi ile de içilebilir. Kakao yağı çıkarılmadan, çikolata imalinde kullanılır. Kakao yağı şeker yapımında olduğu gibi, pomatlarda da kullanılır.

Yetiştirilmesi: Kakao ağacı tropikal bölgelerde, önce fidanlıklarda yetiştirilir. Beş yıllık olunca meyve vermeye başlar. Eskiden Orta Amerika’da, kakao ağacı tohumları para yerine kullanılırdı. Kakao ağacı yetiştirmek hem çok masraflı, hem de çok büyük gelir getiren bir iştir. Tropikal ülkelerin başlıca gelir kaynaklarındandır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

kakao

bu ağacın meyve çekirdeği; ikiçeneklilerden, ameri-ka'nın sıcak bölgelerinde yetişen bir ağaç, hintbademi (theobroma cacao). bu çekirdeklerin öğütülmesiyle elde edilen toz. bu tozdan su ya da sütle hazırlanan içecek.

kakao

Almanca kakao kelimesinin Türkçe karşılığı.
i. kakao (m)

kakao

1 . İki çeneklilerden, Amerika'nın sıcak bölgelerinde yetişen bir ağaç, Hint bademi (Theobroma cacao).
2 . botanikBu ağacın meyvesinin çekirdeği.
3 . Bu çekirdeklerin öğütülmesiyle elde edilen toz.
4 . Bu tozdan su veya sütle hazırlanan içecek.

kakao

Almanca kakao kelimesinin İngilizce karşılığı.
(der) n. cacao, yellow-flowered tree; seed of the cacao tree; cocoa, powder made from seeds of the cacao tree; drink made from cocoa powder

kakao

Türkçe kakao kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Kakao (der) ] n. cacao, yellow-flowered tree; seed of the cacao tree; cocoa, powder made from seeds of the cacao tree; drink made from cocoa powder n. cacao, cocoa

kakao

Almanca kakao kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
cacao

kakao

Almanca kakao kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. cacao (m), chocolat (m), cacaotier (m), cacaoyer (m)

kakao

Almanca kakao kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. cacao (m)

kakao

Almanca kakao kelimesinin İspanyolca karşılığı.
n. cacao (m)

kakao

Türkçe kakao kelimesinin Fransızca karşılığı.
cacao [le]

kakao

Türkçe kakao kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Kakao

İlgili konuları ara

Yanıtlar