kamera

Kamera Fotoğraf makinasının daha gelişmiş bir şekli. Fotoğraf makinası sadece donmuş bir görüntüyü kaydeder, kamera ise göz aldanmasından da faydalanarak hareketlerin devamlı olmasını sağlar. Kamera ile çekilmiş filmler, film gösterme makinasıyla aynı hızla perdeye aksettirildiğinden, filmi hareketli olarak takip etmek mümkün olmaktadır. Kamerada, fotoğraf makinasındaki gibi bir karanlık oda, ışığı toplayıp görüntüyü sağlayan mercekler (objektif) ve ışığa dayalı film bulunur. Kamer...

KAMERA (almanca) türkçe anlamı
1. i. kamera (f)
KAMERA (türkçe) anlamı
2. sinema
3. televizyon vb.'de görüntüleri alan aygıt
4. alıcı
5. bir çekime başlanırken
yönetmenin alıcıyı çalıştırmaları için verdiği buyruk.
KAMERA (türkçe) anlamı
6. 1 . Görüntülerin filme alınmasını sağlayan alet.
7. 2 . Bu alet ile görüntüyü kaydeden kimse.
8. 3 . ünlemBir çekime başlanırken
9. yönetmenin alıcıyı çalıştırmaları için verdiği buyruk.
KAMERA (türkçe) ingilizcesi
1. [Kamera]n. camera
2. device used to take photographs
n. camera,
kamera (almanca) ingilizcesi
3. n. camera
4. device used to take photographs,
KAMERA (türkçe) fransızcası
1. caméra [la]
KAMERA (türkçe) almancası
1. n. Kamera

Kamera hakkında bilgiler

Kamera Fotoğraf makinasının daha gelişmiş bir şekli. Fotoğraf makinası sadece donmuş bir görüntüyü kaydeder, kamera ise göz aldanmasından da faydalanarak hareketlerin devamlı olmasını sağlar. Kamera ile çekilmiş filmler, film gösterme makinasıyla aynı hızla perdeye aksettirildiğinden, filmi hareketli olarak takip etmek mümkün olmaktadır.

Kamerada, fotoğraf makinasındaki gibi bir karanlık oda, ışığı toplayıp görüntüyü sağlayan mercekler (objektif) ve ışığa dayalı film bulunur. Kamerada uzun şeritler halinde sarılmış filmler kullanılır. Filmin kenarları rahat akışı sağlamak için delinmiştir.

Her kamerada temel olarak şu parçalar bulunur:

1. Mercek: Görüntüyü küçülterek filme ileten kısımdır. Gelişmiş kameralarda birden fazla mercek bulunur. Bu mercek topluluğuna objektif denir. Kameranın değeri objektifin niteliği ile ölçülür. Her objektifin belli bir odak uzaklığı vardır ve mm olarak verilir.Kutu tipi dışındaki kameralarda objektif ayarlanabilir merceklerden meydana gelir. Mercekleri ayarlamaktan maksat, değişik uzaklıktaki görüntüleri film üzerine net olarak aktarabilmektir.

2. Diyafram: Kameranın film üzerine düşen ışık miktarını ayarlayan kısmıdır. Işığın geçebileceği alanı daraltıp genişleterek ışık miktarını ayarlar. Film üzerinde net bir görüntü meydana gelmesi için film üzerine ne çok, ne az, ihtiyaç kadar ışık düşmesi gerekir. Fazla ışık filmi yakar, azı ise görüntü hasıl edemez. Diyafram açığını kendi ayarlayanlar dışındaki kameralarda çeşitli miktardaki ışık için ayar ölçüleri konmuştur.

3. Obtüratör: Işığın makinaya çok kısa bir süre için girmesini sağlayan ve bu süreyi ayarlayan bir mekanizmadır. Çeşitli şekilleri vardır. Işığın filmin üzerine yeteri kadar düşmesinden başka görüntünün hareketli olup olmamasına bağlı olarak yeterli süre düşmesi de istenir. Hareket eden cisimlerde hareketin hızı ile doğru orantılı olarak obtüratörün de hızı artar. Hareketli görüntülerde konum devamlı değiştiğinden film üzerinde net bir görüntü meydana getirebilmek için çok kısa bir an için abtüratörün açılıp kapanması lazımdır. Bunu da obtüratörün mekanizması sağlar. (Bkz. Fotoğraf Makinası)

Kamerada, kullanılmış ve kullanılmamış filmlerin toplandığı kasetler de mevcuttur. Filmin kamera içindeki hareketini dişli tamburlar sağlar. Dişli tamburlar kamera içindeki küçük bir motorla döndürülür. Cihazın mekanizması filmin kullanılmamış bir bölümünün objektif kapağı önünde bir süre durmasını sağlar. Bu sırada kapak açılır ve görüntü tesbit edilir. Sonra çekilen filim yerini kullanılmamış filme bırakır. Bu işlem sürekli olarak ve saniyede 24 defa çekecek şekilde devam eder. Kameraların çeşitlerine göre hızı saniyede 1 ile 100-150 defaya kadar değişebilir. Fakat standart olarak saniyede 24 defa kabul edilmiştir.

4. Orbiratör: Örtücü, yarım daire kalebek kanadı veya eski kameralarda olduğu gibi silindir biçimli de olabilir. Günümüzde kullanılan örtücüler çoğunlukla kelebek kanadı veya yarım daire biçimindedir. Örtücünün görevi dişli tamburun hareketine uygun olarak objektifin önünü açıp kapamaktır. Yarım daire biçiminde olanlar her turda, kelebek kanadı biçiminde olan ise yarım turda bir görüntü kaydederler.

Bir örtücüde açık olan kısım ne kadar büyükse açık kalma süresi o kadar fazladır. Normal kameralarda açıklık 130°-180° arasında değişir. Bazı kameralarda ise 230°’ye kadar örtücüler vardır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Şarkı Sözleri

Wilco tarafından söylenen kamera adlı şarkının sözleri.


i need a camera
to my eye
to my eye reminding
which lies i been hiding
?
i’ve counted out
just to see how far
i’ve driven in the dark
it echoes in my heart
for my family
tell ’em i’m lost on the sidewalk
andnoit’s not okay
i smashed a camera
i want to know why
to my eye
deciding which lies that i been hiding
which _ _ belong
i’m counting on
my _ _
to walk me through this war
whenever wounds get stored
for my family
tell ’em i’m lost on the sidewalk
andnoit’s not okay
i’m counted out
but no one knows how far
i’ve driven in the dark
it echoes in my heart
for my family
tell ’em i’m lostyeahi’m lost
andnoit’s not okay
andnoit’s not okay
andnoit’s not okay
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Web Kamera

Web Kamera, bilgisayara bağlanan ve gerçek hayattaki görüntüleri bilgisayara tıpkı bir video kayıt aygıtı gibi aktarmanıza olanak sağlayan aygıtların adıdır. Görünüm olarak birçok çeşidi olmakla birlikte hepsinin yaptığı iş, dış dünyadan aldıkları görüntüyü bir ...

Pan (kamera)

PNR (PAN - Panoromik) kameranın kendi ekseni etrafında sağo sola çevrilme hareketidir.

Tild (kamera)

Tilt (tild) (kamera hareketi), kameranın üç ayak veya vinç (crane) üzerinde dikey eksende aşağıya ve yukarıya döndürülmesiyle yapılan harekete verilen isimdir.

Kamera Hareketleri

Kamera hareketleri kameraman tarafından gerçekleştirilen hareketlerdir. İki nedenle kamera hareketleri yapılır:

Pedastal (kamera Hareketi)

Pedastal kameranın döndürülmeden aşağı yukarı hareketidir.

Tilt (kamera Hareketi)

Tilt (tild) (kamera hareketi), kameranın üç ayak veya vinç (crane) üzerinde dikey eksende aşağıya ve yukarıya döndürülmesiyle yapılan harekete verilen isimdir.

Truck (kamera Hareketi)

Truck kameranın öne ve arkaya doğru yaptığı harekettir.

Ark (kamera Hareketi)

Bu hareket kameranın sabit çerçeveye yaptığı dairesel harekettir.