Kara Davut

Kara Davut Osmanlı dönemi bilim adamı. Bursa'da vefat etmiş olup Bursa'da bir semte adını vermiştir. H. 948 - M. 1541'de doğmuştur. En meşhur eseri halk arasında Kara Davut olarak da bilinen Muvafık'ul Hayrat Li Neyl'il Berekat Fi Hizmet-i Saadat'dır.

Kara Davut Osmanlı dönemi bilim adamı. Bursa'da vefat etmiş olup Bursa'da bir semte adını vermiştir. H. 948 - M. 1541'de doğmuştur. En meşhur eseri halk arasında Kara Davut olarak da bilinen Muvafık'ul Hayrat Li Neyl'il Berekat Fi Hizmet-i Saadat'dır. Künyesi Kara Davut İzmiti'dir. Hayatı Asıl adı Muhammed'dir. İzmit te doğduğu için, kendisine İzmiti ünvanı verilmiştir. Kanuni zamanın fütuhat ikliminde yaşamıştır. Mevlana Lütfi ve Müeyyedzade'den ilim ve irfan tahsil etmiştir. Vefatında tarih düşülürken " Meskenin pür nur ede Davud Efendi'nin Vedud" yazılarak tarih düşülmüştür. Bursa Yıldırım ilçesinde yaptırdığı camide medfundur. Eserleri * Şerh-i Delaili Hayrat *Telhisi Takriri Kavanin *Şerh-i Kaside-i Nuniye *Malumat (Akaid ve kelam üzerine Manasdır kütüphanesinde orijinal nüshası vardır.) } }

Kaynaklar

Vikipedi

Kara Davut 1967 yapımı film

Kara Davut'un baskından kurtardığı kafilede Germiyanoğlu beyinin kızı Gülizar da vardır. Germiyanoğlu beyinin kızını kurtarmasıyla Kara Davut, beyin en kıymetli adamı olur.Bu arada Davut, Gülizar’a aşık olur. Germiyanoğlu beyinin veziri Kasım, beyin kızını kaçırıp tahta geçmek ister. Davut,hem sevdiği kızı kurtarmak hem de beyini bekleyen tehlikeden kurtarmak için vezir Kasım’ın üstüne gider.

Oyuncular

Oyuncu Karakteri
Kartal Tibet Bu filmde 29 (şu anda 82) yaşında Kara Davut

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kara Davut
Kara Davut