Kur'an-ı Kerim

Kuran, KURAN: İslam’ın kutsal kitabıdır. Arapça bir sözcük olan “kuran”, okumak, ezbere okumak, bir araya getirmek anlamına gelir. Arapça olan ve 114 surede toplanmış 6200’ün üstünde ayetten oluşan Kuran, Hz. Muhammed’e peygamberliğin verildiği 610’dan 632’deki ölümüne kadar parça parça indirilmiştir.

Kuran, KURAN: İslam’ın kutsal kitabıdır. Arapça bir sözcük olan “kuran”, okumak, ezbere okumak, bir araya getirmek anlamına gelir. Arapça olan ve 114 surede toplanmış 6200’ün üstünde ayetten oluşan Kuran, Hz. Muhammed’e peygamberliğin verildiği 610’dan 632’deki ölümüne kadar parça parça indirilmiştir. Vahiy denen bu olayda Kuran ayetleri Cebrail adlı melek tarafından Hz. Muhammed’e iletilmiş, bazı ayetler de doğrudan Allah tarafından bildirilmiştir. Hz. Muhammed de gelen vahyi ezberlemiş, sonra da hangi sureye ait olduğunu belirterek vahiy katiplerine yazdırmıştır. Ayrıca bu ayetler birçok sahabi (Hz. Muhammed’in yakın çevresinde bulunanlar) tarafından da ezberlenmişti. Kuran’ın inmesi Hz. Muhammed’in yaşamı boyunca sürdüğünden kitap haline getirilmesi düşünülmemiştir. Ama Hz. Muhammed’in ölümünden sonra elindeki ayetlerin dağılıp kaybolmasını önlemek amacıyla ilk halife Hz. Ebu Bekir, vahiy katiplerinden Zeyd bin Sabit başkanlığında bir kurul oluşturdu. Bu kurulun kitaplaştırdığı ve Müslümanlar’ca da onaylanan Kuran nüshasına Mushaf (bir araya getirilmiş sayfalar) adı verildi.

Diğer anlamları

Kur'an-ı Kerim

İslam dininin temel ilkelerini, Hz. Muhammed'e gönderilen Tanrı buyruklarını içeren, Müslümanlığın temel kitabı, Kur'an, Kelamıkadim, Mushaf.


Görüşler

 • Ali Baba Avatar
  Ali Baba - 1 yıl önce

  Tanrı ne yâ,Allah yazsa daha doğru olurdu..


  Alp Eren Avatar
  Alp Eren - 1 yıl önce

  6236 değilde 6200 'ün üzerinde ayet var denmesi rahatsız etmedi de Allah yerine Tanrı denmesimi rahatsız etti ? Cok yazık. Bu kadar ezberci olmanın kimseye faydası olmaz.


  Alp Eren Avatar
  Alp Eren - 1 yıl önce

  6236 değilde 6200 'ün üzerinde ayet var denmesi rahatsız etmedi de Allah yerine Tanrı denmesimi rahatsız etti ? Cok yazık. Bu kadar ezberci olmanın kimseye faydası olmaz


 • bok Avatar
  bok - 1 yıl önce

  öRDsgf


 • bok Avatar
  bok - 1 yıl önce

  bokkkkkkk


 • buse Avatar
  buse - 1 yıl önce

  Tanrı Türkçe de İlah demek arapça da Allah ingilizce de God. Bizim Türk olduğumuzu varsayarsak Tanrı demek de sakınca yoktur.


  Ender Avatar
  Ender - 8 ay önce

  Allah arapçada tanrı demek değildir. Tanrının arapça karşılığı ilah oluyor. Allah isimdir. Zaten o yüzden la ilahe illallah denir yani Allahtan başta tanrı yoktur.


 • Ico Avatar
  Ico - 5 ay önce
  insanlik neyle karsi karsiya, biz hala tartisiyoruz,Ama sunu yazmadan gecemiyecegim,HZ muhammed,e selam olsun, ilk gelen vahi oku Yaradanin, Allah in adiyla oku olmus, Tanrinin adiyla oku diye vahi gelmemis, tanri diyenleri tanri korusun, Allah bizi korur.

 • Bedir Balcı Avatar
  Bedir Balcı - 2 ay önce
  Yukarıdaki bilgiler doğru fakat Uslubu ve edebi yanlış İslam ve Peygamber efendimizle ilgili bir makale yazı veya bilgi yazıcaksanız edebine riayet ediniz yoksa yazmanızın bir manası yok zaten siz yazmassanız İslam kaynakları tükenmiş olmaz, Tanrı meselesi gayet açık Yüce Allah'ın 99 ismi var iken ona farklı isimlerle hitap etmek caiz değildir,İster kıt türkçe sözlüğü ile bunu red edin ister kıt ingilizce lügat bilgisiyle fark yapmaz hakikati değişiremezsiniz. wesselam

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kur'an-ı Kerim
Kur'an-ı Kerim