Karen Parfitt Hughes, Amerikan politikacı. Halen ABD Başkanı George Bush`un ABD`nin Müslüman ülkelerde bozulan imajını düzeltmesi için görevlendirdiği ABD Dışişleri Bakanlığı`nın kamu diplomasisinden sorumlu büyükelçi seviyesindeki müsteşarı.

Karen Hughes

Karen Parfitt Hughes, Amerikan politikacı. Halen ABD Başkanı George Bush`un ABD`nin Müslüman ülkelerde bozulan imajını düzeltmesi için görevlendirdiği ABD Dışişleri Bakanlığı`nın kamu diplomasisinden sorumlu büyükelçi seviyesindeki müsteşarı.1956 yılında son Amerikan Panama Kanalı bölgesinin yöneticisi Harold Parfitt`in kızı olarak Parisa€˜de dünyaya geldi. 1977 İyi bir dereceyle Teksas`da bulunan Protestan kilisesine bağlı Güney Metodist Üniversitesi`nden mezun oldu. 1984`e kadar televizyon muhabirliği yaptı, başkanlık seçimlerini takip etti. 1990`lardan beri ise George W. Bush ile çalışan Hughes, ilk önce Bush`un Teksas valiliği sırasında iletişim danışmanlığını sonra başkanlığı döneminde ise başkan danışmanlığı görevini yürüttü. 2002`de Beyaz Saray Irak Ekibi`ne dahil edildi. Bush`un parti kongresi ve 2004 başkanlık seçimleri sırasında aktif olarak görev yaptı. Amerikan basınında, “bugüne kadar Beyaz Saray`a hizmet eden en güçlü kadın”, “Bush`un en gerekli akıl hocası” gibi haberlerle anıldı.

9 Eylül 2005`de ataması onaylandıktan sonra yemin ederek göreve başladı. 26 Eylül 2005`de başlayan Mısır gezisinden sonra aralarında Türkiye`nin de bulunduğu bir dizi Müslüman ülkeyi ziyaret etti. Ziyaret ettiği Müslüman ülkelerde genellikle ülkenin kadın ve çocukları ile bir araya gelmeye çalıştı. Allah`ın birliği, Irak İşgali`nin gerekliliği, kadının Müslüman toplumlarda yeri merkezli konuşmalar yaptı. Halen görevini sürdürüyor.Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar